☰ menu

Spacery po Bemowie

bemowo spacery
niedz.
08.05.2016
 

Spacer 2 TWIERDZA WARSZAWA – FORTY NA BEMOWIE

Wycieczka rowerowa , która poprowadzi od Fortu Bema, przez Fort Blizne aż do Fortu Chrzanów. Uczestnicy poznają historię i powojenne losy bemowskich części zespołu fortyfikacji wzniesionych przez władze rosyjskie wokół Warszawy w XIX wieku

08.05.2016 r. Miejsce zbiórki: przy Placu Zabaw przy ul. Obrońców Tobruku

 

Spacer 3 HISTORIA JELONEK

Jak z niewielkiej wsi pod koniec XIX wieku Jelonki rozrosły się do ośrodka lokalnego przemysłu i  ogrodnictwa? Gdzie znajdowały się cegielnia i folwark Jelonek. Dlaczego powstało miasto – ogród Jelonki? Historia rodziny Schneiderów poprowadzi uczestników śladami dawnych Jelonek, od dworku przy ul. Połczyńskiej, drobnych zakładów do miasta – ogrodu na granicy z Ulrychowem.

21.05. 2016 r. Miejsce zbiórki: przy dworku, ul. Półczyńska 59

Spacer 4 WYJDZIESZ?! BEMOWSKIE PODWÓRKA

Bemowskie podwórka w PRL i latach 90. Spacer po nieodkrytym rejonie Bemowo Lotnisko, od ul. Piastów Śląskich do ul. Dywizjonu 303. Poznanie historii, ciekawostek i ludzi związanych z powstającymi na początku lat 80 obiektami usługowymi, szkołami, miejscami rekreacyjno-kulturalnymi. Pierwsze zasiedlenia. Przybliżenie rozwoju komunikacji miejskiej na rozbudowującym się osiedlu Bemowo. Uczestnicy poznają też gry i zabawy oraz sposoby spędzania wolnego czasu i przebieg życia codziennego na podwórkach sprzed 30 i 20 lat.

4.06.2016, Zbiórka: godz. 12:00 przed kościołem Matki Bożej Królowej Aniołów , ul. Markiewicza 1

Spacer 5 JAK BUDOWAŁA SIĘ WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA

Dzieje terenów dzisiejszej Wojskowej Akademii Technicznej. Co znajdowało się tu przed II wojną światową. Jak budowano i zasiedlano WAT, życie codzienne studentów w tym okresie (materiał zdjęciowy). Śladami dawnego poligonu i czołgowiska WAT. Osiedla mieszkaniowe.

18.06.2016 r. Miejsce zbiórki ul. Kaliskiego 2, przed budynkiem głównym WAT

Spacer 6 BOERNEROWO

Historia i okoliczności powstania Osiedla Łączności. Pierwotne założenia architektoniczne i zrealizowane plany. Słynni mieszkańcy i wojenny dzieje osiedla wraz z wątkami Powstania Warszawskiego. Linia B jak Boernerowo – jak budowano linię tramwajową, która do dziś na odcinku przy ul. Kaliskiego porusza się w obie strony po jednym torze.

 2.07. 2016 r. Miejsce zbiórki: rondo płk. Barnarda Adameckeigo, na rogu ulic Radiowej i Kaliskiego

 

Spacer 7 TRANSATLANTYCKA STACJA RADIOTELEGRAFICZNA

Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna – największa inwestycja radiokomunikacyjna w II Rzeczypospolitej zapewniająca łączność przez Atlantyk –zaczęła funkcjonować w 1923 roku. Dziś na styku Bemowa i Babic pozostały resztki wysadzonej przez Niemców konstrukcji. Uczestnicy poznają historię Stacji i Fortu „Babice” („Radiowo”).

30.07.2016 r. Miejsce zbiórki: RÓG RADIOWEJ I LESKIEGO PRZY FOSIE FORTU BABICE (Radiowo)

Spacer 8 HALA WOLA i OKOLICE

Wizyta w jednym z najważniejszych miejsc handlu na Bemowie. Rozmowa z pracownikami, historia budowy i przemian Hali Wola. Spacer osiedlami Jelonek Północnych, gdzie bloki dla swoich pracowników budowały Zakłady im. M. Nowotki, Świerczewskiego czy Gazownia Warszawska. Spotkanie z pierwszymi mieszkańcami osiedli.

27.08.2016 r. Miejsce zbiórki: przed Halą Wola, ul. Człuchowska 25

Spacer 9 LAS BEMOWSKI I ŁOSIOWE BŁOTA

Wędrówka z jednoczesnym poznawaniem drzewostanu, roślin i zwierząt żyjących w lesie położonym na terenie Bemowa i gminy Stare Babice. Mieszkańcy zwiedzą też rezerwaty Kalinowa Łąka i Łosiowe Błota oraz zapoznają się zasadami zachowania w lesie oraz ochrony roślinności i zwierząt.

10.09.2016 r. Miejsce zbiórki: RÓG RADIOWEJ I LESKIEGO PRZY FOSIE FORTU BABICE (RADIOWO)

Spacer 10 GÓRCE: W POSZUKIWANIU ZAGINIONYCH MIEJSC

Spacer w trakcie którego mieszkańcy będą podążać śladami dawnej wsi Górce – jej reliktów w postaci domków i kapliczek, przedwojennych nieistniejących miejsc z Willą Marynin na czele, wątków II wojny światowej i Powstania Warszawskiego oraz losów napływającej z Warszawy po wojnie ludności. Bogaty materiał fotograficzny pomoże uczestnikom uświadomić sobie, jak wyglądał ten rejon dzielnicy sprzed budowy osiedli i inwestycji drogowych.

01.10.2016 r. Miejsce zbiórki przed SP 82, ul. Górczewska 201

Exit mobile version