☰ menu

Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci

pt.-niedz.
26.09-12.10.2014

Jak tłumaczył ksiądz kardynał Kazimierz Nycz: – Jest to propozycja teatrzyku, który próbuje młodemu pokoleniu ukazać, w jaki sposób Pan Bóg swoją miłością ogarnia wszystkich ludzi i w jaki sposób Pan Bóg w swojej opatrzności opiekuje się, kieruje światem.

Jedynymi aktorami w teatrze są lalki. Występują w 24 scenach znajdujących się na trzech obracających się wokół własnej osi walcach. Ruchome obrazy przykuwają uwagę, nie pozwalają oderwać oczu od opowiadanej historii Polski i dziejów powstania Świątyni Opatrzności Bożej.

Pokazują lalki

„Pan Bóg rzekł, niech się stanie światłość, i stała się światłość…" – zaczyna się spektakl. Walec idzie w ruch, lalki ożywają, a przed oczami widzów przesuwają się kolejne obrazy przedstawiające kluczowe momenty w dziejach kraju: chrzest Polski, ślub królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, uchwalenie Konstytucji 3 maja, wybuch II wojny światowej czy powstanie „Solidarności". Efekty świetlne i specjalnie skomponowana muzyka tworzą atmosferę, która buduje napięcie i zaskoczenie. W scenie „Pierwszy rozbiór Polski" kruki machają skrzydłami, a błyskawice rozdzierają niebo, w innej, zatytułowanej „Zrywy niepodległościowe", na poruszającym się walcu stoi ogromy smok z czerwonymi święcącymi się oczyma.

Każda ze scen jest na swój sposób piękna i wyjątkowa. Wzrusza i bawi nie tylko dzieci, ale także towarzyszących im dorosłych. Ci są zdziwieni, że w 24 odsłonach można pokazać zawiłą historię Polski.

Recenzują dzieci

Dzieci mają swoje ulubione momenty. – Najżywsze reakcje budzi scena z pierwszego walca zatytułowana „Polska toczona przez wady społeczne" – opowiada pani Joanna, przewodniczka z Centrum Opatrzności Bożej. – Wady przedstawione są w postaci robaczków wychodzących z różnych owoców. Podgryzają je od środka, powodując ich zepsucie. Dzieci reagują śmiechem i dużym zainteresowaniem. Niektóre chciałyby dotknąć robaczki i wyciągnąć je z owoców. Natomiast u starszych dzieci rodzi się pytanie „A co one symbolizują?".

Po obejrzeniu ostatniej odsłony, kto chce, może stanąć na scenie i zrobić sobie zdjęcie z postaciami występującymi w teatrze. To jest czas, gdy każdy ma swoje pięć minut – może się poczuć jak prawdziwy aktor biorący udział w spektaklu.

Wizyta w teatrze to znakomity pomysł na spędzenie czasu z rodzicami, którzy z pewnością też się nie będą nudzić. – Bardzo serdecznie zapraszam w szczególności dzieci ze szkoły podstawowej, a także z gimnazjum, nie tylko w ramach lekcji religii, ale też w ramach lekcji historii do Teatru XXI wieku – zachęcał młodych widzów metropolita warszawski, ks. kardynał Nycz.

Jak powstawał Teatr

Pomysł Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci zrodził się w głowach zespołu Centrum Opatrzności Bożej i producenta wykonawczego SOS Music. Zależało im, by do budowanej dzięki hojności darczyńców Świątyni Opatrzności Bożej przychodziły również dzieci i by mogły dowiedzieć się, jak cenna dla nas jest opieka Bożej Opatrzności.

Wykonanie instalacji zlecono pracowni rzeźbiarskiej Teatru Baj Pomorski z Torunia. Jej artyści nad wyrzeźbieniem i pomalowaniem 200 lalek spędzili tysiące godzin. Jak mówi Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski: – Lalki poruszane są silnikami, około 60. Malowanie i rzeźbienie figurek zajęło ponad 6000 godzin. Prace trwały około 2 lat.

Przy instalacji zaangażowany był również zespół ABM Space, twórca projektu łazika do eksploracji Marsa. To dzięki jego pracy lalki się poruszają, a światła i diody migają.

Cały seans trwa 45 minut.

Partnerem projektu jest Dacpol, który współfinansował powstanie teatru i który zajmuje się jego konserwacją.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Teatru XXI wieku.

Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci jest otwarty codziennie, również w soboty i niedziele, w godz. od 10.00 do 17.00.

Ceny biletów: dziecko – 2 zł

osoba dorosła – 4 zł

bilet rodzinny – 10 zł

Bilety można kupić w Punkcie Informacyjnym Centrum Opatrzności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1 Warszawa (Wilanów) lub zamówić je (od poniedziałku do piątku) telefonicznie (22) 20-19-712.

Wszelkie informacje (22) 20-19-712

www.dladzieci.centrumopatrznosci.pl

Exit mobile version