☰ menu

Święto Francji na Francuskiej i w Parku Skaryszewskim

niedz.
13.07.2014

Stało się już tradycją, że w połowie lipca na Saskiej Kępie powstaje francuskie miasteczko z licznymi animacjami dla całej rodziny. W poprzednich latach przez ulicę francuską przewinęło się kilkanaście tysięcy warszawiaków, turystów, gości z całego świata. Tegoroczna edycja będzie jeszcze większa, gdyż atrakcje powstaną nie tylko na ulicy Francuskiej, ale również w Parku Skaryszewskim. Ideą tego wydarzenia jest przybliżenie Francji, jej kultury, tradycji, a także inwestorów, którzy od ponad 20 lat obecni są w naszym kraju.

Ponieważ firmy francuskie często angażują się w działalność z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, w trakcie niedzielnego pikniku przyłączą się one do wspólnego odremontowania przejścia podziemnego pod rondem Waszyngtona. Powstanie tam specjalny mural nawiązujący do symboli Francji i Polski, a w jego tworzeniu będą mogli wziąć udział wszyscy odwiedzający. Dzięki temu miejsce to nabierze kolorów i jeszcze bardziej promować będzie polsko-francuską przyjaźń.

Czego mogą spodziewać się odwiedzający francuskie miasteczko w tym roku? Na ponad 40 stoiskach każdy z wystawców przygotuje liczne animacje zarówno dla dzieci i dorosłych. Ponieważ Francja to kolebka dobrej kuchni nie zabraknie stoisk z typowymi francuskimi produktami, a na miejscu będą świeżo wypiekane croissanty, pain au chocolat i quiche oraz wyborne naleśniki, które już w zeszłym roku zyskały wielu amatorów. O godzinie 14.00 na scenie głównej przy skrzyżowaniu Francuskiej z Walecznych odbędzie się finał konkursu piosenki francuskiej, w którym zmierzy się ze sobą pięciu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z dzielnic Praga Południe oraz Wawer. Przez cały czas odbywać się będą również liczne konkursy z wiedzy o Francji, a także pokaz kulinarny prowadzony przez Davida Gaboriaud – pasjonata francuskiej kuchni, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce.

Jakie inne animacje czekać będą tego dnia na odwiedzających? Planowane jest przygotowanie kilku stref tematycznych promujących różne regiony Francji oraz wydarzenia, z których ten kraj słynie. Będzie plaża niczym z Lazurowego Wybrzeża, z prawdziwym piaskiem, leżakami, a nad bezpieczeństwem wypoczywających będzie czuwał żandarm z Saint Tropez. Wystarczy przejść kilka kroków, by prosto z plaży przenieść się do filmowego świata festiwalu w Cannes. Nie zabraknie czerwonego dywanu, który pozwoli poczuć się jak prawdziwa gwiazda filmowa. Fani nowinek technologicznych i motoryzacyjnych będą mogli przejechać się po uliczkach Saskiej Kępy elektrycznym samochodem Renault ZOE, zbadać wzrok, czy wypróbować francuskich kosmetyków prosto z Prowansji. Całość imprezy zakończy się koło 20.00 uliczną zabawą taneczną w rytmie francuskich i polskich przebojów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie www.ccifp.pl lub profilu wydarzenia Dzień Francuski na Facebooku https://www.facebook.com/dzienfrancuski.

Partnerem głównym Święta Francji na Francuskiej i w Parku Skaryszewskim jest: CARREFOUR. Pozostałymi partnerami są: DB Print, EDF, Hunters, Konsalnet, Total i Voila. Partnerami medialnymi wydarzenia są: Radio Kolor, Naszemiasto.pl, Saska Kępa z Pasją, Stroer, Warsaw Insider i LePetitJournal.com. Patronami honorowymi są: Ambasador Francji w Polsce oraz Burmistrz Dzielnicy Praga Południe.

Strona wydarzenia: http://ccifp.pl/event/%C5%9Bwi%C4%99to-francji-na-francuskiej-w-warszawie-niedziela-13-lipca-2014-r/
Nazwa organizatora: Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce
Adres organizatora: ul. Widok 8, Warszawa