☰ menu

Spacer po kompleksie Dietla w Sosnowcu

Spacer po kompleksie Dietla w Sosnowcu
niedz.
02.10.2022
W pierwszą niedzielę października chcemy zabrać Was na spacer po kompleksie Dietla w Sosnowcu.

Heinrich Dietel przybył wraz z żoną w 1878 roku do Sosnowca, gdzie dzięki doświadczeniu i rodzinnemu majątkowi mógł założyć pierwszą w Królestwie Kongresowym przędzalnie czesankową. W 1879 rozpoczęto produkcję, a już 10 lat później zakład został powiększony i zmodernizowany, a fabryka zatrudniała dwa tysiące pracowników. Około 1900 roku powstała neobarokowa rezydencja rodzinna z parkiem i oranżerią. Pałac jest częścią zespołu patronackiego, wraz z parkiem, zabudową dawnej fabryki, osiedlem robotniczym, a także kościołem ewangelickim. Kompleks powstał przy ulicy, którą później na cześć inwestora nazwano Dietlowską (obecnie Żeromskiego). Od lat 80. XIX wieku do pierwszej dekady XX wieku wybudowano domy dla urzędników przy Żeromskiego, a dla robotników po drugiej stronie torów przy ulicy 3 Maja i Parkowej.

Heinrich Dietel prowadził bardzo rozwiniętą politykę prospołeczną, wspierał swoich pracowników i ich rodziny. Sam był ewangelikiem i przeznaczył dla swoich protestanckich pracowników jedną z hal fabrycznych na cele religijne, po kilku latach sfinansował jej rozbudowę.

Podczas najbliższego spaceru porozmawiamy, jak wyglądało życie robotnika w Sosnowcu oraz jaki wpływ na rozwój przemysłu i miasta miała rodzina Dietl. Na terenie samego Sosnowca w XIX i XX wieku powstało blisko 30 kolonii robotniczymi. Opowiemy, gdzie pracowali robotnicy z Zagłębia, a także o przykładach najciekawszych osiedli, między innymi o kompleksie powstałym dla pracowników przędzalni Dietla. Zobaczymy, jak mieszkali przemysłowcy z Sosnowca oraz co do dzisiaj zachowało się z dawnej kolonii robotniczej…

W ramach spaceru odwiedzimy Pałac Dietla, XIX wieczna rezydencja przemysłowca. Wejście do Pałacu jest płatne. Wszystkich uczestników obowiązuje cena ulgowa wejścia – 15 złoty.

W niedzielę 2 października o godzinie 15:00 spotykamy się pod Pałacem Dietla przy ulicy Stefana Żeromskiego 2 w Sosnowcu.

Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny i otwarty.

Organizatorem projektu jest Klaster Innowacji Społecznych. Projekt Familoki 3.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Exit mobile version