Łódzkie nazewnictwo kryje w sobie wiele ciekawostek i pozostałości po minionych czasach. W trakcie październikowych zajęć przyjrzymy się łódzkim osiedlom oraz innym znanym miejscom, by razem z uczestnikami poznać pochodzenie wybranych nazw i powiązać je z historią naszego miasta. Gdzie powinniśmy szukać Wodnego Rynku, Parku Śledzia, Limanki czy Pietryny? I dlaczego Górna jest na dole mapy? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania, rozszyfrowując przy tym skąd się wzięły potoczne określenia popularnych miejsc w Łodzi. Podczas eksploracji tajników tego nazewnictwa, przyjrzymy się także patronom łódzkich ulic – kim byli i dlaczego dzisiaj ich nazwiska pojawiają się na nazwach tablic w miejskiej przestrzeni. Dzięki temu podczas części plastycznej wieńczącej warsztaty uczestnicy będą mogli stworzyć niepowtarzalne, kreatywne prace inspirowane łódzkim słownictwem.
Akademia Małego Łodzianina to cykl spotkań przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-12 lat, które organizujemy raz w miesiącu, by zaprezentować różnorodne treści związane z historią miasta Łodzi, jego kulturą, obyczajowością oraz sztuką. Szósta edycja cyklu odbywa się z podziałem na dwie tury.
Warsztaty realizowane w ramach projektu “Dzielimy się Łodzią. Ludzie – miejsca – przedmioty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Edukacja Kulturalna 2023.
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl
Koszt: 5 zł