☰ menu

Skąd się biorą wzory na tkaninach? – oprowadzanie po wystawie Miasto-Moda-Maszyna

niedz.
05.05.2024
Kiedy zakładasz koszulę w pieski albo kupujesz kwiecisty obrus, to zastanawiasz się, kto właściwie wymyśla te wzory? Albo w jaki sposób nanosi się je na tkaniny? Kto i na jakiej podstawie dobiera kolory? Czy desenie też zmieniają się w rytmie sezonowych trendów?

Jeśli nawet nie zadajesz sobie takich pytań, to skoro już padły, poznaj na nie odpowiedź!

Na specjalnym oprowadzaniu po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna” opowiemy między innymi o:

• pracy projektantów i procesie twórczym łączącym sztukę z użytecznością;
  • zmieniających się technikach nanoszenia wzorów na tkaninę;
  • przemijających i powracających modach na wzory;
  • łódzkich korzeniach polskiego wzornictwa tkaninowego;
  • romansie Władysława Strzemińskiego z projektowaniem dla przemysłu.

Z bliska przyjrzymy się wzorzystym tkaninom, projektom wzorów oraz urządzeniom do ich przenoszenia na tkaninę (np. maszynie żakardowej).

Oprowadzanie poprowadzi Magdalena Rosiak z Działu Przemysłu Włókienniczego.

Serdecznie zapraszamy!

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 5 maja (niedziela) godz. 12:30
Bilet: 18 zł
Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl