16.10.2012
Światowy Dzień Żywności
Apel o działania na rzecz wyeliminowania zjawiska skrajnego głodu
W dalszym ciągu prawie miliard ludzi na świecie cierpi z powodu głodu. Z okazji Światowego Dnia Żywności organizacje pozarządowe skupione w Grupie Zagranica, w tym Polska Akcja Humanitarna (PAH) oraz Polska Zielona Sieć (PZS), przypominają o trwających kryzysach żywnościowych w Somalii oraz Sudanie Południowym, a także zwracają uwagę na potrzebę budowania trwałego bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. W związku z tym PAH zbiera podpisy pod petycją w sprawie przyjęcia przez Polskę „Karty na rzecz wyeliminowania zjawiska ekstremalnego głodu”, która zostanie przekazana 15. października Pani Marszałek Sejmu – Ewie Kopacz, w czasie konferencji „Zapobieganie kryzysom żywnościowym”.
Karta jest dokumentem przygotowanym przez koalicję agencji pomocowych oraz grup społeczeństwa obywatelskiego, które apelują do światowych przywódców o podjęcie zobowiązań w celu zapobiegania przyszłym katastrofom głodu. Określa ona pięć kluczowych działań, jakie rządy krajów bogatych i ubogich powinny podjąć w celu powstrzymania powszechnego głodu, spowodowanego przez uwarunkowania klimatyczne, konflikty i wadliwy globalny system żywnościowy. Kartę poparła Europejska Komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristina Gieorgieva. Treść Karty dostępna jest tutaj.
Zastosowanie rozwiązań zaproponowanych w karcie pozwoli na:
– skuteczniejsze ratowanie ludzkiego życia w sytuacjach kryzysów humanitarnych
Chroniczny, strukturalny brak odporności na klęski głodu definiuje dziś sytuację społeczno-gospodarczą wielu najuboższych państw świata, takich jak Somalia czy Sudan Południowy. W związku z tym PAH w ramach programu Pajacyk prowadzi opiekę specjalistyczną i dożywia dzieci poniżej 5 roku życia, matki karmiące oraz kobiety w ciąży. Dzieci w tych krajach wymagają dożywiania terapeutycznego i uzupełniającego. W pierwszym przypadku specjalistyczne posiłki dostarczane są dzieciom w stanie krytycznym, cierpiącym na liczne infekcje, hipotermie i ostrą anemię. Drugi stosowany jest jako kontynuacja uprzednio stosowanej terapii lub kierowany jest do osób borykających się z niedożywieniem umiarkowanym. W 2012 roku opieką specjalistyczną realizowaną przez ośrodki dożywiania w Sudanie Południowym i Somalii zostanie objętych kilkanaście tysięcy kobiet i dzieci.
– budowanie trwałych podstaw do zrównoważonego rozwoju najuboższych społeczności na świecie.
Bezpieczeństwo żywnościowe w skali świata zależy od wielu czynników, w tym od utrzymania i rozwoju rolnictwa rodzinnego. Wspieranie lokalnych właścicieli małych gospodarstw rolnych i hodowców zwierząt gospodarskich jest jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kryzysów głodu oraz łagodzenia skutków zmieniającego się klimatu i gwałtownie rosnących cen żywności. Dziś rolnicy w krajach rozwijających się nie otrzymują prawie żadnego wsparcia ze strony swoich rządów i społeczności międzynarodowej, przy czym muszą konkurować z garstką bogatych gospodarstw rolnych z krajów rozwiniętych,
które otrzymują miliardy dolarów dotacji rządowych i zalewają lokalne rynki tanią żywnością. Drobni rolnicy nie są w stanie konkurować na swoim rynku z żywnością importowaną z Europy. PAH i PZS uważają, że rządy krajów rozwijających się muszą lepiej niż dotychczas wspierać swoje rolnictwo rodzinne i skutecznie reprezentować interesy swojej ludności w negocjacjach handlowych z krajami bogatszymi. PAH włączając się we wspieranie rolnictwa rodzinnego prowadzi w Sudanie Południowym projekt: Rozwój produkcji żywności i nasiennictwa w Malual Chat, który zakłada wsparcie lokalnej społeczności poprzez stworzenie farmy i centrum nasiennictwa oraz rozwój umiejętności rolniczych i rozwój przedsiębiorczości.
W ramach obchodów Światowego Dnia Żywności zachęcamy do:
– wzięcia udziału w konferencji w Sejmie RP „Zapobieganie Kryzysom Żywnościowym”. Szczegółowy program znajduje się tutaj
– podpisania petycji na rzecz przyjęcia przez Polskę „Karty na rzecz wyeliminowania zjawiska ekstremalnego głodu”
– osobistego zaangażowania w prowadzone przez organizacje pozarządowe kampanie, jak kampania „Świat bez głodu” Polskiej Akcji Humanitarnej czy kampania WYŻYWIĆ ŚWIAT Polskiej Zielonej Sieci.
– przygotowania posiłku dla swojej rodziny, w sposób pozytywnie wpływający na światowy system żywnościowy: Zaplonuj zmiany
Prawo do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Dążąc do jego realizacji, Polska Akcja Humanitarna od lat dożywia dzieci w ramach programu Pajacyk, a także prowadzi programy mające na celu stworzenie warunków do samodzielnej produkcji żywności.
Kampanię „Świat bez głodu” możesz wspierać poprzez:
– Wpłatę dowolnej kwoty na konto: BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Pajacyk”
Polska Akcja Humanitarna Polska Zielona Sieć
Szpitalna 5/3, 00-031 Warszawa Sławkowska 12, 31-014 Kraków
www.pah.org.pl, www.zielonasiec.pl