☰ menu

czw.-czw.
04.09-25.09.2014

PRZYKŁADOWE PROPOZYCJE:

SPACER PIERWSZY – DROGA KRÓLEWSKA (Którędy do polskich królów?)
POZNAMY ZABYTKI: Kościół św. Floriana, Barbakan, Mury obronne z Bramą Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice, Pałac Pod Krzysztofory, Kościółek św. Wojciecha, Wieżę Ratuszową, Kościół Franciszkanów, Kościół św. Andrzeja, Dom polskiego kronikarza Jana Długosza.
POZNAMY LEGENDY: O św. Florianie, O szatańskiej radzie czarownicy Marcychy, O dwóch braciach, O hejnale mariackim, O rycerzach zamienionych w gołębie, O żółtej ciżemce, O gadających na dachu Sukiennic maszkaronach, O diable Borucie, O uczcie Wierzynka, O św. Kindze, żonie ks. Bolesława Wstydliwego, pochowanego w Kościele Franciszkanów, O zaczarowanych rycerzach księcia Władysława Łokietka.

SPACER DRUGI – WAWEL (Tu gdzie mieszkali polscy królowie i wawelski smok)
POZNAMY MIEJSCA: Katedrę wawelską, Komnaty, Smoczą Jamę POZNAMY LEGENDY: O smoku wawelskim i królu Kraku, O kościach katedralnych, O podziemnym Wawelu, O św. Stanisławie, patronie Katedry, O Czarnym Chrystusie, O królu Władysławie Łokietku, O królu Kazimierzu Wielkim, O św. Jadwidze, O Dzwonie Zygmunta, O gadającej wawelskiej głowie, O królu alchemików, Zygmuncie III, O rycerzu Kmicie, O mistrzu Twardowskim, O Zygmuncie Auguście i Barbarze Radziwiłłównie.

SPACER TRZECI – DAWNA PODKRAKOWSKA OSADA – ZWIERZYNIEC (SALWATOR) (Gdzie mieszkają panny zwierzynieckie?)
POZNAMY ZABYTKI: Kościół Norbertanek, Kościół Najświętszego Salwatora, Kaplice św. Małgorzaty POZNAMY LEGENDY: O Lajkoniku, O dzwonie świętojańskim, O pękniętym dzwonie topielców, O Skałach Panieńskich, O krucyfiksie podarowanym Mieszkowi I, O Santo Volto z Lukki, O biednym grajku, O diabelskim mostku.

SPACER CZWARTY – DAWNA PODKRAKOWSKA OSADA – GARBARY (Gdzie królowa Jadwiga zostawiła ślad swojej stopy?)
POZNAMY ZABYTKI: Kościół Karmelitów na Piasku POZNAMY LEGENDY: O stópce królowej Jadwigi, O księciu Władysławie Hermanie, O Matce Boskiej Piaskowej.

SPACER PIĄTY – DAWNE KRÓLEWSKIE MIASTO – KAZIMIERZ (Gdzie zginął biskup św. Stanisław?)
POZNAMY ZABYTKI: Kościół na Skałce, Kościół św. Katarzyny, Kościół Bożego Ciała POZNAMY LEGENDY: O św. Stanisławie, O sadzawce zwanej Kropielnicą Polski, O św. Katarzynie, O skradzionej z Kościoła Bożego Ciała monstrancji.

SPACER SZÓSTY – MIASTO ŻYDOWSKIE (Czy w Polsce mieszkają tylko Polacy i chrześcijanie?)
POZNAMY ZABYTKI: Stara Synagoga, Bożnica Remuh ze starym cmentarzem, Bożnica Izaaka POZNAMY LEGENDY: O Starej Synagodze, O miłości króla Kazimierza Wielkiego do pięknej Esterki, O niezwykłym śnie kupca Izaaka i ukrytym skarbie, O starym cmentarzu przy ul. Szerokiej, O żydowskim weselu.

SPACER SIÓDMY – DAWNE CESARSKIE MIASTO PODGÓRZE (Czy naprawdę noszono ziemię w rękawach, sypiąc kopiec Krakusa?)
Poznamy zabytki: Dawny Rynek Podgórski, Kościół św. Józefa, Kopiec Krakusa, Park Bednarskiego, Kościołek św. Benedykta Poznamy legendy: O Kraku, smoku całożercy i Wandzie, O wyścigach w Dolinie Prądnika, O Twardowskim i jego szkole, O złej księżniczce, Tradycja zwana Rękawką.

SPACER ÓSMY – OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU (Co to znaczy: "ora et labora"?)
POZNAMY ZABYTKI: Kościół i Klasztor Benedyktynów w Tyńcu POZNAMY LEGENDY: O Walterze i Helgundzie, O pochodzeniu nazwy Tyniec, O studni w Tyńcu, O założycielu rodu Toporczyków.

SPACER DZIEWIĄTY – DZIELNICA UNIWERSYTECKA (Gdzie studiowała sławna Nawojka?)
POZNAMY ZABYTKI: Collegium Maius, Collegium Novum, Kolegiata uniwersytecka – Kościół św. Anny POZNAMY LEGENDY: O Nawojce, O dawnych zwyczajach studenckich zwanych beaniami, O św. Janie Kantym .

Lucyna Nieć, tel. 510 758 398
e-mail: lucynaniec@gmail.com