Po dwóch wystawach zorganizowanych w ramach cyklu POP-UP Muzeum dla dzieci – „Architektura w ruchu” oraz „Siadacze” – przyszedł czas na trzecią, jednak w nieco zmienionej formule. Tym razem wystawa powstanie razem z najmłodszą częścią publiczności i będzie efektem współpracy z artystami. Jeden dzień, pięciu artystów, pięć grup wiekowych – Piotr Nowacki, Jacek Frąś, Daniel Chmielewski, Łukasz Kowalczuk oraz Berenika Kołomycka – poprowadzą Bohaterskie Warsztaty Komiksowe. Wydarzenie odbędzie się 2 grudnia w Soho Factory, wstęp wolny.
Jak to przystało na superbohaterów, zazwyczaj dysponują supermocami. Jednak przecież nie samym ratowaniem świata superbohater żyje. Większość z nich ma również obowiązki – chodzi do szkoły lub pracy. Jak więc godzą swoje super-życie z codziennością? Czy ich moce pomagają im, czy może przeszkadzają? Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą własną postać i na kilku stronach opiszą i narysują jej przygody, ucząc się jednocześnie takich zagadnień jak projektowanie postaci, pisanie czytelnych i ciekawych historii, komponowania elementów w kadrze i na stronie. Czym wyróżnia się technika komiksowa i dlaczego jest dobra do opowiadania historii?
Komiks, poprzez unikalne w świecie narracji łączenie słowa i obrazu, daje opowiadającemu olbrzymie możliwości. Dzięki graficznemu skrótowi błyskawicznie dociera do odbiorcy, a towarzyszący mu tekst może obraz dopełniać, kontrować lub komentować – pojawia się między tymi elementami nieporównywalna z niczym innym „chemia” budząca w odbiorcy silne emocje… – mówi Szymon Holcman, kurator projektu.
Warsztaty skupione będą przede wszystkim na procesie twórczym od podstaw. Dzieci staną się współtwórcami działań prowadzących do wystawy opowiadającej o bohaterach i bohaterstwie dziś. Kim jest bohater dla młodego człowieka? Jakiego bohatera wykreują młodzi twórcy zobaczymy już 2 grudnia, natomiast wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających tydzień później. Zapisy: praktyki.artanimacje@gmail.com, udział w projekcie bezpłatny.
PROGRAM:
Piotr Nowacki (4-6 lat) – godz. 10.00-12.00
Jacek Frąś (15-17 lat) – godz. 11.00-14.00
Daniel Chmielewski (9-12 lat) – godz. 12.00-15.00
Łukasz Kowalczuk (13-15 lat) – godz.14.00-18.00
Berenika Kołomycka (6-8 lat) – godz.15.00-18.00
Warsztaty odbywają się w Soho Factory, przy ul. Mińskiej 25.
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/251868748827066/.
WIĘCEJ O ARTYSTACH:
Jacek Frąś // Rysownik i scenarzysta komiksowy, ilustrator. Perkusista zespołu Kwiaty i Grupa Strasznego. Edukator w sołeckich świetlicach gminnych. Jeden z założycieli nieformalnej Słynnej Grupy 8, skupiającej w latach 90 młodą generację łódzkich twórców komiksowych (P. Milczarek, A. Madej, J. Gruszczyński, J. Kujawski). Obecnie związany z Trójmiastem, współpracuje z CSW Łaźnia. Publikuje w internecie. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i za granicą.
Berenika Kołomycka // Rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka. Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Autorka serii komiksów pt. „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. Współpracowała z Grzegorzem Januszem („Wykolejeniec”) i Marzeną Sową („Tej nocy dzika paprotka”). Jej prace publikowane były w magazynach polskich i zagranicznych, licznych antologiach i podręcznikach szkolnych. Laureatka Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, a także Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. W 2018 Polskie Stowarzyszenie Komiksowe uznało „Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika” za najlepszy komiks dla dzieci.
Łukasz Kowalczuk // Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Pierwszy samodzielnie przeczytany komiks to „Przyjaciele Roda Taylora” autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu w 2013 złożył hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych, bo nie chciał „uczyć się z hipisami”. Inspiracje? Kultura śmieciowa lat 80. i 90. – poszukiwanie materiałów najczęściej polega na czytaniu historyjek, oglądaniu filmów klasy B i graniu w gry video. Może wymieniać setki nazwisk, ale zacznie od Jacka Kirby’ego. Ma na koncie kilkadziesiąt samodzielnych tytułów, od 2017 roku zajmuje się zawodowo komiksem i ilustracją. We współpracy z OMG! Wytwórnią Słowobrazu stworzył imprint „Łukasz Kowalczuk Przedstawia”.
Piotr Nowacki // Zajmuje się tworzeniem komiksów, ilustracji oraz projektów postaci. Najważniejsze albumy komiksowe, których jest współautorem: “Tainted”, “It’s Not About That”, “Detektyw Miś Zbyś na tropie”, “Tim i Miki. W Krainie Psikusów”, „Smoczek Loczek” 2 części, „W koronie. Nie ma miejsca jak dąb”, “Marcin Luter. Reformator”. Jego komiksy i ilustracje były i są publikowane w magazynach “HIRO”, “Fika”, „Abecadło”, „Akademia Malucha”, „Tropami Przyrody”. Zilustrował m.in. „Niebieską Kapturkę”, serię dla dzieci „Bohaterowie z boiska”, serię kartonowych książek dla najmłodszych „Kontynenty”. Regularnie prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci współpracując mi.in. z Uniwersytetem Dzieci w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym czy Fotoplastikonem Warszawskim. Brał udział w zbiorczych wystawach komiksu polskiego m.in. na Węgrzech, w Izraelu, Grecji, w Szwecji i na Litwie.
Daniel Chmielewski // Scenarzysta, rysownik i autor książek dla dzieci. Tworzy autobiograficzne eseje (“Zapętlenie”, “Zostawiając powidok wibrującej czerni”), komiksy naukowe (“Topografia uwagi” wraz z Zuzanną Kłyszejko) i dydaktyczne (“Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży” wraz z Katarzyną Szulińską). Album “Podgląd”, rysowany przez Marcina Podolca, został wydany również we Francji. Współpracował z ilustratorem Maciejem Łazowskim przy książce dla przedszkolaków “Burze kuchenne i bestie bezsenne” i z malarką Magdą Rucińską przy urbanistycznym horrorze dla dzieci “Miasto Złotej”. W 2018 roku wyszła jego komiksowa adaptacja powieści Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata” pt. “Ja, Nina Szubur”.
Kurator projektu: Szymon Holcman/ Kultura Gniewu
Realizatorzy cyklu: POP-UP MUZEUM DLA DZIECI
Autorki cyklu, producentki: Marta Wójcicka, Maria Szybińska
Koordynatorka: Zofia Orłowska
Oprawa graficzna: Anna Piwowar
Promocja: Pracownia Szumu
Organizator: Artanimacje
Projekt współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Soho Factory by YAREAL