☰ menu

Spektakl dla dzieci w Synagodze pod Białym Bocianem

niedz.
11.03.2012

Korzystając z tej czarodziejskiej zdolności dokonuje dobrych uczynków na rzecz swoich sąsiadów. Opowiadania są zasobne w trafne morały, uzupełnione humorem i przystępne dla dzieci. Spektakl ma charakter interaktywny, dzieci biorą czynny udział w muzycznej części przedstawienia, ucząc się piosenek.

MENDEL ROSENBUSCH – spektakl dla dzieci w wieku 6-13 lat w Synagodze pod Białym Bocianem 

Mendel Rosenbusch to tytuł zbioru opowiadań napisanych w roku 1929 przez Ilse Weber – żydowską poetkę, dziennikarkę radiową autorkę wspaniałych piosenek i opowieści dla dzieci. Historie te były czytane dzieciom w niemieckim Breslau przed II wojną światową. Materiał stanowiący fundament przygotowanych spektakli został przekazany Fundacji Bente Kahan przez syna Ilse Weber – Hanusa, obecnie mieszkającego w Szwecji.

Spektakl jest też znakomitą szansą odwiedzenia Synagogi pod Białym Bocianem.

W ubiegłym roku obejrzało go około 2 tysiące młodych widzów.

„Kiedy Mendel rozmawiał z dziećmi, poruszała się jego głowa na ekranie monitora. To było bardzo ciekawe, że można tak ukazać postać za pomocą zestawienia teatralnego i komputerowego." Julia Krzemińska z IV c

„Pod koniec występu aktorzy zaprosili widzów do tanecznego korowodu, co nam się bardzo podobało. Wiele uczniów przyłączyło się do wspólnego śpiewania i klaskania w rytm melodii." Damian Walczak z VI c

Spektakl trwa 55 min.

Niedziela 11 marca o godzinie 15:00.

Cena biletu: 15zł

Mendel Rosenbusch"; autor: Ilse Weber, adaptacja i reżyseria Bente Kahan, tłumaczenie: Agnieszka i Konrad Imielowie, scenografia: Yoav Rossano, kierownictwo muzyczne: Tomasz Kasiukiewicz, występuje: Anna Błaut, Jacek Wilantewicz czyta: Paweł Okoński

Rezerwacja biletów: promotion@fbk.org.pl
Tel. 71 782 81 23 lub 71 431 89 47

_______

WYSTAWA „MIŁOŚĆ" OPARTA NA TEKSTACH JANUSZA KORCZAKA

W Synagodze pod Białym Bocianem po spektaklu „Mendel Rosenbusch" istnieje możliwość zwiedzania wystawy „Miłość" opartej na tekstach Janusza Korczaka.

Jednym z nich jest pogodny tekst pogadanki radiowej z cyklu „Pedagogika żartobliwa. Moje wakacje. Gadaninki Starego Doktora" – pełen poczucia humoru, a jednocześnie omawiający wnikliwe obserwacje mądrego pedagoga; ma formę monologu skierowanego do dziewczynki zakochanej w rówieśniku. Jej rozmówca pomaga oswoić uczucia, tłumacząc świat emocji.

W wystawie użyto także fragmentów z innych pedagogicznych prac Korczaka podejmujących tematykę uczuć dzieci, dorastającej młodzieży – „Jak kochać dziecko" oraz „Prawidła życia".

Ilustrację stanowią archiwalne fotografie sprzed II wojny światowej – przedstawiające sceny z życia dzieci (Narodowe Archiwum Cyfrowe), a także Janusza Korczaka podczas wakacji w Mężeninie, gdzie pisał teksty żartobliwych pogadanek radiowych (archiwum Rodziny Rudniańskich).

Autorką wystawy jest Justyna Polakowska.

W pracy nad ekspozycją konsultowała się z Ośrodkiem Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM (Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy).

ROK 2012 – ROKIEM JANUSZA KORCZAKA

 

Exit mobile version