☰ menu

Spektakle Sceny Marionetek w Warszawskiej Operze Kameralnej

teatr marionetek warszawska opera kameralna
czw.-pt.
13.04-28.04.2017
Opera Uprowadzenie z seraju (oryginalnie: Die Entführung aus dem Serail, KV 384) stanowiła prezent ślubny Wolfganga Amadeusa Mozarta dla świeżo poślubionej przez niego Konstancji Weber. Była pierwszym dziełem scenicznym, z jakim kompozytor wystąpił w Wiedniu. Piękne, zapadające w pamięć melodie i popularne w tamtych czasach motywy orientalne sprawiły, że Uprowadzenie z seraju stało się najczęściej wystawianą operą za życia kompozytora. Osiągnęła ona popularność tak dużą, że w rok po swojej premierze (w lipcu 1782) została zaprezentowana w Teatrze Narodowym w Warszawie (była pierwszą operą Mozarta wystawioną w Polsce). Akcja rozgrywa się w pałacu tureckiego baszy Selima, do którego przybywa hiszpański szlachcic (Belmonte) z misją odbicia swojej ukochanej narzeczonej (Konstancja), porwanej wraz ze służącą (Blonda) przez piratów i sprzedanej Selimowi. Libretto napisał Gottlieb Stephani der Jüngere na podstawie tekstu Christopha Friedricha Bretznera.

 

Opera marionetkowa należy do rzadko uprawianych obecnie gatunków teatralnych. Ma jednak swoją długą historię wywodzącą się z tradycji włoskiego teatru. Najwcześniejsze znane dziś przedstawienia opery marionetek sięgają połowy XVII wieku. Rozkwit tego gatunku przypada na wiek XVIII. Marionetkowe przedstawienia operowe bądź parodie oper odnajdujemy w repertuarze większości ówczesnych teatrów. Opera marionetkowa zdominowała też XVIII-wieczne dworskie zespoły lalkowe na terenie całej Europy. Gdy dzieła Mozarta czy Haydna wchodziły do repertuaru teatrów operowych, teatr marionetek także je prezentował, osiągając mistrzostwo w łączeniu muzyki, śpiewu i „gry” aktorskiej lalek. Warszawska Opera Kameralna jest jedyną sceną w Polsce i jedną z nielicznych (poza m.in. Mediolanem i Salzburgiem) na świecie, prezentującą ten rodzaj sztuki. Na scenie naszego teatru przedstawimy specjalnie dla dzieci przygotowane spektakle z polskim komentarzem narratora. To ponadczasowe dzieło o zwycięstwie miłości nad przeciwnościami losu jest wspaniałą rozrywką zarówno dla młodszych jak i starszych widzów.

26 kwietnia (PREMIERA), 27, 28 kwietnia 2017 1, 2, 3 maja 2017

g. 17.00 (26.04) i 11.00 (27, 28.04) g. 11.00 i 14.00 (dwa spektakle dziennie)

Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej,  Muzeum Łazienki Królewskie,

al. Solidarności 76 b Teatr Królewski w Starej Oranżerii

Opieka artystyczna, tekst polski – Maciej Wojtyszko, inscenizacja i reżyseria – Lesław Piecka, scenografia i projekty marionetek – Marlena Skoneczko

Exit mobile version