☰ menu

Rok Królika

czw.
03.02.2011
Indywidualny bilet wstępu na wszystkie imprezy 5 zł oraz grupowy – 3 zł uprawniają do zwiedzania w tym dniu Państwowego Muzeum Etnograficznego. 
Chiński Nowy Rok jest oparty na księżycowym i słonecznym kalendarzu, więc termin nie jest stały, każdego roku przypada w innym dniu i waha się między styczniem a połową lutego. Z okazji Chińskiego Nowego Roku Państwowe Muzeum Etnograficzne przygotowało szereg wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
w programie:
DLA DZIECI:
10.00-11.00 Bajki i opowieści chińskie 
14.00-15.30 Pięć barw chińskiego smoka, prezentacja tradycji i wierzeń związanych ze smokiem, warsztaty – wykonywanie masek smoków
16.30-18.00 Warsztat chińskiej wycinanki 
DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH: 
• 18.00-21.00 
Sala kinowa – NOCNY TARG CHIŃSKI:
Kaligrafia – sztuka wymagająca precyzji i dokładności
Astrologia i wróżby
Chińskie wycinanki 
Lepienie pierożków
Gry mahjong, chińskie szachy, jojo
Porady chińskiej medycyny
Pokaz walk WUSHU
Vanity fair MADE IN CHINA 
Polecamy szczególnie:
Mahjong( mah jong, mahjongg) jedna z najstarszych gier, pochodząca z Chin. W grze wykorzystuje się specjalny komplet 144 kamieni podobnych nieco do stosowanych przy grze w domino, ale podzielonych na grupy w sposób podobny do koloróww kartach, gdzie w ramach kolorów przedstawione są również symbole – Wiatry, Smoki oraz Kwiaty i Pory Roku. Kamieni tych używa się także do wróżenia.
Gra początkowo wymyślona jako hazardowa dla czterech graczy, obecnie jest głównie grą dla przyjemności zarówno dla jednej osoby jak dwóch czy nawet pięciu. O jej popularności świadczy chociażby fakt, że w wielu krajach odbywają się turnieje mahjonga, w związku z czym powstało wiele różnych odmian tej gry: kilka typów chińskich, japońskie, brytyjskie, europejskie, amerykańskie i inne.
Wushu ogół chińskich sztuk walki przyjęło się w Europie nazywać kung-fu. Kung-fu nie oznacza jednak sztuki walki, a wysoki poziom umiejętności osiągnięty w wyniku ciężkiej, długotrwałej nauki. Jeśli chodzi o chińskie sztuki walki, to bardziej prawidłowa jest własnie nazwa używana w Chinach – wushu, czyli dosłownie: sztuki wojenne.
W kung-fu przywiązuje się wagę nie tylko do rozwinięcia umiejętności walki, ale raczej do wszechstronnego rozwoju adepta. W wielu szkołach naucza się, nie tylko sztuki walki, ale także tradycyjnych metod leczenia (akupresura, akupunktura, ziołolecznictwo). Wielki nacisk kładzie się także na postawę etyczną – wude (dosłownie: cnoty wojownika). 
Kawiarnia Bily Koniczek:
Pokaz filmów tajwańskich z zasobów biura TAI PEI
Ceremonia parzenia herbaty
i wiele innych atrakcji dla ciała i ducha…
wydarzenia towarzyszące wystawie 
W krainie smoków, gór, chmur i wodospadów… Krajobraz według Liao Ci Fu
Exit mobile version