☰ menu

Świeto Niepodległości w Gdyni

pt.
11.11.2011

   

Początek uroczystości – już 10 listopada: „Capstrzyk Niepodległości". O godz. 18.00 sprzed Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) wyruszy pochód żołnierzy i podchorążych w historycznych strojach, którzy z pochodniami i w asyście orkiestry MW przejdą ul. Świętojańską pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam zostaną złożone kwiaty.

Narodowe święto 11 listopada rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów będzie Parada Niepodległości. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.00 i przejdą tradycyjną – od czasów przedwojennych – trasą wiodącą od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego, aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Sześciu bohaterów parady: Marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller (w załączniku tekst ze zdjęciami gdynian od kilku lat wcielających się w te postacie, wraz z krótkim opisem mundurów, szabli itp.), inż. Eugeniusz Kwiatkowski – minister i wicepremier zasłużony dla powstania miasta i portu Gdynia, Stefan Żeromski – autor „Wiatru od morza", Antoni Abraham – Kaszuba, bojownik o wolność i inż. Tadeusz Wenda – projektant portu Gdynia poprowadzą wielobarwny pochód złożony m.in. z orkiestr, grup teatralnych, grup rekonstrukcji historycznej, zabytkowych pojazdów. W nawiązaniu do tradycji gdyńskich obchodów uczestnikami parady będą również przedstawiciele licznych instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji.

 

Nowym elementem parady będzie inscenizacja żywych obrazów w wykonaniu odpowiednio ucharakteryzowanych aktorów – na ruchomych platformach.

Uczestnicy oraz widzowie parady otrzymają patriotyczne gadżety, a na ulicach pojawią się gazeciarze rozdający okolicznościową gazetkę niepodległościową, sławiącą i upamiętniającą radosne święto odzyskania wolności.

Mile widziane będą u publiczności stylizacje strojów na lata 20., 30.

Parada zakończy się na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego, gdzie ok. godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Po paradzie, na parking przy Centrum „Gemini" (ul. Waszyngtona 21) zjadą zabytkowe samochody wraz z wymienionymi historycznymi postaciami, z którymi będzie można sobie zrobić zdjęcia w mini-studiu fotograficznym. Pojawią się także Grupy Rekonstrukcji Historycznej.


O godz. 14.00 rozpoczną się urodzinowe koncerty na scenie plenerowej przy Centrum „Gemini". Wystąpią: Detko Band i Big Band, które wprowadzą w niezapomniany klimat lat 20. i 30. XX wieku.

To nie koniec świętowania. W bliskim sąsiedztwie odbywać się będzie bowiem XIV Jesienny Bieg Niepodległości, w którym zapowiedziało udział ponad 2100 osób, w tym mistrz olimpijski w wioślarstwie Adam Korol.

Przed biegaczami, o godz. 12.00, wyruszą uczestnicy Wielkiego Marszu Niepodległości. Nordic walkerzy do pokonania będą mieli trzykilometrową trasę, prowadzącą przez Marinę Gdynia oraz Skwer Kościuszki.

 

Po nich rywalizację rozpoczną biegacze – najpierw uczniowie szkół podstawowych (start o godz. 12.45, długość trasy – 1 km), następnie gimnazjalnych (godz. 13.15, 2 km) i ponadgimnazjalnych (godz. 13.45, 3 km).

 

O godz. 15.00 na 10-kilometrową trasę wyruszą uczestnicy biegu głównego. Start i meta w Marinie Gdynia (al. Jana Pawła II 13A).

Do biegów młodzieżowych będzie można zapisać się w dniu zawodów w biurze w Marinie Gdynia (szkoły podstawowe w godz. 10.00-12.15, gimnazjalne – godz. 10.00-12.45, ponadgimnazjalne w godz. 10.00-13.15).

Szczegółowe informacje, w tym regulamin zawodów, znajdują się na stronie internetowej: www.gosirgdynia.pl .

 

Źródło: BP UMG 

Exit mobile version