☰ menu

Scena Rodzinna – Urodziny Pichona

sob.-sob.
22.02-01.03.2014

Muzyka była obecna w życiu Fryderyka Chopina od najmłodszych lat. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Doskonale wiemy, że był dzieckiem wybitnym o szczególnych zdolnościach. Jednak w XIX wieku, jak i w poprzednich wiekach, a także na początku XX stulecia, muzyka była ważnym elementem powszechnej edukacji. Przywołując w pamięci sceny z popularnych książek, czy filmów, opowiadających o XIX wieku lub początkach XX wieku łatwo o takie, w których bohaterowie odbierają lub dają lekcje gry na fortepianie, czy skrzypcach, a także grają lub śpiewają w rodzinnym gronie. Minęlibyśmy się z prawdą nie wspominając o wiejskim muzykowaniu. Muzyka była obecna w życiu zarówno elit, jak i ludzi ubogich, mieszkańców miast i wsi.

O znaczeniu muzyki i wpływie na wszechstronny rozwój człowieka napisano już wiele. Jednak nadal za mało dzieje się na rzecz przywrócenia „żywej" muzyce należnego miejsca w naszym życiu, w naszych domach. Urodziny Pichona mają być jednym z tych wydarzeń, które wskazują wartości, płynące z bliskiego obcowania z muzyką.

Chcielibyśmy zachęcić dzieci i całe rodziny do wspólnego słuchania i muzykowania. W tygodniu, w którym przypada data urodzin Fryderyka Chopina (jak wiadomo nie jest znany dokładny dzień) będziemy świętować przygotowując prezenty dla Fryderyka i uczestnicząc w urodzinowym przyjęciu. Taki sposób przybliżenia sylwetki kompozytora i jego twórczości – sięgnięcie do książek opowiadających o jego dzieciństwie, potraktowanie go jak rówieśnika wybitnie uzdolnionego – wydaje nam się najbardziej atrakcyjny dla dzieci. Dzieci tak bardzo lubią uczestniczyć w przyjęciach urodzinowych, wybierać, przygotowywać prezenty dla kolegów i koleżanek. Podczas świętowania znajdzie się czas na: grę i śpiewanie, poznanie realiów życia w I połowie XIX wieku w Polsce. Będziemy czerpać z dobrych wzorców rodzinnego muzykowania i wymyślimy własne prezenty i niespodzianki dla Fryderyka. Nie zapomnimy o urodzinowym torcie!

DTBJ
Scena Rodzinna – Urodziny Pichona
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich; ul. Bracka 25,

Program Młodych i Sceny Rodzinnej

23.02.

15.00 Koncert Inaugurujący Scenę Rodzinną

24-28.02

15.00 Warsztaty muzyczno-plastyczne

Przyjęcie urodzinowe

PORANEK FAMILIJNY

Grupa Muzyczna pOpera „Zakręcony muzyką"

spektakl muzyczny dla dzieci od 4 lat

wyst.: Karolina Baryga, Zofia Szulakowska, Grzegorz Baryga, Paweł Bogdanowicz

„Urodziny Chopina świętujemy, więc niespodziankę dziś szykujemy!", warsztaty artystyczne, prowadzenie: Klawa Planeta

Celem nadrzędnym w spektaklach muzycznych tworzonych przez teatr jest nauka przez zabawę. Tematy spektakli są dobrane w taki sposób, aby dzieci mogły poznawać styl muzyczny, charakterystyczny taniec czy modę panującą w danej epoce. W ten sposób aktorzy budują skojarzenia, które zaowocują łatwiejszym przyswajaniem wiedzy przez dzieci, rozbudzą chęć nauki gry na instrumentach i tańca.

O spektaklu: Zabawna opowieść o genialnym polskim kompozytorze i pianiście Fryderyku Chopinie, który wraz z ukochaną George Sand podróżuje po Europie, gra koncerty, prowadzi lekcje gry na pianinie i komponuje. Do każdej swojej przygody chętnie zaprasza młodych widzów, którzy współtworzą spektakl poprzez grę na pianinie, komponowanie wraz z mistrzem autorskich utworów oraz wcielają się w rolę konferansjera, zapraszając swoich rówieśników do wysłuchania utworu.

|www.popera.pl|

O warsztatach: Po spektaklu odbędą się 30-minutowe warsztaty artystyczne przygotowane i poprowadzone przez animatorów z Klawej Planety. Wyjątkowa edycja cotygodniowych warsztatów również będzie wyjątkowa. Jednak jak to z niespodziankami bywa, niech to, co się podczas nich będzie działo, pozostanie na razie tajemnicą. Warsztatom będą towarzyszyły projekcje multimedialne na dużym ekranie nawiązujące do postaci Chopina, a w tle nie zabraknie oczywiście muzyki kompozytora.