☰ menu

spektakl dla dzieci i dla dorosłych

sob.-niedz.
17.03-18.03.2012

17, 18 marca 2012 r.

(sobota, niedziela) godz. 13.oo


„BAJKOGRANIE"

Scenariusz i reżyseria: Alina Jurczyszyn

Muzyka: Michał Zeltman
Zdjęcia promocyjne: Adrianna Lisewska

Laboratorium Pieśni

Opis spektaklu:

Interakcyjny spektakl muzyczny dla dzieci, który nigdy nie jest taki sam. Łącząc przedstawienie z warsztatami teatralnymi (improwizacje teatralne, trening twórczości), wciąga widza w akcję, zaprasza do wspólnego tworzenia świata scenicznego. Poprzez zabawę, czytanie autorskich baśni, wspólne śpiewanie i granie – pracujemy z dziećmi nad emisją głosu, dykcją, ćwiczymy ucho.

Pokazujemy, że teatr i muzyka są czymś, co mogą tworzyć same, a przede wszystkim – że wspaniale rozwijają w ten sposób swoją wyobraźnię, budzą ukryty potencjał twórczy i kreatywne myślenie. A to już tylko krok do szczęśliwego, zgodnego ze swoimi marzeniami i oczekiwaniami życia.

Fragmenty recenzji:

To, co wyróżnia ten spektakl spośród wielu innych kameralnych produkcji dla małych widzów, to przede wszystkim poziom wykonania i osobowość obojga realizatorów. Jurczyszyn wyznacza ramy "Bajkogrania, inicjuje kolejne sceny, zaprasza najmłodszych widzów na magiczną kanapę, jest przy tym spontaniczna i kreatywna, gdy dzieci w momentach improwizowanych mieszają jej szyki. Zeltman aktywnie wspiera reżyserkę i inicjatorkę spektaklu w jej działaniach, pomaga zapanować nad dziećmi, o ile jest to oczywiście możliwe.

Ale to też część spektaklu. Oboje artyści mają ogromną energię sceniczną i charyzmę, która pozwala utrzymać strukturę przedstawienia i ostatecznie zapanować nad żywiołem i chaosem, jaki łatwo wywołać może dwoje nieco ekscentrycznych wykonawców i gromadka małych dzieci. Oboje jednak nie rywalizują między sobą o uwagę widzów, a uzupełniają się na scenie. Co ważne, spektakl prowadzą z dystansem do siebie i poczuciem humoru, dzięki czemu na przedstawieniu skierowanym przede wszystkim do dzieci w wieku 4-10 lat nie będą się nudzić także ich rodzice. (…)Świetnie wypada za to wspólne śpiewanie piosenek z publicznością, a szczególnie śpiewanie ich razem z dziećmi na scenie. Natomiast główna myśl przedstawienia, że w każdym z nas tkwi artysta, warta jest wizyty w Sopockiej Scenie Off de BICZ. I to niejeden raz."

Bajka śpiewograjka w Off de Bicz. O "Bajkograniu" Laboratorium Pieśni, Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl

17 marca 2012 r. (sobota) godz. 19.00

Obywatelka EL"

wg „Elektry" Sofoklesa

reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Beata Szreder, Piotr Srebrowski, Aleksandra Kania

dźwięk: Beata Szalkowska, Zuzanna Ostrowska, Ida Bocian
zdjęcia promocyjne: Łukasz Laskowski
Teatr Stajnia Pegaza

Sponsorem słoików – weków występujących w spektaklu została firma Vitrosilicon S.A. z Iłowy.

Opis spektaklu:


Studium rodzącej się nienawiści, wpisane we współczesne rozważania o powinności obywatelskiej, sprzeciwie i nakazie. Tytułowa bohaterka musi poszukać w sobie siły, by wypełnić swój los. Liczy na swojego brata, jednakże odkrywa, że są zadania, których mężczyzna nie może się podjąć, a udźwignąć je może tylko Kobieta. To spektakl obywatelski, w którym powinność w tragiczny sposób zmierza się z indolencją i niemocą innych. Kobieta, dorastająca do nienawiści bezwzględnej i niszczącej, musi również znaleźć swoje miejsce w społeczności, która pozbawia ją wszelkich praw, ograniczając jej wolność decydowania o samej sobie. Jedność zmysłu, intelektu i ducha, napięcie ku temu, co jest w człowieku i poza nim…

Fragmenty recenzji:

„[..] Spektakl Ewy Ignaczak kładzie nacisk głównie na dwa wątki. Po pierwsze na poczucie krzywdy i chęć zemsty, jakie zawładnęły życiem Elektry – kobiety, która jest przekonana o swojej racji, a jednak z powodu tradycji i kultury wykluczającej kobietę z podejmowania decyzji, nie może spełnić swojej woli. Po drugie uwypuklone jest w „Obywatelce El" osamotnienie, jakie towarzyszy Elektrze. Jej powaga spotyka się z drwiną, sama bywa jakby zmęczona swoim zachowaniem – patosem, którego inni nie podejmują. Bohaterkę cechuje determinacja i odwaga oraz poczucie misji, na którą jednak wyruszyć musi sama. Drwiąca obojętność wobec chęci oraz możliwości podjęcia jakiegoś ważnego tematu czy działania jest dziś problemem dość często analizowanym przez psychologów oraz socjologów. Oba wątki są zatem interesujące i uniwersalne, a wręcz współczesne."

Kim jest Elektra? Klaudia Koleśnik, Miasto Kultury

„[…] Elektra, na początku zbyt nerwowa, potem coraz bardziej przekonująca – nie budzi współczucia. Aż do finałowej, zaskakującej sceny, w której antyk bezpośrednio przechodzi w teraźniejszość. Natłok dialogów zaczerpniętych z klasyki wydaje się ją wyśmiewać. Ich chaotyczne przeplatanie ze sobą bywa nużące. Zwłaszcza, gdy komentują je trzy gdaczące kury, będące nawiązaniem do antycznego chóru. Kury na grzędzie zdają się być nie tyle kpiną, co raczej żywym znakiem swojskości. Nadają trudnej problematyce prowincjonalne zabarwienie."

Sofokles i kury. Po premierze "Obywatelki EL" na Sopockiej Scenie Off de BICZ, 16.11.2011, Martyna Adamczak

.

17, 18 marca 2012, godz. 13.00



17 marca 2012 r. (sobota) godz. 19.00




BILETY:

BAJKOGRANIE: 10zl dziecko / 15zl dorosły,

OBYWATELKA: 20/30zł

ULGI: studenci, renciści, seniorzy, sopocianie, posiadacze Karty do Kultury

REZERWACJE:

tel. 58 555 22 34, 603-332-390, 609-690-038, czynna: poniedziałek – piątek 10.00 – 17.00

oraz zawsze na 30 min. przed spektaklem, offdebicz@sopot.pl

Sopocka Scena Off de BICZ

al. Mamuszki 2, Sopot,

Teatr Na Plaży

www.offdebicz.sopot.pl

ZAPRASZAMY!

Exit mobile version