☰ menu

Strefa Dziecka Jarmarku św. Jacka

pt.-niedz.
15.08-17.08.2014

15 sierpnia po zwiedzaniu jarmarkowych stoisk będzie można tam odpocząć w cieniu drzew. Na rodziców czeka kawa i pyszne ciasta oraz tarty w kawiarni, a na dzieci ogród pełen niespodzianek. Najmłodsze dzieci – w wieku 0-3 lat mogą bezpiecznie pobawić się podczas akcji figle-migle w sali zabaw.

Sobota, 16 sierpnia to dzień dedykowany małym odkrywcom. W godzinach 11.00-14.00 dzieci powyżej piątego roku życia pod opieką rodziców mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów organizowanych przez ekspertów z fundacji Sto Pociech. Podczas akcji „Sztuka jak- to- zrobić" swoje drzwi otworzą artystyczne pracownie: aromaciarza ilustratora książek, projektanta ogrodów i twórcy mozaiki. Dzieci dowiedzą się, czy kolory pachną, zmienią się nie do poznania, wykonają własną książeczkę w technice pop-up, czy też stworzą wielobarwne mozaiki i kwiatowe wzory.

W tym samym czasie w ogrodzie fundacji młodsze dzieci (3-5 lat) będą mogły uwolnić swoje emocje przez artystyczne zabawy z farbą oraz gry i zabawy ruchowe. Specjalnie dla nich stworzony zostanie zaułek impresjonistów, gdzie na płótnie spróbują swoich sił jako mali malarze. Z pomalowanego przez nie materiału powstaną torby, które za rok będzie można nabyć na Jarmarku św. Jacka. W kąciku abstrakcyjnym powstaną prace wykonywane techniką action painting – czyli rzut farbą na papier. Każde stanowisko zaopatrzone będzie w wodę i mydło, aby od razu zmyć z siebie radosne efekt tej twórczości. Mimo wszystko organizatorzy ostrzegają – dzieci mogą się pobrudzić. W ogrodzie nie zabraknie też zabaw ruchowych i konkursów sportowych.

Tego samego dnia wieczorem, w godz. 15.00-19.00, ogrodem fundacji Sto Pociech zawładną afrykańskie rytmy. Fundacja Kasis założona w 2011 roku przez Szymona Hołownię zaprosi najmłodszych do zapoznania się z sytuacją ich kolegów i koleżanek z Zambii. Będzie można stworzyć dla nich kartki z życzeniami, nauczyć się zambijskiego języka nanya i na własne oczy zobaczyć Kasisi. Na godzinę 16.00 zaplanowano interaktywne połączenie z Szymonem Hołownią prosto z Kasisi. O 18.00 zaś do obejrzenia kilka ciekawych filmów o życiu w Kasisi.

Niedziela, 17 sierpnia to ostatni z dzień Jarmarku św. Jacka i Strefy Dziecka. W tym dniu odwiedzający ul. Freta spacerowicze przeniosą się do średniowiecza za sprawą najnowszej książki Zofii Staneckiej „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu". W samo południe odbędzie się pierwsze czytanie na trawie fragmentów powieści, a zaraz po nim warsztat plastyczny związany z postacią św. Wojciecha, jednego z bohaterów książki.

O 14.00 przeczytany zostanie następny fragment, po którym autorka opowie o pracy nad tą książką. Ostatnia możliwość zapoznania się z sympatycznymi bohaterami nastąpi o godz. 16.00, a po przeczytaniu fragmentu, ok. godz. 16.45 Fundację Sto Pociech odwiedzą specjalni goście – rycerze z Wszechnicy Szermierczej. Zaprezentują oni walkę na miecze, do czego zachęcą też najmłodszych – każdy śmiałek będzie mógł zmierzyć się w walce na bezpieczny miecz treningowy. Średniowiecznym atrakcjom będą także towarzyszyć stoiska malowania na ciele biżuterii z epoki, pracownia herbów oraz koron i fantazyjnych, makaronowych ozdób.

Organizatorzy przypominają że podczas zabawy w Strefie Dziecka dzieci pozostają pod opieką rodziców i uczestniczą w zabawach pod ich troskliwym okiem. Fundacja każdego dnia Strefy Dziecka zaprasza także do kawiarenki otwartej w godzinach 10.00-19.00

Jarmark św. Jacka jest organizowanym już od ponad 10 lat wydarzeniem przyciągającym wielu Warszawiaków. Całkowity dochód z tego przedsięwzięcia przeznaczony zostanie na główny cel Grupy Charytatywni Freta – dożywianie dzieci. Podczas Jarmarku św. Jacka plac przed kościołem o. Dominikanów zajmą stosika rękodzielnicze. Będzie można nabyć oryginalną biżuterię, ceramikę, książki z antykwariatu oraz wyroby domowej produkcji, a także kupić los charytatywnej fanterii. W uroczystość św. Jacka, 17 sierpnia Dominikanie na cześć swego patrona częstować będą pierogami wszystkich odwiedzających Jarmark gości.

Strefa Dziecka Jarmarku św. Jacka jest jego integralną częścią współtworzoną przez Fundację Sto Pociech. Udział w Strefie jest całkowicie bezpłatny.

Ramowy program Strefy Dziecka Jarmarku św. Jacka:

PIĄTEK 15.08.2014

  • Leżakowanie na trawie – Fundacja Sto Pociech otwarta dla wszystkich gości Jarmarku w godz.10-19. Zapraszamy na spontaniczne pikniki, kawę na tarasie i orzeźwienie przy spryskiwaczu w ogrodzie. Możliwość zapoznania się działalnością Fundacji

SOBOTA 16.08.2014 – dzień artystyczny

  • 11.00-14.00 warsztaty dla dzieci (5+) i rodziców organizowane przez Fundację Sto Pociech. Zapraszamy starszaków wraz z rodzicami do samodzielnego działania na stanowiskach artystycznych. Będziemy eksplorować pracownię charakteryzatora, aromaciarza, ilustratora książek, projektanta ogrodów i twórcy mozaiki. Sprawdzimy, czy kolory pachną, zmienimy się nie do poznania, wykonamy własną książeczkę w technice pop-up, ułożymy wielobarwne mozaiki i kwiatowe wzory. Warsztaty otwarte, realizowane w ramach cyklu „SZTUKA jak-to-zrobić. W pracowni artysty" , projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawę, Dzielnicę Śródmieście.

  • 10.00-15.00 warsztaty ze sztuką organizowane przez wolontariuszy grupy Charytatywni dla dzieci 3-5lat. Akcja Farba: Zaułek impresjonistów, Maluj czym się da, Moc atrakcji z abstrakcji, Action painting. A także: Uwolnij emocje – zabawy ruchowe.

  • 15.00-19.00 wieczór afrykański. W planach tworzenie budowli z piankowych klocków, wykonywanie kartek dla dzieci z sierocińca Kasisi, nauka języka nanya, interaktywne połączenie z Szymonem Hołownią prosto z Kasisi- godz.16.00, 18.00 – pokaz filmów z Afryki. Animacją dzieci zajmą się wolontariusze fundacji Kasisi.

NIEDZIELA 17.08.2014 – dzień średniowieczny

  • 12.00 – pierwsze czytanie książki „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu"

  • 12.45 – warsztaty plastyczne. Tworzenie postaci św. Wojciecha z różnych materiałów.

  • 14.00 – drugie czytanie książki

  • 14.45 – spotkanie z autorką Zofią Stanecką i opowieść o tym, jak powstawała książka

  • 16.00 – trzecia edycja czytania

  • 16.45 – lekcja rycerska prowadzona przez rycerzy z Wszechnicy Szermierczej.

Oprócz tego: stoisko malowania na ciele średniowiecznej biżuterii, stoisko produkcji średniowiecznej biżuterii z makaronu i koron dla księżniczek oraz tarcz dla małych rycerzy, malowanki, konkursy.

Więcej informacji dostępne na stronach:

http://charytatywnifreta.dominikanie.pl

http://www.stopociech.pl

http://www.fundacjakasisi.pl

http://www.jarmarkjacka.blogspot.com

Oraz Facebooku:

https://www.facebook.com/CharytatywniFreta

https://pl-pl.facebook.com/jarmarknafreta

Exit mobile version