☰ menu

Rok-Krok w Poleskim Ośrodku Sztuki

Rok-Krok w Poleskim Ośrodku Sztuki
sob.-niedz.
14.04-15.04.2018

Skąd się wziąłem? Czyli jestem kulką w basenie wypełnionym innymi kulkami, kropelką w oceanie? Ja czyli Ty. Spektakl Rok-Krok to przedstawienie w nurcie naj-najów czyli teatru dla najmłodszych widzów (0-3).

W związku ze specyfiką percepcji widza spektakl budowany na zasadzie wrażeniowej, a nie fabularnej. Odwołując się do zmysłu wzroku kolejne sceny przedstawiają kolejne ruchome obrazy. Bardzo ważny jest również zmysł słuchu. Spektakl wykorzystujący muzykę immanentną (instrumentarium o brzmieniach etno) tworzoną przez muzyka (i kompozytora zarazem) traktowanego na równi z aktorami. Troje artystów tworzących zdarzenia teatralne wspólnie. Spektakl pod względem treści opowiada o naturze i rozmnażaniu, wpisanymi w cyklicznie po sobie następujące fazy. Przyroda (Ziemia) traktowana jako tocząca się kula. Pory roku. Pory dnia. Fazy księżyca. Żywioły. Baza tekstowa przedstawienia – tekst „Kulki” (Dorota Bielska), który jest wariacją na temat różnych kulistych form występujących w przyrodzie. Styl języka tekstu nawiązuje do mowy wczesnodziecięcej. Spektakl budowany na rytmach, powtórzeniach, muzyczności języka traktowanego alogicznie. Ostatni obraz i zarazem finalna scena przedstawienia to spontaniczna interakcja z widownią, kiedy dzieci zostają wpuszczone na scenę i zaproszone do zabawy wybranymi elementami scenografii – kulkami. W przypadku tak młodego widza rola powyższej formy zabawy wydaje się sympatyczną koniecznością. Przedstawienie premierowe.
Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska

Scenografia: Mateusz Mirowski

Muzyka (na żywo): Katarzyna Tercz

Występują: aktorzy Teatru Rebelia

Data premiery: 14 kwietnia 2018 r.

Dorota Bielska – reżyserka teatralna, teatrolożka, stypendystka programu MKiDN „Aktywność obywatelska”, wykłada w PWST we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie Łódzkim, reżyseruje spektakle dla dzieci i dla dorosłych w teatrach instytucjonalnych i instytucjach, streetartystka, szczudlarka, instruktorka teatralna z wieloletnim doświadczeniem, prowadząca grupy w każdej kategorii wiekowej, autorka nagradzanych projektów unijnych dotyczących edukacji artystycznej i profilaktyki, autorka scenariuszy i producentka spektakli, autorka wierszy dla dzieci, autorka publikowanych artykułów naukowych, kobieta w procesie, interesuje się technikami rozwoju osobistego, aktualnie w trakcie szkolenia z Dramaterapii. Łączy działania artystyczne ze ścieżką osobistego rozwoju, a sztukę rozumie wielowymiarowo.

Kasia Tercz – absolwentka rytmiki na Akademii Muzycznej w Łodzi, Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, etnomuzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, fascynatka dźwięków świata, muzyki i możliwości głosu ludzkiego oraz teatru ruchu, oraz japońskiego tańca butoh, współpracuje z placówkami artystycznymi i edukacyjnymi w Polsce i za granicą. Pieśniarka, aktorka, multiinstrumentalistka, eksperymentatorka i nauczycielka, propagatorka rozwoju poprzez ciało i dźwięki.

Mateusz Mirowski – scenograf teatralny działający głównie w obszarze teatru lalek i formy. Poza działalnością artystyczną z zakresu projektowania scenografii, kostiumów i lalek zajmuje się także tworzeniem projekcji multimedialnych do spektakli oraz plakatem teatralnym. Autor, współautor i realizator oprawy plastycznej do ponad trzydziestu realizacji teatralnych. Współtworzy Katedrę Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prowadząc jako adiunkt Pracownię Scenografii Teatru Lalek. Dzięki współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych studenci pracowni co roku realizują pod jego opieką artystyczną scenografie do etiud, małych form i spektakli warsztatowych Wydziału Lalkarskiego.

Daty spektakli:
14.04 (sobota) godz. 12.00 – 12.40
15.04 (niedziela) godz 12.00 – 12.40

Spektakl familijny/ dzieci do lat 3.
Wstęp bezpłatny
Rezerwacje: a.rutkowska@pos.lodz.pl lub 695 607 345

———————–

14 kwietnia po spektaklu Rok Krok zapraszamy na Wielkie Otwarcie Klubu Naj-naja czyli warsztaty dla rodziców z dziećmi. 

W dniu 14.04 zaraz po premierze spektaklu ROK-KROK (link do wydarzenia) zapraszamy na otwarcie cyklicznych warsztatów artystyczno-rozwojowych dla rodziców z małymi dziećmi do ok. lat 3.

Warsztaty będą odbywały się we wtorki i czwartki w godzinach 16.00-18.00. Ideą klubu Naj-naja jest inspirowanie rodziców do kreatywnej zabawy z małym dzieckiem. Będziemy zajmować się muzyką, teatrem, plastyką oraz technikami wczesnego czytania.

 

Exit mobile version