☰ menu

Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii. Śląsk we władaniu Habsburgów. Gliwice

Śląsk - tysiąc lat burzliwej historii. Śląsk we władaniu Habsburgów. Gliwice
niedz.
27.02.2022
Na przełomie XV i XVI wieku na Śląsku miały miejsce ważne dla życia politycznego, kulturalnego i religijnego procesy, które odcisnęły swoje piętno na kolejne stulecia. Wymierały stopniowo poszczególne gałęzie śląskich Piastów i tutejsze księstwa przechodziły pod panowanie obcych rodów. W 1526 roku klęska w bitwie z Turkami pod Mohaczem i bezpotomna śmierć króla Czech i Węgier – Ludwika II Jagiellończyka spowodowały, że nowym władcą Śląska został Ferdynand I z niemieckiego rodu Habsburgów. Sukcesor, wykorzystując fakt śmierci w 1532 r ostatniego Piasta opolskiego – Jana II Dobrego, przystąpił do zagarniania i jednoczenia kolejnych śląskich księstw.

Dodatkowo, po stu latach od wojen husyckich na Śląsk dotarła także reformacja zapoczątkowana wystąpieniem Marcina Lutra (1517 r.). Pod wpływem jego nauk część książąt śląskich i panów ziemskich zrywało z katolicyzmem i przyjmowało protestantyzm, tym bardziej, iż dobra kościelne przechodziły dzięki temu na własność świeckich panujących. Ostojami katolicyzmu pozostały ośrodki takie jak opactwo w Rudach, czy nasze miasto Gliwice. W wieku XVII doszedł jeszcze jeden wielki konflikt o podłożu religijnym – wojna trzydziestoletnia. W jej efekcie Śląsk znacznie ucierpiał gospodarczo a liczba ludności poważnie zmalała.

Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Śląska był także przemarsz wojsk polskich pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, zmierzającego do Wiednia na odsiecz cesarzowi austriackiemu (1683 r.). Słynna husaria wraz z władcą i jego żoną Marią Kazimierą podążała od Krakowa, przez Mysłowice, Gliwice Bytom i Piekary Śląskie, Rudy Wielkie, Racibórz… Po tej wizycie na Śląsku Sobieski pisał: „Lud tu niewymownie dobry i błogosławiący nam; kraj cudownie wesoły”.

Zapraszamy na piątą już odsłonę burzliwych dziejów Śląska. Tym razem skupimy na historii XVI i XVII stulecia. Jak zarysowane powyżej procesy wpłynęły na dzisiejszy Śląsk i jego mieszkańców? Jak ocenilibyśmy Habsburgów jako ówczesnych gospodarzy naszej historycznej krainy? Którzy z polskich monarchów snuli plany odzyskania Śląska? Czy znamy jakiś wielkich Ślązaków, ale tych żyjących w XVII wieku? Urodziło się tu i działało wiele nieprzeciętnych umysłów, jak kobieta-astronom Maria Cunitz, Witelon czy Angelus Silesius. Te i inne zagadnienia i ciekawostki odkryjemy na kolejnych zajęciach z cyklu „Śląsk – 1000 lat burzliwej historii”.

Materiały do zajęć pobierz TUTAJ.

godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami
godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych
Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień
Zapisy: tel. 783 560 006
Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od osoby

Exit mobile version