☰ menu

Świetlica Nowego Teatru – Zielona szkoła tydzień 4

zielona szkoła nowy teatr
sob.
29.04.2017
 Data: 29.04.2017 / 10:30
Kto pod kim dołki kopie czyli o bezkręgowcach żyjących w ziemi.

Prowadzący: Igor Siedlecki
Kim jest turkuć podjadek, ile nóg ma stonoga, na kogo czyha wij i co tak naprawdę pod ziemią robi dżdżownica? Serdecznie zapraszamy na zajęcia terenowe, na których uczestnicy poznają kryjące się w ziemi bezkręgowce, a co więcej dowiedzą się: jak te zwierzęta znaleźć, jak wyglądają, czym się żywią i jak radzą sobie w ciemnych, wąskich tunelach? Okazów szukać będziemy pod kępami traw, kamieniami i w wilgotnej ziemi na łące kwietnej przy Nowym Teatrze. Na zakończenie puścić będzie można wodze fantazji i stworzyć doskonałego mieszkańca podziemnych korytarzy.

Data: 06.05.2017 / 10:30
Trele, kląskania i świergoty. Ptasie głosy

Prowadzący: Stanisław Łubieński
„Kto tak pięknie śpiewa?” zastanawiamy się często podczas spaceru po parku. Zastanowimy się dlaczego w ogóle ptaki śpiewają i co próbują sobie w ten sposób powiedzieć. Ponaśladujemy ich głosy i nauczymy się odróżniać podstawowe głosy. Dowiemy się jak śpiewa wilga a jak słowik i wybierzemy najlepszego warszawskiego solistę.

Data: 13.05.2017 / 10:30
Jak przyjrzeć się biegaczom, jak schwytać motyla czyli o metodach łapania owadów!
Prowadzący: Igor Siedlecki
Jak schwytać pędzącego owada, jak dowiedzieć się co chodzi nocą po miejskich trawnikach, czym jest pułapka Barbera? Serdecznie zapraszamy na zajęcia terenowe, na których uczestnicy dowiedzą się jak łapać bezkręgowce i jak różnorodne gatunkowo są warszawskie podwórka. Całe zajęcia realizowane będą w formie zajęć terenowych, na których uczestnicy za pomocą różnych metod terenowych (pułapki Barbera, siatka na owady latające, kasarek, obserwacja kwiatów) postarają się „złapać” owady, żeby potem przyjrzeć im się z bliska i zachwycić się różnorodnością barw i kształtów.

Data: 20.05.2017 / 10:30
Jak mieszka sikorka czyli o ptasich gniazdach. Jakie miejsca na gniazda wybierają ptaki
i po czym poznać, że budka lęgowa jest zajęta.

Prowadzący: Marcin Siuchno
Jak to jest mieszkać w dziupli lub budce lęgowej? Dlaczego tam, a nie w gnieździe albo na ziemi? Jak ptaki to robią, że te wszystkie patyczki, łodygi i źdźbła trzymają się razem, i to w formie pięknego gniazda? Dlaczego jedni budują gniazda ogromne i wspaniałe, innym wystarczy dołek w ziemi?Zobaczymy, doświadczymy, zbudujemy na zajęciach „Jak mieszka sikorka czyli o ptasich gniazdach”.

Data: 27.05.2017 / 10:30
Królestwo mrówek

Prowadzący: Igor Siedlecki
Z miejskich chodników najczęściej korzystamy my i małe, rzadko rzucające się w oczy owady – mrówki. Widując je dość często, przestajemy przywiązywać do nich jakąkolwiek uwagę, a to duży błąd! Są najliczniejsza grupą zwierząt na Ziemi i do tego arcyciekawą! Na zajęciach dowiemy się jakie gatunki mrówek możemy spotkać w mieście. Porozmawiamy o tym, czym w ogóle są owady społeczne; jak zorganizowane jest mrowisko; kim jest królowa, a kim robotnice. Wspólnie zastanowimy się jak bardzo są do nas podobne.

Data: 03.06.2017 / 10:30
Jak one latają czyli co sprawia, że ptaka unoszą się w powietrzu?

Prowadzący: Marcin Siuchno
Człowiek zazdrościł ptakom zdolności latania, ale kiedy do rąk przyczepiał skrzydła i skakał ze skał kończyło się to w najlepszym wypadku potłuczeniami. Jak to się dzieje, że ptaki potrafią unieść się w powietrze niemal bez wysiłku? Jakie cechy ich budowy umożliwiają szybowanie, a jakie błyskawiczny lot nurkujący? Przyjrzymy się najlepszym lotnikom na warszawskim niebie i poznamy ich osiągnięcia.

Data: 10.06.2017 / 10:30
Ogrodnik łakomczuch – czyli rośliny jadalne w mieście?

Prowadzący: Małgorzata Ruszkowska
Przegląd miejskich roślin jadalnych. Czy można jeść to co rośnie na parkowym trawniku?

Data: 17.06.2017 / 10:30
Betonowa dżungla czy betonowa pustynia?

Prowadzący: Małgorzata Ruszkowska
O miejskiej bioróżnorodności, ze szczególnym uwzględnieniem roślin. Rośliny ruderalne, czyli
co kiełkuje pod chodnikiem.

Data: 24.06.2017 / 10:30
Co żyje w kałuży?

Prowadzący: Igor Siedlecki
Kałuże kojarzą nam się albo z wspaniałym miejscem do zabawy w kaloszach albo z przemoczonymi butami. To jednak często miejsce do życia dla wielu mikroskopowej wielkości organizmów. Na zajęciach zajrzymy do wypełnionego wodą, pozostawionego przez jakiś czas na dworze akwarium i zanurzymy się w obfitującym w różnorodne i zaskakujące kształty mikroświecie. Może poznamy eugleny, może zielenice, może rozwielitki, a może oczliki? Kto będzie tam na nas czekał, nigdy do końca nie wiemy. Na tym właśnie polega magia znikających i pojawiających się malutkich zbiorników wodnych, czyli właśnie kałuż.

Bilet rodzinny: 25 zł (dziecko oraz opiekun)
Rezerwacje: bow@nowyteatr.org, 22 379 33 33

Exit mobile version