22.09.12
sobota
godz. 10.00
Projekt Bałuty
Pracownicy Działu Edukacji zapraszają Łodzian – dużych i małych – na niecodzienny spacer po najbardziej charakterystycznej dzielnicy miasta – Bałutach. Spotkanie zacznie się o godz. 10.00 w ms2, skąd uczestnicy wyruszą na spacer śladami źródeł miasta. Niewielu Łodzian pamięta rzekę Łódkę, nad której bagiennymi brzegami w XIII w. założono osadę. Obecnie płynie kanałem i skrywa ją ziemia parków Helenów i Staromiejskiego oraz terenów Manufaktury. Spacerowicze wydobędą rzekę na powierzchnię, budując antologię tekstów o Łodzi i stworzą z niej subiektywną lekturę.
Kolejny zastrzyk historii będzie czekać na uczestników spaceru o g. 11.00 przy kamienicy przy ul. Łagiewnickiej 25, byłej siedzibie oficjalnych urzędów Litzmannstadt Getto, m.in. Najwyższej Izby Kontroli, Centralnej Komisji Finansowej i Rady Prezydialnej. Obok nich mieściło się również tzw. Muzeum Żydowskie, które w duchu hitlerowskiej propagandy uczyło, kim są Żydzi. Na spotkaniu padną pytania: kim jest łódzki Żyd, Lodzermensch czy Bałuciarz? Kim jest kibic ŁKS-u i Widzewa? Zapowiada się ostra dyskusja, ponieważ każdy będzie mógł wyrazić swoje zdanie.
Następnym przystankiem będzie Plac Kościelny, gdzie w kamienicy przy ul. Zgierskiej 24 mieszkała w czasie wojny Alina Szapocznikow (1926-973), wybitna rzeźbiarka, należąca do grona twórców gardzących kanonami przeszłości. Tematem dyskusji, która zacznie się tu o g. 12.00, będzie twórczość awangardowych łódzkich twórców, m.in. członków grup "a.r." oraz Jung Jidysz.
Na zakończenie Dział Edukacji zaserwuje dawkę nietuzinkowej muzyki: zestawi bałuckie awanturnicze songi ze współczesnymi produkcjami, także tymi nieparlamentarnymi. Nie bez kozery finalnym punktem programu, do którego dotrą spacerowicze o g. 13.00, będzie budynek przy ul. Rybnej 13, miejsce w którym mieszkał kiedyś Jankiel Herszkowicz, z zawodu krawiec, z powołania – satyryk, "śpiewak łódzkiego getta".