☰ menu

Se-Ma-For Film Festival

śr.-sob.
10.10-13.10.2012

Animacjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami czy konferencja „Ojcowie naszej animacji”, gdzie prelekcje uznanych historyków zilustrują koneserskie, archiwalne pozycje. Wśród specjalistów pojawi się Natalia Lukinykh, rosyjska krytyk filmowa, dokumentalista, ekspert w dziedzinie animacji i wykładowca Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Obok niej przedstawiciele Węgier – Zoltan Varga i Márton Orosz oraz goście z Czech i Litwy. Cykl rozpocznie projekcja „Pięknej Lukanidy” – powstałej 100 lat temu pierwszej animacji lalkowej, która, uznana za zaginioną, w rok swojego stulecia odnalazła się w archiwach rosyjskiej Gosfilmofond.

Do tego polska premiera „Selkirk: prawdziwy Robinson Crusoe”,  „Robot Chicken: Star Wars”, „Droga na drugą stronę” , goście z Iranu i sneak peek produkcyjny „Wilq Superbohatera” w ramach pokazów specjalnych. Wszystko to skupi się wokół Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion,

w którym w szranki stanie 38 filmów z całego świata.

Szefem jury tej edycji zostanie szara eminencja animacji amerykańskiej – Ron Diamond. Producent dwóch nominowanych do Oscara tytułów – "Nibbles" (2003) i "Drawn From Memory" (1995) filmem para się od ponad dwudziestu lat. Założyciel studia Acme Filmworks, prezes Animation World Network był wykładowcą wiodących szkół animacji we Francji, Anglii i USA. Towarzyszyć mu będzie Maureen Selwood, irlandzka specjalistka w ręcznie malowanej animacji, estoński tandem Girlin- Bassovskaja i gruziński reżyser Gela Kandelaki.

Animatorzy z Rosji, Litwy i Białorusi poprowadzą spotkania otwarte w łódzkiej Filmówce. Stanislav Sokolow, Jurate Leikaite i Irina Kodiukova pokażą najlepsze tytuły swojego dorobku i opowiedzą o pracy reżyserskiej. Profesjonalistów z branży czeka z kolei Visegrad Animation Forum, poświęcone zagadnieniom koprodukcji oraz Forum Popularyzatorów Animacji.

Podczas Festiwalu będzie też miało miejsce otwarcie Se-ma-for Muzeum Animacji, jedynej placówki w Polsce poświęconej technikom animacyjnym. Dni otwarte pod hasłem „Muzeum w Akcji”, poza bezpłatnym zwiedzaniem i serią projekcji we własnym kinie oferują m.in. Dzień Mistrzów, czyli spotkanie z Witoldem Gierszem i drugie – ze Zbigniewem Rybczyńskim.  Tego samego dnia w kinie Silver Screen dzisiejsza gwiazda animacji – Anca Damian, wprowadzi widzów w swój głośny film „Droga na drugą stronę”.
Se-Ma-For Film Festival został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt Animacja po sąsiedzku został dofinansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Se-Ma-For Film Festival objęty jest honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łodzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi, Ambasady Republiki Litewskiej, Ambasady Republiki Czeskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej i Akademii Sztuk Pięknych.

Więcej na www.se-ma-for.com  oraz www.facebook.com/semafor.film.festival .

Cena karnetu: 25 zł.
Pojedyncze seanse: 5 zł.
Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion,  pokaz specjalny Robot Chicken: Star Wars” – wstęp wolny.

Karnety na Festiwal nabyć można osobiście w kinie Silver Screen (aleja Marsz. Józefa Piłsudskiego 5,  Łódź) lub za pośrednictwem systemu rezerwacyjnego na http://multikino.pl/pl/kup-bilet/ . Zakupione w ten sposób karnety będą do odebrania w kasie kina w dniu rozpoczęcia Festiwalu – 10 października 2012. Posiadaczy karnetów obowiązują miejscówki, do odbioru w kasie każdego dnia przed seansami. W sprzedaży również bilety na pojedyncze projekcje.

Spot zapowiadający festiwal