☰ menu

seminarium dla nauczycieli

pon.-pon.
02.01-16.01.2012

16 stycznia 2012 r. o godz. 14.00 (poniedziałek)

Prowadzący:

Beata Machul-Telus, dr Urszula Markowska-Manista, Martyna Majewska
Miejsce szkolenia:
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa, ul. Tłomackie 3/5, sala wystaw czasowych w „Błękitnym Wieżowcu" (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie)

Program szkolenia i formularz zgłoszeniowy znajdują się w załączniku.

Zgłoszenia: faks: 22 827-83-72 lub e-mail: ufuks@jhi.pl

Opis szkolenia:
Szkolenie poszerzy wiedzę na temat polskiej różnorodności etnicznej, przedstawi założenia pedagogiki kształtującej postawy otwartości wobec bliskiej i dalekiej inności w świecie heterogenicznym kulturowo, omówi projekt „Warszawa – miasto wielu kultur".

Szkolenie jest bezpłatne. Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo. Organizatorzy nie zapewniają noclegów.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
ul. Tłomackie 3/5 00-090 Warszawa Tel. 22 827 92 21 Fax. 22 827 83 72
www.jhi.pl

PROGRAM SEMINARIUM

14.00 – 14.15

14.15 – 15.00

Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce

Beata Machul-Telus, sekretarz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych
Sejmu RP

Ukazanie polskiej różnorodności etnicznej – aspektów prawnych i instytucjonalnych oraz perspektyw rozwoju kulturowego mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

15.00 – 15.45

Edukacja o mniejszościach narodowych i etnicznych w szkołach ponadpodstawowych

dr Urszula Markowska-Manista, Katedra Podstaw Pedagogiki, Katedra UNESCO im. J.Korczaka, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Grzegorzewskiej w Warszawie

Przedstawienie założeń pedagogiki kształtującej postawy otwartości wobec bliskiej i dalekiej inności w świecie heterogenicznym kulturowo. Przybliżenie sytuacji edukacji o mniejszościach narodowych i etnicznych w edukacji formalnej (szkoły ponadpodstawowe) oraz obecnej w praktykach nieformalnego nauczania (NGOs)

15.45 – 16.00

PRZERWA

16.00 – 16.45

Popularyzacja dziedzictwa kulturowego i wielokulturowości Warszawy poprzez edukację wielokulturową ze szczególnym uwzględnieniem historii, tradycji, kultury
i religii grup narodowych i etnicznych zamieszkujących na jej terenie

Martyna Majewska, Stowarzyszenie PRO HUMANUM

Omówienie projektu „Warszawa – miasto wielu kultur", w ramach którego opracowano przewodnik edukacyjny (m.in. scenariusze zajęć i ścieżki edukacyjne) adresowany do młodzieży i edukatorów, poświęcony tradycji, historii, religii i kulturze mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Warszawę

16.45 – 17.00

Podsumowanie i zakończenie

Beata Machul-Telus – doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim; absolwentka politologii na UWr oraz Podyplomowych Studiów Filozoficznych na Uniwersytecie Warszawskim. Współautorka opracowania i członek Komitetu Monitorującego Krajowy Programu Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Związanej z Nimi Nietolerancji 2004-2009. Założycielka i Prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego PRO HUMANUM. Autorka i koordynatorka licznych projektów z zakresu ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych, wielo- i międzykulturowości oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Współautorka m.in. „Przewodnika antydyskryminacyjnego dla funkcjonariuszy Policji (2009) oraz przewodnika edukacyjnego „Warszawa – miasto wielu kultur" (2010). Posiada duże doświadczenie opracowywaniu raportów i publikacji z zakresu ochrony praw człowieka i obywatela.. Zatrudniona jako Sekretarz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP.

Martyna Majewska – od 1998 roku zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych w tym edukacją nieformalną. Prawniczka, nauczycielka, mediatorka sądowa. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończyła XV edycję Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współorganizatorka i współautorka scenariuszy zajęć realizowanych w ramach kołobrzeskich międzynarodowych spotkań młodzieży "Dni Tolerancji". Stypendystka Jewish Foundation for the Righteous oraz Center for Civic Education USA. W latach 2005-2006 doradca w gabinecie Politycznym Ministra Spraw Zagranicznych w zespole do spraw współpracy z International Task Force. Współpracowała także z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, OSCE /ODIHR. Współredaktorka przewodnika edukacyjnego: „Warszawa – miasto wielu kultur". Autorka scenariuszy zajęć dotyczących wielokulturowości.

dr Urszula Markowska-Manista – adiunkt w Katedrze Podstaw Pedagogiki, sekretarz naukowo-organizacyjny Katedry UNESCO w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Badawczo zajmuje się międzykulturowością, edukacją „w" i „dla różnorodności", integracją migrantów z kontynentu afrykańskiego w polskim społeczeństwie, prawami dziecka pochodzenia afrykańskiego. Koordynuje międzynarodowe i lokalne projekty poświęcone edukacji globalnej i dialogowi międzykulturowemu, prowadzi warsztaty nt. wielokulturowości, pracy i komunikacji w sytuacji zróżnicowania kulturowego, metodyki międzykulturowej. Członkini Polskiego Komitetu ds. Obchodów Międzynarodowego Roku Ludności Pochodzenia Afrykańskiego (2011) przy OI ONZ. Posiada duże doświadczenie w przygotowaniu narzędzi badawczych, prowadzeniu badań terenowych, opracowaniu danych jakościowych, przygotowywaniu raportów i publikacji (pracownik naukowy w Grupie Badawczej nad Socjalizacją i Agresją w Instytucie Psychologii Stosowanej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz członkini Zespołu Badawczego ds. Edukacji Międzykulturowej APS, autorka ekspertyzy dla Grupy Zagranica 2009, współautorka ekspertyzy dla M. St. Warszawy 2010).