☰ menu

Stacja Bajek

śr.-sob.
08.01-08.02.2014

Projekt w podobnej formie był przez wiele lat realizowany przez Sopocką Scenę Off de BICZ i zyskał liczną widownię wśród dzieci oraz przychylna opinię nauczycieli i rodziców. Jako kontynuatorzy i spadkobiercy idei Sopockiej Sceny bazujemy na bogatych doświadczeniach organizacyjnych, a także potencjale intelektualnym i kreatywnym jej pracowników. Każde przedstawienie jest więc wyjątkowym zaproszeniem dziecięcej wyobraźni do niezwykłej krainy muzyki, tańca i obrazu.

W naszym teatrze dzieci poznają różnorodne formy teatru. Na program, który trwa 60 minut, składają się:
  • prezentacja małej formy scenicznej,

  • rozmowa z dziećmi,

  • pokaz animacji lalek,

  • wspólna zabawa i twórcze zadania.

W ten sposób proponowane zajęcia nie tylko poszerzają wiedzę dzieci o teatrze, ale także rozwijają wyobraźnię, inwencję twórczą, zwracają uwagę na kulturę żywego słowa, świadomość ruchu i gestu. Co najważniejsze, zachęcają dzieci do podejmowania własnych wyzwań twórczych i aktywnego spędzania wolnego czasu. Projekt przygotowuje dzieci do uczestnictwa w kulturze i wychowuje nowe pokolenie świadomych odbiorców.

Spotkania teatralne dla najmłodszych „Stacja Bajek" oprócz tego, że pełnią funkcję edukacyjno-kulturalną, przede wszystkim przynoszą młodym widzom i ich opiekunom dużo radości ze wspólnie spędzonego czasu. Dbamy by nasze propozycje repertuarowe były na jak najwyższym poziomie, uczyły młodych widzów charakterystycznego w teatrze skupienia i wyciszenia. Dzieci traktujemy, nie jak konsumentów sztuki, których trzeba „zabawić", ale jak świadomych odbiorców i partnerów, szanując ich emocje i ogromny potencjał intelektualny. Teatr Gdynia Główna pragnie zatroszczyć się o rozwój osobowości dorastającego człowieka a opiekunom pozwala odpocząć od codziennych trosk poprzez podróż do świata baśni…

Jest to jedyna tego typu oferta w Trójmieście, która pozwala dzieciom na obcowanie z żywym teatrem, poczucie atmosfery miejsca i jego specyfiki.

 

 

Śpiąca Królewna

na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta

adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska

obsada: Luba Zarembińska, Piotr Srebrowski

projekt i wykonanie lalek: Grażyna Rigall

zdjęcia promocyjne: Bogna Kociumbas

Teatr Stacja Szamocin

Spektakl dofinansowany ze stypendium twórczego Urzędu Miasta Sopotu

Spektakl, który rozbudzi najbardziej wybrednego smakosza małych form teatralnych!

Znana wszystkim doskonale baśń opowiada o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. W dniu jej 15 urodzin, tuż przed zachodem słońca, królewna ukłuje się wrzecionem i zapadnie w głęboki sen. Czar może zdjąć jedynie pocałunek przystojnego księcia… Luba Zarembińska i Piotr Srebrowski przybliżą dzieciom urokliwy świat baśni w przystępnej formie teatralnej.

Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek na małej scence, dwójka aktorów przenosi widzów nie tylko w świat baśni o zaklętym królestwie, ale odkrywa przed nimi także tajemne przestrzenie snu, który przynosi inspirację i działa oczyszczająco. Zakończenie daje nadzieję i wiarę w wiecznie spełniającą się miłość.

Terminy: 6 i 7 lutego godz. 9 i 11.

 

 

Tancereczka i kominiarczyk

wg baśni H. Ch. Andersena

scenariusz i reżyseria: Luba Zarembińska

obsada: Luba Zarembińska

Teatr Stacja Szamocin

Niebo ze wszystkimi gwiazdami było wysoko nad nimi, a wszystkie dachy miasta nisko pod nimi.

– To za wiele dla mnie ! – powiedziała Tancereczka. Tego nie zniosę. Świat jest za duży! Poszłam za tobą w daleki świat, więc musisz mnie teraz poprowadzić z powrotem, jeśli choć trochę mnie kochasz…

Na obracającym się stoliku pojawia się teatrzyk w formie okrągłych pudeł, pudełek i pudełeczek, które ujawniają się widzowi wraz z akcją i kolejnymi scenkami. Do tego lalki z parasolek – czy to możliwe ?

Stacja Szamocin kolejny raz proponuje teatrzyk przyjazny dziecku i stawia sobie za cel zainspirowanie dziecięcego widza pomysłami Luby Zarembińskiej i nakłonienie do samodzielnej próby swoich sił w teatrze. I tak jak w poprzednich spektaklach pojawią się piosenki śpiewane przez aktorki a capella i użyte zostaną pozytywki, tym razem z muzyką Mozarta. Oprócz tego najmłodszych widzów czeka wiele niespodzianek scenicznych, a wśród nich rekwizyty ozdabiane modną obecnie technika de coupache, które oczarowują i zaskakują.

Tancereczka i kominiarczyk jak w poprzednich miniaturach lalkowych Stacji Szamocin stwarza magiczną atmosferę do spotkania poprzez teatr dziecka i dorosłego, by porozmawiać na tematy ważne i bliskie sercu.

Terminy: 17 i 18 lutego godz. 9 i 11.

 

 

Wielkie ciasto

Inspirowane opowiadaniem J.R.R Tolkiena

Kowal z Podlesia Większego

scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski

obsada: Konrad Till, Radosław Smużny

projekt lalek: Piotr Srebrowski

wykonanie lalek: zespół

konsultacje dramaturgiczne: Maciej Wiktor

muzyka: Sówka Sowińska

przepis na ciasto: ciocia Wiesia

Teatr Gdynia Główna

Rozsmakowujemy młodego widza w teatrze!

Jeden kreatywny reżyser, dwóch zdolnych aktorów, kilka „kuchennych lalek", garść wyobraźni, łyżka tajemnicy i szczypta dobrego humoru – to przepis na wyśmienitą zabawę przyprawioną nutą refleksji. Wielkie ciasto to kulinarno-magiczny spektakl dla dzieci opowiadający pełną przygód historię pewnego kowala… Poruszający wyobraźnię lalkarsko-aktorski debiut reżyserski Piotra Srebrowskiego, aktora, absolwenta wrocławskiego wydziału lalkarskiego PWST, dotychczas współpracującego m. in. z Sopocką Sceną Off de BICZ, Teatrem Miniatura, sceną SAM i FSC.

Terminy: 8, 9, 22, 23 stycznia; 12, 13, 14 lutego godz. 9 i 11

Exit mobile version