☰ menu

spotkanie

sob.
09.04.2011
Avocado przygotuje zdrowy, etyczny poczęstunek dla wszystkich przybyłych na spotkanie.
9 kwietnia (sobota).
Początek godz. 14:00.
Sala Czarnockiego budynek nr 24 na terenie Szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Dębinki 7.
Obserwacje naukowe ostatnich lat wskazują na pozytywną rolę diet opartych o produkty roślinne w prewencji chorób cywilizacyjnych tj. otyłości, chorób krążeniowych czy pewnych nowotworów.
W USA około 4.5 mln osób, w tym blisko 3mln dzieci i młodzieży, odżywia się dietą wegańską. Natomiast w Polsce jest to rosnąca grupa osób spośród około 400 tysięcy zdeklarowanych wegetarian.
Jednocześnie nie istnieją oficjalne zalecenia żywieniowe dla polskich wegan, a w popularnej prasie ukazują się liczne artykuły z błędnymi informacjami na ten temat.
O bezpieczeństwie oraz właściwościach terapeutycznych diet wegańskich opowie mgr Małgorzata Desmond, pracownik Poradni Żywienia Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Medycyny Żywienia Carolina Medical Center.
Tematy poruszane podczas wykładu:
•Stanowisko polskiego świata naukowego wobec diet wegańskich
•Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rady Żywności i Żywienia USA na temat diet wegańskich
•Kontrowersyjne aspekty diet wegańskich: białko, wapń, witamina B12, witamina D, żelazo, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe Omega-3
  • Dieta wegańska na wszystkich etapach życia: 
  • Dzieciństwo
  • Ciąża
  • Laktacja
  • Okres dorosłości
  • Dieta wegańska a prewencja pierwotna i wtórna chorób cywilizacyjnych:
  • status zdrowotny wegan
  • dieta wegańska w terapii chorób krążeniowych, cukrzycy i pewnych nowotworów
  •  Wyniki badań pierwszych w Polsce badań na dzieciach wegańskich z Centrum Zdrowia Dziecka
  • Wegańska Piramida Żywieniowa
  • Przykłady menu
Mgr Małgorzata Desmond – ukończyła Medycynę Żywienia na University of West London w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie na kierunku Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz kurs Epidemiologii Żywienia w Imperial College London. Do niedawna dyrektor Edukacji Żywieniowej na prywatnej uczelni w Wielkiej Brytanii i Irlandii, obecnie prowadzi badania weryfikujące wpływ diet roślinnych na zdrowie dzieci w Klinice Pediatrii Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Od listopada 2010 pracuje również w Carolina Medical Center w Warszawie gdzie tworzy pierwsze w Polsce Centrum Medycyny Żywienia.
Avocado vegan catering – pierwszy w Polsce catering specjalizujący się w daniach kuchni 100% roślinnej. To projekt Joanny i Daniela, którzy łączą pasje życiową ze sposobem na życie. Poprzez organizację różnych eventów aktywnie włączają się w promocję praw zwierząt, zdrowego stylu życia oraz ekologii. Współorganizowane przez nich wydarzenia uświetniają zdrowym i świeżym wegańskim poczęstunkiem.
Studenckie Koło Naukowe Dietetyków – rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku przy Katedrze Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu
Medycznego. Studenci zaangażowani w działalność koła pogłębiają swoją
wiedzę o żywieniu, organizują spotkania z młodzieżą przekazując im
posiadane wiadomości o zasadach prawidłowego odżywiania. Prowadzą badania społeczeństwa z zakresu bezpieczeństwa żywieniowego i stanu odżywienia w ramach projektu badawczego Katedry. Angażują się w organizację spotkań promujących zdrowe odżywianie między innymi w ramach Dni Nauki oraz Pikniku na zdrowie.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Organizatorzy: Avocado vegan catering, Studenckie Koło Dietetyków przy Katedrze Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego 
Partnerzy: Stowarzyszenie Empatia – www.empatia.pl
Patroni medialni: Czasopismo Vege – www.vege.com.pl
Portal Wegetarianie.pl – www.wegetarianie.pl
Sponsorzy poczęstunku:
Sponsor Główny: Polsoja – www.polsoja.com.pl
Sponsorzy: Primavika – www.primavika.pl 
Oskoła – www.oskola.pl
Tast – www.tast.pl
Orico – www.mojeorico.pl
Info: www.avocado.info.pl
Exit mobile version