☰ menu

Sąsiedzi – piknik i warsztaty w Muzeum Sztuki

sob.-niedz.
30.06-01.07.2012

30 czerwca 2012 (sobota) – 1 lipca 2012 (niedziela)

SĄSIEDZI: Piknik i warsztaty w terenie


Skwer na ul. Wólczańskiej,
pomiędzy ul. Próchnika i ul. 1 Maja 30

Dokładnie rok temu Muzeum Sztuki w Łodzi z pomocą partnerów odnowiło skwerek na ul. Wólczańskiej. Przekopaliśmy ziemię, posadziliśmy kwiaty, zamontowaliśmy meble miejskie sfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi. W kolejny weekend zapraszamy ponownie na skwerek, żeby zobaczyć, co zmieniło się od czasu, kiedy pojawiliśmy się tam po raz pierwszy. Pomysł na działanie przy ul. Wólczańskiej wynikał z potrzeby przywrócenia podobnym przestrzeniom charakteru rekreacyjnego. Zaniedbany skwer, używany przede wszystkim przez właścicieli psów, zmienił się w miejsce zielone – rodzaj miejskiego ogrodu.

Harmonogram działań:

Sobota:

12:00 – 14:00 – dyskusja poświęcona działaniom w przestrzeniach wspólnych na przykładzie skweru przy Wólczańskiej: Prowadzenie: Aleksandra Jach i Katarzyna Słoboda (Muzeum Sztuki). Uczestnicy: Mieszkańcy oraz MiejMiejsce, Agata Woźniczka (BudCud), Arek Tybura (Fundacja Transformacja), przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, Teatru Arlekin, Teatru Nowego, Krzysztof Skoczylas (Playbio), Jakub Kronenberg (Fundacja Sendzimira), Joanna Erbel (autorka przewodnika „Partycypacja", Krytyka Polityczna, 2012).

Warsztaty:

14:00-17:00 – Agata Bielska: Warsztaty Miejskiej Kuchni Roślinnej.
Dlaczego i jak jeść kaszę jaglaną? Do czego mogą przydać się liście kalafiora? Czy chwasty są zupełnie bezużyteczne? Czy cieciorka to, to samo co ciecierzyca? Mój warsztat to świetna okazja by przekonać się, że zdrowa kuchnia może być smaczna… i przyłączyć się do frontu kuchennych aktywistów.

15:00-18:00 – warsztaty przyrodniczo-dźwiękowe B.I.E.D.A. (Biuro Interwencyjnej Edukacji i Dydaktyki Artystycznej) Działając na pograniczu rzemiosła artystycznego, muzyki i ogrodnictwa (permakultury) wspólnie z mieszkańcami pracować będą nad drobnymi rozwiązaniami usprawniającymi działanie poszczególnych mebli na skwerku, takich jak psia toaleta w formie kiełbaski czy rabatka dodając również nowy element – instrument muzyczny (biedafon). Używając materiałów z odzysku pokażą jak w prosty i tani sposób wykonać przenośne rabatki czy proste instrumenty muzyczne. Warsztaty zakończą się koncertem.

Niedziela:

13:00 W dzień finału Euro 2012 proponujemy towarzyski, sąsiedzki mecz piłki nożnej na ulicy Wólczańskiej (pomiędzy 1 Maja i Próchnika). Na kilka godzin zmienimy funkcję ulicy, która właśnie w ten sposób używana jest przez okoliczną młodzież. Zapraszamy mieszkańców do aktywnego udziału. Arbitrem i animatorem spotkania będzie Marcin Polak.

15:00-17:00 „Życzenia dla Wólczańskiej" Warsztaty artystyczno-partycypacyjne z dziećmi i dorosłymi.
Prowadzenie: Joanna Erbel. Kto powinien decydować o kształcie swojej okolicy? Oczywiście dzieci – jej przyszli użytkownicy. Szarość i smutek to obojętność. Kolor i ruch to zaangażowanie. Zaprosimy dzieci mieszkające przy Wólczańskiej, by na szarych fotografiach okolicznych kamienic i miejsc odbitych na ksero narysowały flamastrami i kredkami kolory lub obiekty, które chciałyby widzieć w swoim otoczeniu. To może być fajna zabawa. Dorośli dostaną od nas Tablicę życzeń z hasłem "Chcę, żeby tutaj…" i będą mogli na niej przyczepić karteczki ze swoimi życzeniami. W miarę przybywania karteczek tablica będzie fotografowana. Na podstawie rysunków dzieci i życzeń dorosłych porozmawiamy na koniec z mieszkańcami w każdym wieku o tym, jak powinna wyglądać okolica skweru przy Wólczańskiej. Wnioski spisujemy w formie listu, który złożymy w Urzędzie Miasta.

(fot. D. Koniecki – lipiec 2011)
 

http://ekologiemiejskie.wordpress.com/

Exit mobile version