☰ menu

Spotkanie Szkoła na miarę XXI wieku – wydarzeniem rozpoczęcia 9. edycji MFF Kino Dzieci

Szkoła na miarę XXI wieku - wydarzeniem rozpoczęcia 9. edycji MFF Kino Dzieci
wt.-niedz.
20.09-25.09.2022
Szkoła na miarę XXI wieku to wyjątkowe spotkanie z filozofką Katarzyną Kasią oraz ekspertkami w dziedzinie edukacji, a równocześnie wydarzenie rozpoczęcia 9. edycji MFF Kino Dzieci.

Dorośli – Dzieciom, czyli sekcja „Dużym okiem”

Po raz kolejny w ofercie zbliżającego się 9. MFF Kino Dzieci znalazły się wartościowe pozycje również dla dorosłych – nauczycieli, pedagogów, towarzyszących Dzieciom rodziców i opiekunów. Mowa o sekcji „Dużym okiem”, w której skład weszły trzy inspirujące dokumenty.

Już we wtorek, 20 września, o godzinie 18:00 zapraszamy do Kina Muranów na projekcję pierwszego z nich. „Młody Platon” (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, Irlandia/Wielka Brytania 2021, napisy) przedstawia historię uczniów szkoły podstawowej w Irlandii Północnej, którzy z pomocą empatycznego, otwartego nauczyciela filozofii uczą się rozwiązywania konfliktów bez przemocy i radzenia sobie z trudnymi emocjami w codziennym życiu.

Po projekcji o tym jak uważna i ukierunkowana na najmłodszych edukacja pomaga tworzyć wartościowe więzi w szkolnej społeczności oraz o roli nauczyciela porozmawiają: dr Katarzyna Kasia (filozofka, publicystka, wykładowczyni akademicka, prodziekan ASP w Warszawie), Iga Kazimierczyk (pedagożka, nauczycielka, trenerka, prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji), Jaśmina Wójcik (artystka wizualna, animatorka akcji społecznych, profesorka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, redaktorka i założycielka „Gazety Dzieci”) oraz Justyna Suchecka (dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, autorka książki psychoedukacyjnej „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”). Panel poprowadzi Lena Kasperowicz – językoznawczyni i literaturoznawczyni, prezeska Fundacji Sentio, sponsora festiwalu i partnera sekcji „Dużym okiem”.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1421601868331068

W programie sekcji także projekcja filmu „Instagramowa rodzina”, po którym w dniu 5 października, w środę, o godzinie 18:00 w Kinie Muranów odbędzie się rozmowa na temat cyfrowej współczesności nastolatków. Ostatnie spotkanie wokół filmu „Podnieść poprzeczkę” o granicach między dziewczęcym a chłopięcym oraz wspieraniu dzieci w obliczu stereotypów płci odbędzie się online na festiwalowej platformie Kina Dzieci, 10 października, w poniedziałek, o godzinie 18:00.

Zapytaj filozofkę

Fanów dr Katarzyny Kasi ucieszy wiadomość, że z filozofką będzie związana także druga atrakcja od mecenasa festiwalu Fundacji Sentio – zabawa „Zapytaj filozofkę”. Wraz z Kinem Dzieci, fundacja zachęcać będzie gości do puszczenia wodzy fantazji i zadawania najśmielszych pytań, na których odpowiedzi poszuka właśnie dr Kasia.

Gdzie mieszka dusza? Czy zwierzęta mają swoje niebo? Kim jest Bóg? Skrzynki, do których będzie można wrzucić pytania, znajdą się w Kinotece i Kinie Muranów podczas stacjonarnej odsłony festiwalu. Do 23 października, czyli ostatniego dnia trwania festiwalu online, istnieje też możliwość przesyłania pytań na adres mailowy: zapytajfilozofke@fudnacjasentio.pl.

Odpowiedzi na wybrane pytania opublikujemy w serii video na kanale YouTube Fundacji: https://www.youtube.com/c/fundacjasentio.

Razem mamy supermoc

Celem Fundacji Sentio jest edukowanie dzieci i młodzieży, co realizujemy udostępniając wartościowe mini-wykłady i kreatywne warsztaty online. Na naszym YouTube odnajdziecie ciekawe cykle poświęcone malarstwu i rzeźbie, które w lekki i przystępny sposób przybliżają kulisy powstania jednych z najsłynniejszych dzieł sztuki oraz praktyczne zajęcia z polskimi artystami i artystkami z obszaru malarstwa, rysunku, grafiki, ceramiki, a także komiksu.

Nagrywamy też niezwykle ciekawe materiały na temat fotografii, literatury oraz kina, które zainteresują zarówno młodszych jak i starszych odbiorców. Przyświecająca nam misja łączy nas z Kinem Dzieci, które od lat promuje i upowszechnia najbardziej wartościowe filmy dla młodych odbiorców.

W ramach współpracy z Festiwalem Fundacja jest Partnerem sekcji „Dużym okiem”, a także organizuje trzy autorskie warsztaty kreatywne przeznaczone dla dzieci od 9 roku życia. Już dzisiaj zachęcamy do brania udziału w tych, pełnych twórczej energii, wydarzeniach:

Stwórz swój komiks – sobota, 24.09, g. 17:15, Kino Muranów (po seansie „Gdzie jest Anne Frank” o g. 15:00)
Prowadzanie: Daniel Chmielewski – polski autor komiksów i książek dla dzieci, scenarzysta i rysownik

Kolaże dla przyszłości – niedziela, 25.09, g. 15:30, Kinoteka (po projekcji zbioru dokumentów „Dziewczyny dla przyszłości” o g. 14:15)
Prowadzenie: Aleksandra Degórska – redaktor prowadząca portalu Antyradio.pl, twórczyni kolaży.

Narysuj, pomaluj, odbij – warsztaty z projektowania plakatu festiwalu techniką graficzną – sobota, 1.10, g. 14:30, Kinoteka
Prowadzenie: Monika Waraxa – polska malarka, performerka, artystka wideo.

Przypominamy, że 9. edycja MFF Kino Dzieci odbędzie się od 24 września do 2 października stacjonarnie w 20 miastach i 29 kinach. Tegoroczna edycja to aż 159 wyjątkowych tytułów i 12 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji wypełnionych dokumentami, pełno- i krótkometrażowymi filmami aktorskimi i animowanymi dla widzów od 4 roku życia. Od 6 do 23 października wybrane filmy z programu dostępne będą online, na specjalnej platformie. Głównym sponsorem festiwalu jest Fundacja Sentio.

Exit mobile version