W październiku 2018 roku, z powodu zagrożenia zawaleniem, został zamknięty najstarszy kościół w Gdańsku, Bazylika pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Narodził się ambitny plan, aby w jednym utworze opisać osiemsetletnią historię Bazyliki, Dominikanów i jej synergię z Gdańskiem, jednocześnie oddając jej wyjątkowy charakter i oddziaływanie na odwiedzających, a wszystko to w formie przyjaznej przede wszystkim dla dzieci. Powstała rzecz wyjątkowa, eklektyczna, a mimo to spójna, nie stroniąca od emocji, gdzie w powagę i dostojeństwo w naturalny sposób wplata się humor i radość. Twórcami są artyści silnie związani z Gdańskiem i Mikołajem.
Autorzy:
Katarzyna Wasilkowska, ur. w 1970 r. w Gdańsku autorka opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży (m. in. Królestwo, jakich wiele, Baltazar wraca do domu, Kobra), laureatka Guliwera w krainie Olbrzymów, wyróżniona Koziołkiem, stypendystka MKiDN.
Maja Siemińska, gdańska artystka, zajmująca się malarstwem na zróżnicowanych podłożach oraz śpiewem eksperymentalnym i liturgicznym. W obu dziedzinach czerpie z bogatej tradycji sztuki dawnej. Laureatka nagrody dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury, wielokrotna stypendystka Kultury MG. Związana z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku muzycznie i artystycznie. Od 2017 odtwarzała na kamieniach fragmenty sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej z gdańskiego Mikołaja, z których kompozycje zostały wykorzystane w książce. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.
Szczepan Troka Wysocki, gdański grafik, rysownik i poeta. W swojej twórczości wykorzystuje dawne techniki grafiki warsztatowej, wzbogacone własną niezwykle kunsztowną i szczegółową stylistyką. Ilustrator zbiorów opowiadań i książek dla dzieci. Związany z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku od studenckich czasów, w których tworzył dziesiątki niezwykłych plakatów i akcji paraartystycznych. Jego prace zdobią wiele prywatnych kolekcji i wnętrz w Polsce. Pracując nad Niebajką, spędził czas w Bazylice odciskając fragmenty starych detali, które dzięki technice frottage’u zawarł w ilustracjach.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu „Niebajki o Mikołaju”. Książka jest cegiełką. Wydawcą bajki jest Fundacja Centrum św. Jacka wspierająca misję klasztoru, zajmująca się promocją zabytkowego kościoła, pomocą charytatywną działalnością społeczną i wydawniczą. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku.
Organizatorzy:
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
- Fundacja Centrum św. Jacka
- Klasztor Dominikanów w Gdańsku
godz. 12:00