☰ menu

Rodzinne warsztaty na Wawelu – Wawelaki

WAWELAK
sob.
30.11.2024
Witajcie w magicznym świecie Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie każdy krok zwiastuje/zapowiada nową przygodę, a kolejne zajęcia z cyklu Wawelaki to niesamowite spotkania z wyjątkowymi bohaterami. Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z opiekunami na niezapomniane zajęcia muzealne, pełne fascynujących odkryć i radosnych doświadczeń!

Naszym poszukiwaniom towarzyszyć będzie Wawelak, czyli ciekawski stworek, który na wzgórzu mieszka już od bardzo wielu lat, ale chyba nie mielicie jeszcze okazji się z nim spotkać.
Czy jesteście gotowi poznać Wawelaka i wyruszyć z nim na królewską przygodę?

Informacje organizacyjne:

  • odbiorcy: dzieci w wieku 3–6 lat z opiekunami (w związku z ograniczeniami liczbowymi na wystawach prosimy, aby na każdym spotkaniu z dzieckiem/dziećmi pojawiła się maksymalnie dwójka osób dorosłych)
  • zajęcia odbywają się w wybranych salach wystaw stałych i czasowych Zamku Królewskiego na Wawelu

Koordynacja: Karolina Motyka, Julia Butryn
Podczas wybranych warsztatów będą wykonywane zdjęcia, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: www.wawel.krakow.pl/rodo

Kto wybudował zamek? | wrzesień–grudzień 2024

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję cyklu spotkań rodzinnych. Tym razem wraz z miłym stworem Wawelakiem postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Kto wybudował zamek?”. W trakcie naszych spotkań przeniesiemy się w czasy przebudowy średniowiecznego zamku na renesansową rezydencję, a także do wydarzeń, z powodu których prace budowlane się wydłużały lub ulegały innym zmianom.

Czeka nas również rzecz wyjątkowa! Każdy uczestnik w ramach zakupionego karnetu – na pierwszym spotkaniu z cyklu – otrzyma pewne drewniane przedmioty. Przydadzą się one do wykonania fragmentu makiety Zamku Królewskiego na Wawelu, a swego rodzaju instrukcją będzie zamkowa architektura.  Jednym słowem: każdy wykona swój Wawel, który będzie mógł zabrać do domu.

W tej edycji cyklu wprowadzamy dodatkowy element. Dwa spotkania zostaną przeznaczone również dla dorosłych. Kiedy dzieci będą miały zajęcia z edukatorem, opiekunowie tuż obok będą mogli spróbować swoich sił w składaniu modelu zamku. Poznają także bliżej architekturę wawelską. Na kolejnym spotkaniu poruszymy temat kurdybanów. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji opiekunowie będą mogli spróbować swoich sił, by wytłoczyć fantazyjne wzory na ekologicznej skórze.

  • obowiązują karnety – cena: 320 zł, przy zakupie biletu dla jednego dziecka przysługuje darmowe wejście dla dwóch dorosłych, karnet upoważnia do wejścia na spotkanie o konkretnej wyznaczonej godzinie: 10.00, 11.30 lub 14.00
  • czas trwania spotkania: 60 minut
  • plan każdego ze spotkań:
    • część muzealna: edukator zapoznaje dzieci z fascynującymi wawelskimi historiami, wciągając je w świat pełen przygód i ciekawostek
    • część warsztatowa: zajęcia animacyjne, muzyczne i plastyczne

Harmonogram spotkań:

14 września 2024 Kto wybudował zamek?
28 września 2024 Jak się nazywa magiczne przejście?
12 października 2024 Gdzie słychać ptaki?
19 października 2024 Kto zieje wodą?
16 listopada 2024 Czy po ścianach można rysować?

30 listopada 2024 Co leży na ścianach?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek II”
W trakcie zajęć nawiążemy do pożarów, które trawiły Zamek Królewski na Wawelu, a dochodziło do nich także w trakcie jego przebudowy. Historia ta skupi się jednak przede wszystkim na pożarze, który wybuchł na zamku w trakcie władania Zygmunta III Wazy, oraz przebudowie części zamkowych komnat, która nastąpiła po tym tragicznym wydarzeniu. Serdecznie zapraszamy na warsztaty związane z architekturą baroku. Ich głównym celem będzie wykonanie własnych tapet do naszego małego „Wawelu”.
Warsztaty (dla dorosłych opiekunów): tworzenie kurdybanów z ekoskóry.

7 grudnia 2024 Czy w zamku mieszkały fantastyczne zwierzęta?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek I”
Czy wiecie, że w komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu można było spotkać żyrafy, pantery, a nawet smoki? A czy jednorożne istniały naprawdę i czy również ukrywały się w wawelskich pomieszczeniach? Zapraszamy na królewskie poszukiwania niesamowitych stworzeń. Kto wie, może uda nam się zabrać któreś z nich ze sobą do domu?

14 grudnia 2024 Co jest na górze?
miejsce zbiórki: przy wejściu na wystawę „Zamek I”
Każdy dom ma zakamarki, a w nich skrywa różne tajemnice. Zapraszamy na przygodę po miejscach, do których turyści mogą wejść tylko przy wyjątkowych okazjach. Czy na zamku są ukryte komnaty lub klatki schodowe? Serdecznie zapraszamy w podróż po nieznanych powszechnie wawelskich zakamarkach. Podczas spotkania zwiedzimy jedną z ukrytych klatek schodowych, a także wejdziemy na strych.

Prowadzący:

Blanka Błaszczak-Rozenbaum – antropolożka, etnografka i edukatorka muzealna. Autorka warsztatów muzealnych w Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Fotografii w Krakowie oraz Zamku Królewskim na Wawelu. Specjalistka ds. edukacji w Stowarzyszeniu Laboratorium Działań dla Pokoju, gdzie zajmuje się tematem wielokulturowości.

Aleksandra Król – edukatorka muzealna, historyczka, która sprawia, że przeszłość staje się fascynująca nawet dla najmłodszych. Jej głęboka wiedza łączy się z umiejętnością przekazywania informacji w sposób zrozumiały i pasjonujący dla dzieci. Jako animatorka o niezwykłym talencie potrafi wciągnąć najmłodszych w świat historii, czyniąc z niej przygodę pełną ciekawostek. Aleksandra jest także pasjonatką historii kulinariów, a jej zainteresowania obejmują potrawy i zwyczaje kulinarne minionych epok.

Onufry Damek – teatrolog, miłośnik historii teatru, w szczególności twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora oraz Sarah Kane. Od ponad roku edukator w Zamku Królewskim na Wawelu oraz pracownik Krakowskiego Teatru Variété.

Karolina Motyka – edukatorka muzealna, historyczka uwielbiająca przekazywać wiedzę w innowacyjny sposób. Od 2021 roku związana z Zamkiem Królewskim na Wawelu, obecnie współpracuje z Działem Edukacji. Inicjatorka cyklu Wawelaki. Pracuje w Fundacji Inteligentna Małopolska, a także prowadzi fundację Archiwum społeczne „Muzeum Prostego Człowieka”.

Stowarzyszenie Grupa PDK – artyści, psycholodzy i pedagodzy. Organizacja prowadzi działania w zakresie edukacji kulturalnej i psychospołecznej skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu przeprowadzają atrakcyjne warsztaty z rzemiosła artystycznego oraz zajęcia skupione na poszerzaniu repertuaru umiejętności społecznych uczestników. Grupa PDK stawia na terapeutyczne działanie sztuki: praca twórcza buduje w jednostce poczucie własnej wartości i sprawczości. W celu wzmocnienia dobroczynnego efektu zajęcia artystyczne muszą stanowić dla uczestników wyzwanie: właśnie dlatego Stowarzyszenie stawia na unikatowe aktywności, takie jak filcowanie, szlachetne techniki fotograficzne, ceramika i metaloplastyka. Działaniom kreatywnym towarzyszą też psychospołeczne, aby doświadczenie kreatywne zaowocowało długofalową poprawą dobrostanu uczestników spotkań.

Exit mobile version