→ 7 grudnia, godz. 13.00 – spacer otwarty. Start: przed Instytutem Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Prowadzenie: Ewa Czerwińska.
→ 18 grudnia, godz. 10.00, 11.30 i 13.00 – spacer dla szkół i grup zorganizowanych. Obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl. Start: przed Instytutem Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Prowadzenie: Ewa Czerwińska.
Odbudowa to przedsięwzięcie, które połączyło wielowiekowe dziedzictwo miasta z wizją jego rozwoju w przyszłości. Wydaje się jednak, że pomimo powstałych opracowań tego zagadnienia w powszechnej świadomości mieszkańców nie jest ono odpowiednio doceniane.
Fenomen odbudowy to obok powstania zjawiskowych kamienic Głównego Miasta, określenie nowego porządku miasta. Pomysł na to, jak w architekturę historyczną wpisać nowoczesne budynki, a także jakie nowe funkcje powinno mieć miasto, to wyzwania przed którymi stanęli budowniczy Gdańska.
→ Spotkania Gdańskie Miniatury 2019-2020 podzielone są na bloki tematyczne: historyczne budynki Głównego Miasta i ich odbudowa, pomiędzy przeszłością a przyszłością – niezwykłe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne Gdańska, nowoczesne obiekty architektoniczne w mieście. Spacery odbywają się w dwa razy w miesiącu, jeden przeznaczony jest dla szkół (obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl), drugi (weekendowy) otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych osób.
Asia Raftopulos, koordynatorka Gdańskich Miniatur w Instytut Kultury Miejskie, ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim i archeologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jest przewodnikiem miejskim po Gdańsku, Sopocie i Gdyni oraz pilotem wycieczek turystycznych. Współpracowała z instytucjami kultury m.in. Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Narodowym Muzeum Morskim, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Miasta Gdyni, Europejskim Centrum Solidarności, realizując liczne projekty edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych oraz projekty wystawiennicze.