Średniowieczne dzieje przestrzeni wokół Twierdzy Wisłoujście i jej wykorzystania przez naszych przodków to w dalszym ciągu biała karta w historii Gdańska. Pewno jest to, że w pobliżu fortyfikacji żyli urzędnicy, żołnierze, a także przedstawiciele niższych grup społecznych – karczmarze i chłopi oraz krótkoterminowo kupcy i żeglarze z całej średniowiecznej Europy. Te elementy zostaną przypomniane dzięki Festiwalowi przy Twierdzy Wisłoujście, który jest świętem Chorągwi Ziemi Gdańskiej, jednej z najstarszej w Gdańsku grupy zrzeszającej rekonstruktorów najbarwniejszej epoki w dziejach Europy. Obchodzi ona swoje 10. lecie.
– Ten festiwal to okazja, by poznać barwną epokę średniowiecza od środka. W przestrzeni gdańskiej fortyfikacji, w cieniu średniowiecznej wieży, zagoszczą rekonstruktorzy – rycerze, którzy zaprezentują popularne w średniowieczu turnieje rycerskie, łucznicy oraz muzykanci. Nie zabraknie także zabaw typowych dla tej epoki, a także rekonstruktorki historycznej, która przybliży uczestnikom festiwalu arkana hodowli zwierząt drapieżnych i jej średniowieczną historię – mówi Maciej Flis z MHMG, organizator festiwalu.
10-lecie Chorągwi Ziemi Gdańskiej to także okazja do zaprezentowania przyszłości walk rycerskich, które organizowano niemalże na każdym średniowiecznym dworze. O co chodzi?
– Profesjonalne Walki Rycerskie to projekt, który ma na celu profesjonalizację i wprowadzenie ich jako dyscypliny sportowej. Jest to nieco inne spojrzenie na to co dotychczas obserwowaliśmy na turniejach rycerskich. Zawodnicy, wybierani przez organizatora, są dzieleni na kategorie wagowe, sama walka odbywa się zazwyczaj na galach, przypominających gale MMA czy boksu. Walki odbywają się na specjalnie przygotowanych arenach, a oceniane przez odpowiednio przygotowanych i sędziów – kontynuuje Maciej Flis.
W Twierdzy walki odbywać się będą na zasadach HMB (ustalonych przez Historical Medieval Battle International Association – organizatora Battle Of Nations, międzynarodowego turnieju walk rycerskich). Zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele „brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki. Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i ogłaszane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę.
Powołane zostały międzynarodowe federacje np. IMCF – International Medieval Combat Federation. Najlepsi polscy zawodnicy regularnie reprezentują nasz kraj i sięgają po medale mierząc się z zawodnikami z całego świata.
—
Program:
10:00 Otwarcie bram Twierdzy, oficjalne przywitanie
10:30 Dawne gry i zabawy plebejskie: przeciąganie sań, tor przeszkód z jajem, ubieranie rycerza, odpoczynek kmiotów
11:00 Rozpoczęcie Turnieju Łuczniczego
11:30; 12:30; 14:30 Opowieści o sowach i ptakach drapieżnych
12:00 Warsztaty tańca dawnego prowadzone przez Starogardzkie Bractwo Rycerskie
13:00 Pojedynki rycerzy: miecz i tarcza, miecz długi oraz broń drzewcowa
14:00 Pokazy walk grupowych: starcia 3 vs 3 na zasadach HMB
15:20 Koncert zespołu Fleurdelis
16:00 Zakończenie – zamknięcie bram Twierdzy
Kiedy?: 9 września 2017 r., godz. 10:00-16:00
Gdzie?: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1