Świat Bastiana
Pewnie wielu z Was zastanawia się, dlaczego jako reżyser i autor scenariusza sięgnęłam po motywy z książki „Niekończąca się historia”. Po prostu marzył mi się spektakl bajkowy, pełen fantazji, który zmusza do uruchomienia wyobraźni dziecka – tak jak powieść Endego. Uznałam tę książkę za niebywale mądrą, z przesłaniem, które mówi o tym, że człowiek dochodzi do istoty kochania drogą wielu trudnych doświadczeń. Niekiedy trzeba przewędrować cały świat, użyć całej swojej wyobraźni, aby zobaczyć, że miłość jest na wyciągnięcie ręki i prawdziwą wolą każdego z nas jest kochać i być kochanym.
Założeniem Teatru Muzycznego Tintilo jest próba wyjaśnienia młodzieży takich pojęć jak: tolerancja, przyjaźń, dobroć, miłość i wybaczanie oraz ukazanie innych ponadczasowych wartości, wpływających pozytywnie na rozwój młodego człowieka. Zgodnie z tą filozofią „świat Bastiana” konfrontuje młodych widzów z istotnymi problemami i pragnieniami „dorosłego świata”. Dlatego historia Bastiana adresowana jest także do dorosłych – zarówno tych, którzy potrafią spojrzeć w niebo i wyobrazić sobie lecącego wśród chmur Smoka Szczęścia, jak i tych, którzy twardo stąpają po ziemi, nie mając odwagi puścić wodzy fantazji. Jednak i jedni, i drudzy na co dzień stają przed tak ważnymi zagadnieniami jak: samoakceptacja, odpowiedzialność, pragnienie władzy, zdrowe współzawodnictwo, budowanie przyjaźni, podziw i uznanie, dojrzewanie do miłości.
W spektaklu znajdziemy mnóstwo symboli i magicznych atrybutów, których znaczenie odbiorca musi sam odnaleźć i zrozumieć. Pod bogatą symboliką kryje się ważne przesłanie: Wśród tylu powierzchownych, często nieprzemyślanych życzeń, które wydają się być ważne, trudno odkryć swoje najgłębsze, najważniejsze pragnienia i konsekwentnie dążyć do ich spełnienia.
Chcąc zwrócić uwagę widza na rolę wyobraźni, śpiewamy o potrzebie fantazjowania, kusimy do odkrywania tego, co niezwykłe:
Poruszcie swoją wyobraźnię, pozwólcie jej żyć, bo gdy zapomnicie o marzeniach,
Nicość was pochłonie!
Jednocześnie przestrzegamy przed niebezpieczeństwem zamykania się młodych ludzi we własnym wewnętrznym świecie, co może prowadzić do zrywania więzi z najbliższymi. Chcemy przywrócić dzieciom wiarę w potęgę mądrych książek, pobudzających wyobraźnię i ukazujących ważne prawdy.
„Świat Bastiana” to kolejna produkcja z udziałem dzieci i zawodowych aktorów zrealizowana w Teatrze Rampa. Dzięki niej dzieci uczą się sztuki aktorskiej od profesjonalistów, przez co ich kreacje stają się bardziej wiarygodne, a one same bardziej świadome i dojrzałe.
Wspólnie z innymi twórcami przedstawienia zrealizowaliśmy koncepcję spektaklu niebywale plastycznego, wzbogaconego o fantazyjne, baśniowe kostiumy i dekoracje – symboliczne, barwne, chwilami dziwaczne, oddające charakter bohaterów. Podkreślają one nasz cel – pobudzenie wrażliwości oraz bujnej wyobraźni dziecka. Całości dopełnia niezwykła muzyka – symfoniczna, ilustracyjna, mocno sięgająca do klasyki, z polifonicznymi chórami – podkreśla charakter charyzmatycznych postaci Fantazjany i poszczególnych scen. Jest to niewątpliwie jedna z naszych największych produkcji, przygotowana z ogromnym rozmachem scenicznym.
Mam nadzieję, że nasz spektakl śmiało możemy nazwać ucztą intelektualno-duchową dla każdego.
Teresa Kurpias
KASA CZYNNA:
od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 – 19.00
i w niedziele, w których grane są spektakle w godz. 15.00 – 19.00
ZAREZERWOWANE BILETY NALEŻY ODEBRAĆ NAJPÓŹNIEJ DO GODZ. 18.00 W UZGODNIONYM TERMINIE.
Rezerwacja biletów indywidualnych i zbiorowych, informacje o repertuarze i spektaklach:
tel: +48 (22) 679-89-76, 679 50 51 (52) wew. 105, 117
tel/fax: +48 (22) 679-05-35
{{moduly ntltresc}}