☰ menu

Strefa Ekoludków Festiwalu Biegowego powstanie w Miasteczku Biegowym

Strefa Ekoludków Festiwalu Biegowego powstanie w Miasteczku Biegowym
czw.-niedz.
29.07-12.09.2021
Temat ekologi, dbania o środowisko naturalne jest teraz często poruszany na różnych poziomach naszego życia. Dużo się mówi i pisze o zanieczyszczeniu powietrza, korzystaniu z komunikacji miejskiej, segregacji śmieci i oszczędności wody. Są organizowane akcje zbierania śmieci (w połączeniu z bieganiem, aktywność ta ma nawet swoją nazwę – plogging), akcje sadzenia drzew czy akcje zamiany elektrośmieci na bony do sklepów.

Również w tegorocznej Strefie Dzieci postawiliśmy sobie za cel promocję ekologii i dbania o środowisko, przekazania młodym zawodnikom trochę wiedzy z tego obszaru oraz pokazania, jak można wykorzystać odpady, by stworzyć coś fajnego.

Dlaczego jest to tak ważne?
Wychowanie w duchu ekologii pozwala dziecku zobaczyć, jak wspaniały i złożony jest świat. Pozwala zrozumieć zależności, jakie występują w przyrodzie. Zobaczyć, że my ludzie, jesteśmy bardzo ważną częścią tego systemu. Wyrabia też wrażliwość i odpowiedzialność społeczną. Sprzyja także realnym oszczędnościom i zrównoważonemu życiu.

Jak przekazywać dzieciom te zasady?

– Najważniejszy jest przykład. Badania dowodzą, że wiedza zaczerpnięta z przykładu dorosłych z najbliższego otoczenia jest najtrwalsza i przekłada się na nawyki. Dzieci uczą się przez obserwację. Mają na to wpływ tzw. neurony lustrzane, które powodują, że ludzie przejmują zachowania innych, z którymi spędzają dużo czasu lub są dla nich autorytetami. Dlatego tak ważne jest modelowanie nawyków.

– Równie ważne jest uzasadnienie zachowania. Np. Czemu staramy się używać papierowych torebek/słomek/kubeczków a, nieplastikowych? Plastikowe torby stanowią olbrzymie zagrożenie dla różnorodności biologicznej w środowisku, nie tylko w morzach, rzekach i jeziorach, ale także w oceanach. Ponad 100 000 zwierząt morskich co roku jest zabijanych przez plastikowe torby.

– Dobrze jest do codziennego życia wprowadzać zasady np:
* Nie marnujemy jedzenia. Warto tu podzielić się wiedzą skąd się bierze jedzenie (choć dzieci wiedzą, że mleko daje krowa, a nie kartonik), ale ile czasu, energii, wody potrzebne jest na wyprodukowanie 1 l. mleka, 10 jajek i czy kawałka mięsa.
* Segregujemy śmieci.
* Zabawki, ubrania, niepotrzebne książki oddajemy potrzebującym.

– Wiedza/ciekawostki. Od czasu do czasu warto opowiadać dziecku ciekawostki, dowody, słuszności dbania o środowisko. Np. „Wiesz, że Szwedzi pilnują siebie nawzajem i każdy dba o segregowanie odpadów. Na ich wysypiska trafia tylko 3 proc. śmieci, reszta jest przetwarzana i nie zatruwa powietrza, gleby, wody”.

W Strefie Dzieci 12. Festiwalu Biegowego, będziemy chcieli wesprzeć ten trend proponując odwiedzającym turnieje i quizy z nagrodami oraz inne różne aktywności nawiązujące do tematu ekologi. Nauce sprzyja przyjazne, ciekawe środowisko, dlatego mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w „Strefie Ekoludki” pozostanie na dłużej.

Partnerami Festiwalowej „Strefy Ekoludki” są:
*Wydawnictwa: Aleksander z grami z elementami drewnianymi, Jawa z grą „Akcja Segregacja”, Adamingo z grą „Eko bohater”, Czuczu z zagadkami przyrodniczymi, sypanki.pl z piaskowymi malowankami. W Strefie Kreatywności Fiorello będzie można pomalować swoją Eko torbę, zrobić Eko pojemnik na kredki, stworzyć zabawkę ze starych materiałów oraz zobaczyć co można wyczarować ze starego metalowego wieszaka.

Serdecznie zapraszamy do Strefy Dzieci 12. Festiwalu Biegowego!

Festiwal Biegowy
Piwniczna-Zdrój, 10-12 września 2021

http://www.festiwalbiegowy.pl/festiwal-biegowy/strefa-ekoludkow-festiwalu-biegowego-powstanie-w-miasteczku-biegowym#.YQLLWL0zaUl

Exit mobile version