☰ menu

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival w Łazienkach Królewskich

sob.-niedz.
21.06-20.07.2014

Wybitni artyści z Polski i z zagranicy wykonają blisko 150 koncertów, których będzie można wysłuchać w miłej, letniej atmosferze, na łonie natury.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych lata. Nie ma tu ogromnych konstrukcji scenicznych i inwazyjnego nagłośnienia. Koncerty odbywają się w cichych, malowniczych zakątkach Ogrodu, bezpośrednio na trawie. Dzięki temu muzyki można słuchać w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, przez 5 letnich weekendów, na 6 scenach zagra ponad 300 artystów z kraju i ze świata. Zeszłoroczna edycja Festiwalu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – podczas pierwszej jego edycji Łazienki Królewskie odwiedziło aż 70 tysięcy słuchaczy! To dowód na to, że muzyka jest dla wszystkich, młodszych i starszych, a także muzyków-amatorów, którzy mogą spróbować swoich sił w koncertach na żywo – mówi Ryszard Kubiak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Nieprzypadkowo wybraliśmy rozpoczęcie Festiwalu Strefa Ciszy w dniu Święta Muzyki, 21 czerwca. Tego samego dnia, nasi zagraniczni Partnerzy projektu Ogrody Światła, we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień organizując otwarte koncerty w otoczeniu przyrody. – mówi Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki KrólewskieW tym dniu gościmy w Łazienkach Królewskich francuski zespół Zamku Château de Lunéville, naszej partnerskiej rezydencji. Tego samego dnia w Pałacu na Wyspie, odbędzie się uroczyste otwarcie królewskiej Kolekcji Obrazów Stanisława Augusta oraz wystawy z cyklu Stanisław August mecenas i kolekcjoner – Tajemnica klejnotu Stanisława Augusta.

W latach 2011-2013 poddano kompleksowej konserwacji 105 obrazów wraz z ich zabytkowymi ramami. Warto jeszcze raz przyjść do Pałacu na Wyspie, aby zobaczyć Królewską kolekcję po konserwacji w odnowionych pomieszczeniach – mówi Izabela Zychowicz, kierownik Ośrodka Muzealnego.

Podczas pięciu weekendów festiwalowych na scenach plenerowych, a także w Amfiteatrze i Teatrze Stanisławowskim usłyszeć będzie można artystów światowego formatu. Szczególnym uznaniem publiczności cieszą się:

 –    Paolo Pandolfo – nie tylko arcymistrz violi da gamba, ale również jedyny na świecie gambista jazzujący. Wraz ze swym bratem – trębaczem jazzowym oraz znakomitymi muzykami z Włoch, Norwegii i Hiszpanii, przedstawią program zatytułowany Travel Notes, w którym wykonują własne kompozycje inspirowane muzyką z różnych stron świata.

–      Rosyjska Orkiestra Rogów – zespół absolutnie unikalny w skali światowej. Poprzez swą działalność wskrzesza zapomnianą, XVIII-wieczną rosyjską tradycję orkiestr rogów, która nie ma swego odpowiednika w całej kulturze europejskiej.

–      Niezwykłe połączenie: Władysław "Adzik" Sendecki  – według New York Village Voice, jeden z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie oraz Atom String Quartet  – jeden z kilku na świecie kwartetów smyczkowych grających jazz. Ich koncert na festiwalu Strefa Ciszy będzie polską prapremierą ich nowego, wspólnego projektu.

–      Quartuor Stanislas – zespół-rezydent Zamku Château de Lunéville. Nazwa zespołu pochodzi od imienia króla Stanisława Leszczyńskiego – ostatniego Księcia Lotaryngii, który rządził i mieszkał w Zamku w Lunéville przez prawie 30 lat.

–      Arte dei Suonatori występ najlepszej polskiej orkiestry barokowej z Koncertami Branderburskimi J.S.Bacha to prawdziwa uczta nie tylko dla fanów muzyki dawnej.

–      String Big – Band, czyli Sinfonia Viva i Krzysztof Herdzin. Czy orkiestra smyczkowa może przeobrazić się w big-band? Jeżeli zabiorą się za to tak utalentowani artyści – wszystko jest możliwe!

–      Milos Valent, Jan Rokyta i Solamente Naturali – pełen niespodzianek, wirtuozowski i porywający program będący podróżą po znanych i mniej znanych krainach Europy.

–      Marcin Masecki z orkiestrą Polonezy – jeden z wielu ciekawych i niezwykle oryginalnych projektów Maseckiego, który tym razem bierze na warsztat najbardziej polski z polskich tańców.

–      Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn – uważana za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Europie, przyjedzie na festiwal Strefa Ciszy prosto z tournée w Grecji. Ich żywiołowy i widowiskowy koncert należeć będzie do największych atrakcji finałowego weekendu festiwalu.

Artyści, a wśród nich obiecujący młodzi wirtuozi, zaprezentują bogaty repertuar skierowany do zróżnicowanej publiczności.

Szczególne miejsce w grupie Gości Łazienek Królewskich zajmują dzieci i rodziny, dlatego nie mogło zabraknąć dla nich specjalnych atrakcji  – mówi Magdalena Lewna, Kierownik Ośrodka Edukacji Muzealnej, dlatego Festiwalowi będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny, kierowany do młodszych uczestników i ich rodziców. Będą to warsztaty rodzinne, happeningi oraz koncerty dla Melomaluszków.

Fotorelację z Festiwalu Strefa Ciszy będzie można oglądać na Facebooku:
https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie oraz na Instagramie: www.instagram.com/lazienkimuzeum. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.strefaciszyfestival.pl. Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są także na Twitterze: www.twitter.com/lazienkimuzeum .

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festiwal odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Festiwalu jest Mecenas Muzeum Łazienki Królewskie – PZU. Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich oraz Fundacja Ogrody Muzyczne. Partnerzy: eBilet.pl oraz Hotel Belwederski Warszawa. Patronat medialny: magazyn Presto. Prosto o muzyce klasycznej, portal Koncertomania.pl oraz Polskie Radio RDC.

 

Exit mobile version