☰ menu

rozpoczęcie warsztatów letnich w lkw galery

sob.
14.05.2011
Co się znajdzie w Muzeach naszej współczesności, jak będą wyglądały kolekcje XXII wieku?Podążając tropem zadań i zagadek, będziemy testować granice i przejścia pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, oryginałem i repliką, prawdziwą historią i narracją. Na styku kolekcji muzealnej i „obiektów aktualnych” wspólnie stworzymy „Galerię Wokół”, która będzie dostępna dla przechodniów oraz on-line na blogu projektu.
Festyn będzie również okazją do zapoznania się z półrocznym projektem „AutoArt” obejmującym akcje, strefę klubową, półkolonie, zajęcia dla grup zorganizowanych, festyny i wolontariat. Całości będzie towarzyszyć prezentacja dotychczasowych warsztatów w LKW Gallery.
do udziału w edukacyjno-artystycznym projekcie AutoArt w LKW Gallery.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna.
LKW GALLERY
studio warsztatowe w tirze zakleszczonym pod wiaduktem przy ul. Szopy w Gdańsku, obiekt Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska

Międzynarodowy projekt edukacyjno-artystyczno-badawczy AutoArt to propozycja aktywnego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców Dolnego Miasta oraz innych dzielnic Gdańska ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacji. Warsztaty prowadzą uznani artyści związani z teatrem, tańcem, muzyką, sztukami wizualnymi, mediami, rękodziełem oraz pedagodzy reprezentujący alternatywne ruchy edukacyjne. Serie działań i wydarzeń o charakterze artystycznym i społecznym mają na celu pobudzenie postaw twórczych oraz ożywienie Dolnego Miasta. Zagoszczenie sztuki w codziennej przestrzeni, doświadczenia warsztatowe oraz ingerencje artystyczne niosą z sobą potencjał trwałych zmian mentalnych oraz naruszenia dotychczasowego sposobu postrzegania dzielnicy zarówno przez mieszkańców jak i osoby zewnętrzne.

Poszczególne działania układają się w dwa ciągi tematyczne: Focus-Locus (koncentracja na miejscu, badanie danej przestrzeni i reprezentacja jej w formie artystycznej lub publikacyjnej) oraz Hocus-Locus (zaczarowywanie przestrzeni poprzez nadawanie jej niepowtarzalnego rytmu, dźwięku, kształtu, koloru, znaczeń, wplatanie w osobliwe opowieści). Inspiracją do podjęcia tematu miejsca stał się sam obiekt – LKW Gallery, czyli zatrzymany w drodze tir. Prowokuje on pytanie: dlaczego tutaj? Intencją autorów LKW Gallery Lexa Rijkersa i Daniela Milohnica było wskazanie symbolicznej granicy przy jednoczesnym stworzeniu sytuacji skłaniającej do jej przekroczenia. Projekt AutoArt ma na celu poruszenie owego tira poprzez działania twórcze. AutoArt to sztuka tworzona w samochodzie, ale też kreacja indywidualnych, zorientowanych autorsko podmiotowości, czy w końcu OUT(o)art – wyjście na zewnątrz.