Zespół Instytut Kultury Miejskiej serdecznie zaprasza wszystkich sąsiadów, współpracowników i partnerów na podwieczorek organizowany w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów. Spotkanie przy wspólnym stole odbędzie się w 8 czerwca od godz. 18.00 w sieni IKM przy ul. Długi Targ 39/40. W programie: koncert Jana Elfa Czerwińskiego, warsztaty W świecie papierowych kul, warsztaty kulinarne zero waste i degustacja potraw z Urodzinowej sąsiedzkiej książki kucharskiej. Wstęp na wydarzenie: własnoręcznie przygotowana potrawa.
– Już tradycyjnie Instytut Kultury Miejskiej również organizuje sąsiedzki podwieczorek. To okazja, by spotkać się i porozmawiać z osobami, z którymi współpracujemy, naszymi sąsiadami i sąsiadkami z ul. Długiej i Długiego Targu. Pracownicy i pracowniczki IKM przygotowują na wspólny stół swoje popisowe potrawy – zapowiada Anna Urbańczyk z Instytut Kultury Miejskiej.
Program Sąsiedzkiego Podwieczorku w IKM, 8 czerwca, godz. 18.00
Koncert: Jan Elf Czerwiński
Warsztaty: W świecie papierowych kul
– Zapraszamy Was na wspólną zabawę twórczą, podczas której stworzymy papierowe kwiaty, kule i pompony. Wejdź z nami do świata lekkości, magii barw i wrażeń, stwórzmy razem piękną ozdobę do domu – mówi prowadząca, Karolina Bracławiec.
Warsztaty kulinarne zero waste
– Co zrobić z resztkami z lodówki i gotowania? Co zjeść w niedzielę rano, gdy sklepy są zamknięte, a lodówka świeci pustkami? Na warsztatach nauczysz się jak ograniczyć ilość odpadów w kuchni i jak je kreatywnie wykorzystać – zapraszają Magdalena Pela i Judyta Warzecha – Grzymała. Zainteresowane dietą roślinną osoby do krótkich rozmów o ciekawostkach tego typu żywienia zaprosi Barbara Cysewska.
Degustacja potraw z Urodzinowej sąsiedzkiej książki kucharskiej
Gdańskim Dniom Sąsiadów, po raz trzeci towarzyszy wydawnictwo – Urodzinowa Sąsiedzka Książka Kucharska. Tym razem zawiera, z okazji 10. urodzin Gdańskich Dni Sąsiadów, prawie 100 dań na przyjęcie. Kulinarny motyw w interpretacji uczestników i uczestniczek Gdańskich Dni Sąsiadów, prześwietnych kucharzy i kucharek. Wśród przepisów znajdują się: sałatki i przekąski, dania główne, napoje i przetwory, ale najwięcej jest słodyczy. Najpopularniejsze ciasta w książce to sernik i szarlotka. Publikacja zawiera ich kilka autorskich interpretacji, w tym w wersjach wytrawnych. Poprosiliśmy autorki i autorów książki o przyniesienie potraw z książki na Podwieczorek Sąsiedzki.
Biogramy artystów i artystek
Jan Elf Czerwiński, gdańszczanin, którego działalność artystyczna skupia się od 2006 roku na beatboxie. Zdobywa uznanie na krajowych mistrzostwach TOP4 WBW Beatbox 2017). Rozwija się jako muzyk, showmen i konferansjer w bogatym trójmiejskim środowisku tworząc i wspierając takie projekty jak duet wokalno-beatboxowy Akus, Fala Zmiany, Chór Music Everywhere, The Long Road. Twórczość Jana Elfa Czerwińskiego to własne kreacje oraz spersonalizowane aranżacje znanych utworów wykonywane przy użyciu wyłącznie aparatu mowy (bądź to na żywo, bądź z wykorzystaniem procesorów efektowych i stacji zapętlających) czerpiące z wielu kręgów, ale zazwyczaj oscylujące w granicach gatunków raggae, d’n’b, rock, house.
Karolina Bracławiec, artystka wizualna, malarka, mentorka – zafascynowana edukacją wolnościową. Zaprzyjaźniona z Kalejdoskopem i Bazą – szkołami demokratycznymi w Gdańsku i Koszalinie, wcześniej nauczycielka w Liceum Plastycznym i Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Marmara Üniversitesi w Stambule oraz Arteterapii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Finalistka 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje, finalistka Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew” oraz Laureatka konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch. Obraz z dyplomowego cyklu Akt. Scena druga znalazł się w katalogu wystawy Premio Combat Prize w Livorno we Włoszech. Prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Koszalinie, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Stambule i Luksemburgu.
Magdalena Pela – artystka wizualna, malarka, autorka instalacji i obiektów. Od 2016 roku studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku nabyło do swojej kolekcji obraz z dyplomowego cyklu all-over. Laureatka VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów w Polsce oraz 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2015. Finalistka III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego, V Ogólnopolskiego Przeglądu Młodego Malarstwa „Świeża Krew” oraz konkursu o Grand Prix Fundacji im Franciszki Eibisch 2015. Prace wystawiała na zbiorowych i indywidualnych wystawach między innymi w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białej Podlaskiej, Łodzi, Budapeszcie, Rumunii, USA.
Judyta Warzecha-Grzymała – prowadzi małą wegetariańską firmę cateringową. Stara się maksymalnie wykorzystywać produkty, gotując z sezonowych warzyw i owoców. W ramach Kolektywu Samo Dobro prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazując jak smacznie jeść, bazując na produktach wegetariańskich.
Gdańskie Dni Sąsiadów
Przez ponad miesiąc zachęcamy mieszkańców do spotkań z sąsiadami i sąsiadkami po to, by porozmawiać, lepiej się poznać, poczęstować domowymi wypiekami. Jest to świetna okazja do nawiązania bliższych relacji z osobami, które mijamy codziennie, na klatce, w sklepie osiedlowym czy windzie. W ramach projektu przygotowywane są festyny, konkursy i zabawy, ale gdańscy organizatorzy podkreślają, że najważniejsze są nieformalne spotkania sąsiedzkie. Idea Dnia Sąsiadów narodziła się w Paryżu w 1999 r. Instytut Kultury Miejskiej i Urząd Miejski w Gdańsku pod szyldem Gdańskie Dni Sąsiadów organizuje je po raz 10.Tegoroczna akcja w Gdańsku trwa od 25 maja do 30 czerwca.
Więcej informacji: www.gdansk.dnisasiadow.pl
—-
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk