WYSPA BUDOWNICZYCH
Przewodnik po orkiestrze.
Benjamin Britten: wariacje i fuga na temat Purcella op. 34
Data: 15.06.2015 18:00
16.06.2015 10:00
Miejsce: Sala Wielka CK ZAMEK
Czas trwania: 1 godz.
Forma: koncert
Wiek uczestników: od 7 lat
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka oraz aktorzy Teatru Nowego w Pozaniu.
Dyrygent Adam Klocek wciela się w rolę muzycznego przewodnika i wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pomaga dzieciom odkrywać tajemnice instrumentów (narzędzi muzycznych) i budowę wyrafinowanej muzycznej formy.
Odbędzie się tutaj misterium tworzenia muzyki przez zespół wykonawczy (dyrygent -kierownik zespołu) i poznawania jej, poprzez uważne słuchanie i obserwację instrumentów podczas kolejnych wykonań: od solowych, przez muzykowanie zespołowe (grupy instrumentów) aż do orkiestrowego wykonania utworu B. Brittena The Young Person′s Guide to the Orchestra wspomaganego przestrzenną projekcją 3D.
Autorami oprawy audiowizualnej do koncertu są Mikołaj Ludwik Szymkowiak i Michał Pełczyński. Będzie ona połączeniem projekcji typu mapping 3d na specjalnie stworzonej scenografi z elementami instalacji audio wizualnej reagującej w czasie rzeczywistym na instrumenty z danej sekcji, całość oprawiona nietuzinkowymi ilustracjami Doroty Wojciechowskiej. Całość ma na celu przystępną edukacje młodego widza oraz pokazania zależności wynikajacej z muzyki względem obrazu.
Kolorofony – obrazki filmowe i muzyczne
Data: 18.06.2015 11:00
Miejsce: CK ZAMEK Sala Wielka
Forma: seans/koncert
Wiek uczestników: od 5 lat
Świat filmów animowanych jest niezwykle bogaty, a różnorodność technik animacji ogromna. Dzieci nie tylko uwielbiają oglądać te filmy, ale także tworzyć zarówno obrazki filmowe jak i muzykę do swoich projektów.
Tym razem bohaterem seansu filmów animowanych zrealizowanych zarówno przez dorosłych jak i dziecięcych artystów nie będą postacie filmowe lecz wyjątkowa orkiestra AGD pod batutą Patryka Zakrockiego, tworząca „na żywo" nowe ścieżki dźwiękowe do wybranych filmów. Instrumenty w tej orkiestrze mogą zaskoczyć, będą to bowiem (obok instrumentów muzycznych) także garnki, odkurzacze, miksery, miski, młynki do kawy itd. Muzykalne dzieci, tworzące tę orkiestrę wraz z rodzicami, zaprezentują swoje umiejętności tworzenia muzyki improwizowanej, muzyki sonorystyczne,j pełnej ruchu i barw.
Ukryty instrument
Data: 15-19.06.2015 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
20-21.06.2015 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
Miejsce: Przedsionek Sali Kominkowej CK Zamek
Forma: instalacja interaktywna
Wiek uczestników: od 7 lat
Autor projektu: rzeźbiarz Sebastian Grabowski, kompozycje – Jarek Kordaczuk.
Rzeźba nawiązuje kształtem do fortepianu ale jej intrygująca forma kojarzy się z falami oceanu. Dotykając poszczególnych elementów (przycisków), wyzwalamy dźwięki pochodzące niejako z wnętrza instrumentu. Są dźwięki typowe, kojarzące się natychmiast z klasycznym brzmieniem fortepianu (to te, które wyzwalamy dotykając rzeźby w okolicach domniemanej klawiatury). Jednak większość odgłosów otwiera przestrzeń dźwiękową zupełnie nieznaną. Wytwarzają je struny instrumentu uderzane różnymi przedmiotami, rozstrajane, pocierane (preparowane), dźwięki perkusyjne pochodzące z pudła rezonansowego, i stalowej ramy fortepianu, nawet kółka przy nogach instrumentu mogą pełnić inną niż zazwyczaj rolę. Niezwykłe dźwięki pozwalają na odkrywanie coraz to nowych elementów do tworzenia własnych kompozycji, także zespołowych. W instrumencie ukryte są też 3 krótkie kompozycje Jarka Kordaczuka, stworzone za pomocą dźwięków tego instrumentu.
Dzwonkownia- laboratorium dzwonków telefonicznych
Producent: Agnieszka Cienciała
Data: 15-19.06.2015 9:30, 11:30, 16:00, 17:00
Miejsce: Sala pod Zegarem CK ZAMEK
Forma: warsztaty
Wiek uczestników: od 9 lat
Podczas każdego warsztatu dzieci będą mogły skorzystać z szerokiego spektrum nowoczesnych narzędzi rejestrujących i przetwarzających dźwięki takich jak: laptopy Apple wraz z kontrolerami midi i poczuć atmosferę studia nagrań, tworząc własne utwory. Te krótkie kompozycje umieszczone zostaną w ich telefonach komórkowych, nadając im indywidualne cechy dźwiękowe.
Dzięki warsztatom dzieci zobaczą komputer w nowej roli – stanie się niejako „narzędziem muzycznym". Pięć stanowisk działających w jednej sali pod kierunkiem animatora, umożliwi tworzenie własnej muzyki nie tylko dzieciom ale i dorosłym.
WYSPA DOBREJ ENERGII
Tańczmy!
Data: 19.06.2015 17:00
20.06.2015 11:00, 17:00
Miejsce: Scena Nowa CK Zamek
Forma: warsztaty improwizacji ruchowej
Wiek uczestników: od 3 do 8 lat
Czas: 90 min.
Warsztat ma formę podróży po wyspie. Na początku uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat, który określają przede wszystkim dźwięki, muzyka i światło, a poruszać się po nim można w zaskakująco taneczny sposób. Można też natknąć się na mieszkańców wyspy, którzy przedstawią się, a potem zaproszą do tanecznych przygód. Tylko tanecznym krokiem możliwe będzie pokonanie żywiołów i napotkanych na wyspie przeszkód.
W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami tańca współczesnego takimi jak improwizacja ruchowa i kontakt improwizacja. Obie metody pozwalają na udział zarówno dzieci, jak i dorosłych i osób starszych. Działania uczestników będą urozmaicone i przeplatane krótkimi prezentacjami w wykonaniu prowadzących. Całość warsztatów utrzymana będzie w konwencji gry z zachowaniem narracji i zbudowanego nastroju świateł i dźwięków.
Piękne jest królestwo nasze.
Piosenki Marka Grechuty dla dzieci śpiewają Katarzyna Groniec i Janusz Radek.
Data: 19.06.2015 18:00
Miejsce: Sala Wielka CK ZAMEK
Forma: koncert
Wiek uczestników: od 5 lat
W 70. rocznicę urodzin Marka Grechuty odbędzie się koncert piosenek artysty dla dzieci i rodziców. Utwory w nowych, jazzowych aranżacjach wybitnego polskiego aranżera i pianisty Krzysztofa Herdzina, wykonają wokaliści: Janusza Radek i Katarzyna Groniec, trio jazzowe Krzysztofa Herdzina oraz dzieci, które przygotują swój występ we współpracy artystycznej z Dorotą Miśkiewicz. Koncert wzbogacony jest prezentacją multimedialną związaną z postacią Marka Grechuty.
Warsztaty jazzowe
Data: 17-18.06.2015 17:00 i 18:00
Miejsce: ARTofVOICE Studio
Forma: warsztaty
Wiek uczestników: dla dzieci w różnym wieku, uzdolnionych wokalnie.
Warsztaty zamknięte
Warsztaty jazzowe dla uzdolnionych wokalnie dzieci poprowadzi Dorota Miśkiewicz. Wspólnie z uczestnikami warsztatów przygotują poruszającą piosenkę Marka Grechuty Zostawcie nam, która zostanie wykonana przez wszystkich wykonawców podczas finału koncertu Piękne jest królestwo nasze.
WYSPA GRAJĄCA
Czarodziejski flet
Data: 20.06.2015, 17:00
Miejsce: Scena Wspólna
Czas trwania: 65 min.
Forma: spektakl
Wiek uczestników: od 7 lat
Czarodziejski flet to spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek.
Przedstawienie rozpoczyna się. Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprasza widzów do swojego magicznego Operatorium, pełnego najróżniejszych instrumentów i przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu. Przy ich pomocy wyczarowuje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach – nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papagena i Papageny. Z okna współczesnej scenografii wyłania się nagle zupełnie inna, baśniowa rzeczywistość, zamieszkana przez postaci w barokowych perukach i kostiumach.
Alicja
Producent: Zbigniew Rudziński, Izabella Nowacka
Data: 15.06.2015 10:00
16.06.2015 10:00 i 18:00
Miejsce: Scena Wspólna
Forma: spektakl
Wiek uczestników: od 7 do 13 lat
De Stilte jest zawodowym teatrem tańca założonym w Bredzie w roku 1994. Z kilkunastoosobowym zespołem tancerzy różnych narodowości pracuje wybitny choreograf Jack Timmermans, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora artystycznego Teatru. Wiodącą rolę w widowisku pełni wspaniała muzyka, która w fantastyczny sposób wprawia w ruch czwórkę aktorów-tancerzy. Twórcy spektaklu nie ilustrują całej fabuły powieści L. Carolla. Wybierają tylko niektóre zdarzenia, komponują do nich obrazy, i łączą je ze sobą w atrakcyjną dla dzieci całość. Trafne przełożenie prozy na język tańca, pantomimy, teatru cieni jest wielkim walorem tego spektaklu.
Bajki samograjki
Data: 18.06.2015 18:00
19.06.2015 10:00
Miejsce: Scena Wspólna
Czas trwania: 1 godz.
Forma: przedstawienie
Wiek uczestników: od 7 do 13 lat
Spektakl Teatru Lalek „Pleciuga" ze Szczecina w reżyserii Anny Augustynowicz powstał w oparciu o teksty Jana Brzechwy. Siłą przedstawienia jest jego ekspresja muzyczna zawarta w wierszach poety oraz wynikający z wyrazistych rytmów ruch i taniec. Oszczędna scenografia i kostiumy nie odciągają uwagi widza od żywiołów muzyki i ruchu. Czternastoosobowy zespół nie tylko precyzyjnie wykonuje układy Zbigniewa Szymczyka, ale i na żywo gra na różnych instrumentach kompozycje autorstwa Jacka Wierzchowskiego
Powszechnie znane utwory Jana Brzechwy prezentowane są w niezwykle oryginalny, nieznany zapewne wcześniej dziecku sposób. Muzyczność wierszy i bajek Brzechwy jest w tym spektaklu wartością nadrzędną i porządkującą, kreującą świat scenicznej rzeczywistości. W celu umożliwienia udziału w tym wartościowym przedstawieniu dzieciom niepełnosprawnym przygotujemy wraz z Fundacją Future Voice System audiodeskrypcję „Bajek samograjek" i zaprosimy dzieci niewidome, słabo widzące oraz z dysfunkcją słuchu.
Ula ma ul
Ul-ubione piosenki Urszuli Dudziak
Data: 17.06.2015 18:00
Miejsce: Sala Wielka CK Zamek
Czas trwania: 1 godz.
Forma: koncert
Wiek uczestników: od 10 lat
Urszula Dudziak wraz z zespołem Superband zagrają jazzowe aranżacje nowoczesnej muzyki skomponowanej m.in. przez Krzesimira Dębskiego, Jerzego Satanowskiego, Jacka Skowrońskiego do nowatorskich przedstawień przygotowanych w ostatnich 25 latach przez Centrum Sztuki Dziecka. Koncert umożliwi podkreślenie znaczenia muzyki i dźwięku w widowiskach teatralnych. Pokaże też jej możliwość emancypacji, istnienia poza spektaklem. Muzyka teatralna dla dzieci może być inspiracją dla najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzycznej.
Muzyka w teatrze
Data: 17-18.06.2015 9:00 i 11:30
Miejsce: Scena Wspólna
Forma: warsztaty
Wiek uczestników: od 8 do 10 lat
Celem warsztatów jest pokazanie roli muzyki w teatrze, sposobów współpracy reżysera i kompozytora w procesie tworzenia widowiska teatralnego, a także roli aktora. Wypełnia on przestrzeń sceny i treściami, i formą, jest jak instrument i jego użytkownik jednocześnie.
Warsztaty pozwolą dzieciom na kształtowanie przedstawienia i jego warstwy dźwiękowo – muzycznej, którą będą tworzyły wspólnie z kompozytorem.
WYSPA NOWYCH WYZWAŃ
♪:Gramy!
Producent: Agnieszka Krajewska i Tadeusz Wieczorek
Data: 15-19.06.2015 9:00, 11:00 i 12:30, 16:00 i 17:00
20-21.06.2015 11:00, 12:00, 13:00, 16:00, 17:00
Miejsce: Sala 102, 103, 104 CK Zamek
Forma: wystawa interaktywna
Wiek uczestników: od 6 lat
Koncepcja tej interaktywnej, wykorzystującej nowe media wystawy zakłada zatarcie się różnicy między artystą a odbiorcą sztuki. Wszyscy, przynajmniej teoretycznie, możemy być twórcami muzyki i nie tylko. Narzędzia do aktywnego działania są dostępne na wyciągnięcie ręki w stronę komputera podłączonego do Sieci. Odbiorca staje się współautorem wystawy – bez niego interaktywne instalacje pozostają niepełne. W poniższych pracach mnóstwo jest ruchu i wspólnego muzykowania
Muzeum dźwięku
Data: 15-19.06.2015 9:00 i 11:00
Miejsce: CK ZAMEK Bawialnia
Forma: warsztaty
Wiek uczestników: od 6 do 12 lat
Organizator projektu: Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie"/Edyta Ołdak
Partner projektu : Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Fundacja Orange
W trakcie warsztatów nowe technologie zostaną wykorzystane do pokazania starych instrumentów w nowej odsłonie. W projekcie utrwalono dźwięki dawnych instrumentów ludowych (gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon), tworząc Bank Brzmień. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, czułych na ruch sterowników, uc
zestnicy będą mogli tworzyć z dźwięków tych instrumentów swoje utwory w oryginalnych aranżacjach oraz utworzą wspólnie Orkiestrę Niewidzialnych Instrumentów.
"Przygoda w paski" i inne krótkie filmy z aranżacjami polskich muzyków
data: 15.06 17:00
19.06. 17:00
Miejsce: Nowe Kino Pałacowe
Forma: seans filmowy
Wiek: od 6 lat
Zestaw rodzimych filmów animowanych, przy których pracowali wspaniali twórcy polskiej muzyki – m.in. Stefan Kisielewski, Krzysztof Penderecki, Jerzy Matuszkiewicz. Wybór najważniejszych filmów w historii polskiej animacji dla dzieci.
"Piotruś i wilk" i inne krótkie filmy z muzyką wielkich kompozytorów
Data: Wtorek 16.06 16:30
Czwartek 18.06. 17:00
Miejsce: Nowe Kino Pałacowe
Wiek: od 8 lat
Wybór filmów animowanych dla dzieci z muzyką najsłynniejszych w świecie kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak Fryderyk Chopin, Edward Grieg i Wolfgang Amadeusz Mozart. Gwoździem zestawu będzie nagrodzony Oscarem "Piotruś i Wilk" z muzyką Sergiusza Prokofiewa.
"Zapach marchewek" i inne krótkie filmy muzyczne
Data: 17.06 17:00
20.06 17:00
Miejsce: Nowe Kino Pałacowe
Wiek: od 10 lat
Na zestaw składają się krótkie filmy, które pokazują różne sposoby użycia muzyki w najnowszych animacjach dla najmłodszych. To wspaniała muzyczna podróż przez świat zamieszkały przez dzieci, zwierzęta, a nawet… papierowy stateczek!
"Felix": Jazzowanie na ekranie
Data: 15.06 10:00
16.06. 10:00
Miejsce: Nowe Kino Pałacowe
Wiek: od 10 lat
"Felix", Afryka Południowa 2012
reżyseria Roberta Durrant
13-letni czarnoskóry Felix świetnie się uczy i zdobywa stypendium w prywatnej elitarnej szkole. Jego matka ciężko pracuje, by zapewnić synowi dobrą edukację. Felix ma jednak własne marzenie – chce zostać saksofonistą jak jego zmarły ojciec. Prosi o pomoc w przygotowaniach do szkolnego koncertu jazzmenów – kolegów ojca. Optymistyczna opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, podana z dużą dawką wspaniałej muzyki.
"Brzydkie kaczątko": Muzycznie-klasycznie
Data: 17.06 10:00
20.06. 11:00
Miejsce: Nowe Kino Pałacowe
Wiek: od 6 lat
"Brzydkie kaczątko", Rosja 2010
reżyseria Gary Bardin
Wspaniałe połączenie doskonale znanej dzieciom opowieści H. Ch. Andersena z muzyką Czajkowskiego . Brzydkie Kaczątko nie pasuje do kurnika i jego mieszkańców. Z tęsknotą spogląda w niebo na wędrujące piękne dzikie łabędzie i marzy, by do nich dołączyć. Zmaganiom Brzydkiego Kaczątka towarzyszy muzyka z baletu „Jezioro Łabędzie", wykonywana przez Rosyjską Narodową Orkiestrę Filharmoniczną
WYSPA ODKRYWCÓW
FONOMAPA- Posłuchaj swojego miasta!
Producent: Hanna Gawrońska, Agata Felikszewska – Igiel
Data: 15-19.06.2015 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
20-21.06.2015 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
Miejsce: CK ZAMEK Sala Kominkowa
Forma: instalacja interaktywna
Wiek uczestników: od 7 lat
Autor projektu: Szymon Kaliski i Patryk Lichota
Fonomapa to jedyna w świecie interaktywna, dźwiękowa mapa miasta stworzona z myślą o dzieciach, a także dorosłych. Wszyscy będą mogli dzięki niej poznawać pejzaże dźwiękowe naszego miasta. Fonomapa dostępna będzie w internecie, a podczas Biennale eksploatować ją będzie można przy stole multimedialnym, w bardzo dobrych warunkach akustycznych. Mapa prezentować będzie dźwięki miasta zebrane przez młodych twórców podczas spacerów po Poznaniu oraz 13 krótkich utworów, skomponowanych z tychże dźwięków. Dźwięki będą dostępne w „Banku dźwięków", umożliwiając pobranie ich przez użytkowników projektu i stworzenie własnych kompozycji dźwiękowych. W instalacji umieszczone zostaną również prace fono-foto gimnazjalistów biorących udział w 2014 roku w projekcie „Fonoblog".
Słuchanie świata- warsztaty „czyszczenia uszu"
Producent: Agnieszka Cienciała
Data: 15.06.2015 9:00, 11:00 i 17:00
16.06.2015 9:00, 11:00
Miejsce: sala 101 CK ZAMEK
Forma: warsztaty
Wiek uczestników: od 8 do 15 lat
Warsztaty te powstały z inspiracji książką R.Murraya Schafera – Poznaj dźwięk: 100 ćwiczeń w słuchaniu i tworzeniu dźwięków.
R.Murray Schafer to kanadyjski kompozytor, twórca koncepcji ekologii akustycznej, u podstaw której stoi idea pojmowania środowiska jako utworu muzycznego, który wymaga świadomej opieki i troski wszystkich ludzi. Jest autorem pomysłu edukacji w zakresie słuchania, której podstawą są ćwiczenia mające na celu „czyszczenie uszu". Ćwiczenia służą budzeniu estetycznej wrażliwości na świat dźwięków. Odbywać się będą zarówno w przestrzeniach zamkniętych jak i na spacerach dźwiękowych. Eksperyment polegający na nagrywaniu oraz elektronicznym wzmocnieniu tych dźwięków pokaże dobitnie potęgę i możliwości oddziaływania na człowieka tego niezauważalnego na co dzień świata, który służy najczęściej za tapetę dźwiękową towarzyszącą naszemu życiu.
„Tutu- czyli trąbkowe laboratorium dźwiękowe"
Data: 20.06.2015 12:00, 15:00
Miejsce: Sala pod Zegarem
Forma: perfomance
Wiek uczestników: od 4 do 5 lat
Projekt jest efektem finalnym warsztatów dla kompozytorów, animatorów i wykonawców muzyki współczesnej organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, a przy tym częścią cyklu Poznawać świat muzyką. Jego celem jest pokazanie w magiczny i nieoczywisty sposób, że dźwięki i muzyka są nośnikiem emocji. Sam proces ukazany jest metaforycznie, wykorzystuje do tego celu środki, zapożyczone z różnych dziedzin sztuki. Projekt zakłada czynny udział publiczności w procesie kodowania emocji na język muzyczny, dając dzieciom pole do samodzielnych eksperymentów dźwiękowych w papierowym, trąbkowym laboratorium.
WYPSA SPOTKAŃ
„Teatr piosenki – Ania Broda z zespołem"
Data: 21.06.2015 15:30
Miejsce: Dziedziniec Różany CK ZAMEK
Forma: koncert
Wiek uczestników: b/o
Zabawne teksty, śpiew biały i cymbały! Nowe brzmienia, nowe piosenki – będzie koncertowo, kolorowo, słonecznie i tanecznie, a i śpiewnie zapewne! Artystka zaprezentuje m.in materiał z dwóch najnowszych krążków "Najlepsze życzenie" i "6H" (jazzowo-folkowe instrumentarium).
To autorski projekt skierowany do dzieci i młodzieży, słowno-muzyczna innowacyjna synergia koncertu i warsztatów z udziałem najmłodszych widzów. Koncert wzbogacony jest animacją gry na cymbałach wileńskich – instrumentem głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji. W trakcie spotkania z charyzmatyczną postacią jaką jest Ania Broda, kształtować się będzie w uczestnikach umiejętność improwizacji i współdziałania.
Ocea-NOVE dźwięki kolorowe
Producent: BARBARA MAŁECKA
Data: 21.06.2015 17:00
Miejsce: Scena Nowa CK ZAMEK
Forma: warsztaty
Wiek uczestników: 4-12 lat
Eksperymenty z dźwiękiem i rytmem, szybka nauka wpadających w ucho melodyjek. Autorski pomysł na tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem wdzięcznych rekwizytów jak dzwonki, trójkąty i tamburyny. Krótkie melodyjne teksty, dźwiękonaśladowcze sylaby, słowne rekwizyty szybko działają na
wyobraźnię. Interpersonalny charakter zajęć rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i pozwoli przeżyć cudowną przygodę w krainie Sztuki.
Mądry, stary jak świat Ojciec-Ocean intonuje głęboki ton,
znosi tamy, buduje kolorowe nastroje.
Przepływają przez nas pozytywne emocje,
spójrz na niebo w wodzie, ryby na drzewach…
wsłuchaj się głębiej…
Rozlegają się "białe" dźwięki niczym cichutkie kropelki,
delikatne strumyki, rzucone w wodę kamyki,
plum plum plum bim bim bam,
gra ocean i ja gram.
Płyniemy do krainy, w której rosną dziwne instrumenty, odnajdziemy podwodne marzenia…
Kino Non Stop
Data: 21.06.2015 11:00-17:00
Miejsce: Hol Wielki CK Zamek
Forma: seanse krótkometrażowych filmów animowanych
Wiek uczestników: b/o
Przez całą niedzielę zapraszamy do odwiedzania „Kina w przejściu". Zatrzymajcie się na chwilę, by obejrzeć specjalnie wyselekcjonowane przez zespół Międzynarodowego festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! krótkometrażowe filmy animowane do muzyki wielkich kompozytorów polskich i światowych. W tym kinie nie ma ani godzin seansów, ani biletów. Tu można wpaść w każdej chwili – na chwilę lub na całą godzinę!
Piosenki do grania na nosie
Data: 21.06.2015 17:00
Miejsce: Dziedziniec Różany CK ZAMEK
Forma: koncert piosenek rockowych dla dzieci
Wiek uczestników: b/o
Dla wielu maluchów koncert niegrzecznych piosenek to pierwszy w życiu kontakt z muzyką rockową na żywo. Charyzmatyczni wokaliści (aktorzy Teatru Pinokio) z powodzeniem zachęcają do wspólnej zabawy wszystkie dzieci. Przebrani za bohaterów z różnych spektakli tworzą bajkowy obraz na scenie razem z zespołem Public Relations. Teksty Konrada Dworakowskiego w połączeniu z muzyką Piotra Klimka zabierają nas w świat dziecięcych myśli, marzeń i sekretów. Autorzy stworzyli mądre i zabawne piosenki, które jednocześnie uczą i bawią zarówno dorosłych jak i dzieci. nie pozwalają też zostać obojętnymi. Wyrywają słuchaczy z krzeseł, porywają do spontanicznego tańca, bez względu na wiek uczestników tego koncertu.
koloRaki
Data: 21.06.2015 11:00
Miejsce: Scena Nowa CK Zamek
Forma: warsztaty ruchowe dla młodzieży niesłyszącej i niedosłyszącej
Wiek uczestników: 13-15 lat
Warsztaty teatralno-muzyczne przeznaczone dla młodzieży niesłyszącej i niedosłyszącej, których głównym założeniem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych, a także zwiększenie somatycznej świadomości uczestników. Praca podczas warsztatów oscylować będzie pomiędzy takimi aspektami jak: ciało, ruch, rytm oraz głos. Uczestnicy poprzez zabawę w przestrzeni będą mieli możliwość rozwoju indywidualnej ekspresji oraz poczucia siły jaką daje praca w grupie. Specjalnie przygotowane ćwiczenia pozwolą na kreatywne działania, pobudzą wyobraźnię, sprawią, iż uczestnicy nabiorą większej pewności siebie. Działaniom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.
Muzyczny piknik na koniec lata
Data: 21.06. 2015 10:30-12:00
Miejsce: Park Adama Mickiewicza przed Teatrem Wielkim
Wiek uczestników: b/o
Wyspa Spotkań to ostatni przystanek w naszej biennalowej podróży po Oceanie Muzyki. Finałową niedzielę rozpoczniemy w pięknym Parku Mickiewicza:
Małych i dużych poznaniaków zapraszamy na rodzinny piknik: zabierzcie koce, przekąski, gry i zabawy, i przybywajcie! Nie zabraknie muzyki, tańca i… pyszności. Szukajcie naszych biennalowych wiatraków na zielonej trawie tuż przy fontannie!
Podczas pikniku czekają na Was atrakcje:
O muzykę zadba Sambor Dudziński, który zaprezentuje projekt „DŹWIĘKOWIĄZAŁKA"
Co to jest „Dźwiękowiazałka"?
To interaktywne widowisko muzyczne. To sześcioosobowy zespół
w jednej osobie na mobilnej scenie! Trójkołowy pojazd zbudowany na bazie przedwojennej „zgrabiarki konnej" jest mobilną sceną o napędzie pedałowym, z własnym systemem zasilania, nagłośnieniem, oświetleniem
i bogatym instrumentarium, na które składają się: elektroniczny fortepian, organy, zestaw perkusyjny, akordeon dęty, saxofon, oraz instrumenty etniczne: duduk, flety, drumle, didgeridoo, berimbao, kopytnik, cabasa, dzwonki chromatyczne, oraz wokal i chórki. Wszystko to w fantastyczny sposób obsługuje jedna osoba!
Porcji ruchu dostarczy Ula Zerek – tencerka, która wszystkich śpiochów zaprosi na poranną rozgrzewkę, podczas której powoli, niespiesznie będziemy budzić nasze ciała i przygotowywać je kolejne przygody.
Michał Kowalonek & Lumikulu
Data: 21.06. 2015 15:00
Miejsce: Dziedziniec Różany
Forma: koncert
Wiek uczestników: b/o
Pomysłodawcą projektu muzycznego „Lumikulu" jest obecny wokalista zespołu Myslovitz, znany także jako lider grupy Snowman – Michał Kowalonek.
Utwory zespołu traktują o wspomnieniach z dzieciństwa, inspiracji do tworzenia odczuwanej podczas działań z dziećmi, ich otwartości, nieskrępowaniu i swobodzie. Zgrzyty, śmiechy, spontaniczność dzieci biorących udział w projekcie zdecydowanie pokrywają się
z zamierzeniami twórcy.
Bogactwo żywych instrumentów, nietuzinkowych aranżacji doskonale współgra z lekkością i wdzięczną prostotą głosów dzieci. Utwory, pojawiające się na koncercie, pochodzące z albumu „Ajko", który można nazwać „albumem marzeń", czarodziejstwa i subtelności ("Sen i automaty"), tęsknoty i utracenia czegoś, co było ważne ("Tato", "Emigrant"), buntu i, zwłaszcza w tytule, odniesienia do współczesności ("E-‐szkoła") – to opowieść o dzieciństwie, o prostym szczęściu i łatwości śmiania się.
Za siedmioma dźwiękami
Data: 21.06. 2015
Godz.: 12:00 – start z Parku Mickiewicza
15:00 – Dziedziniec Różany
Forma: koncert spacerowy
Wiek uczestników: b/o
Koncerty spacerowe stanowią nowy typ koncertu, łączący muzykę i ruch z lokalną historią
i atmosferą. Autorką pomysłu tego typu koncertów jest duńska kompozytorka Anna Berit Asp Christensen. Na koncert spacerowy składają się małe muzyczne niespodzianki, pojawiające się w ściśle określonych miejscach podczas spaceru po Zamku i okolicach. Efektem tego niezwykłego połączenia programu muzycznego z przechadzką w przestrzeni jest nowy rodzaj spotkania muzyki i publiczności, ciekawe sytuacje na pograniczu sztuki, muzyki, natury, przestrzeni miejskiej i dziedzictwa kulturowego.
Biennale Sztuki dla Dziecka x 20
Miejsce: Dziedzinieć Urzędu Miasta przy Placu Kolegiackim
Data: 12-22.06.2015 8:00-20:00
Każde poznańskie dziecko choć raz wzięło udział w Biennale Sztuki dla Dziecka. Było na spektaklu, wystawie, koncercie, pokazie filmowym, plenerowej akcji, interaktywnym warsztacie. Poszukajmy się na zdjęciach dokumentujących dwadzieścia edycji festiwalu, który jest największym świętem dzieci w naszym mieście. Na czarno-białych fotografiach z lat 70. zeszłego wieku rozpoznają się być może babcie i dziadkowie współczesnych maluchów. Na kolorowych fotografiach z lat 80. odnajdą się pewne ich rodzice. Wierzymy, że pamiętają jeszcze dawne wzruszenia i artystyczne fascynacje. Że dziś towarzysza w nich swoim latoroślom. To jubileusz nas wszystkich.
Na wystawie pokażemy 23 fotografie wykonane podczas Biennale Sztuki dla Dziecka w latach 1973- 2013.