☰ menu

6.11.2010
10.00-21.00

Sumo Challenge 2010

Roboty potrafią już prawie wszystko: tańczą, grają na skrzypcach, rozbrajają bomby. W sobotę w Manufakturze rozegrają mecz sumo. Mechaniczni podopieczni studentów Koła Naukowego Robotyki SKaNeR (PŁ) zmierzą się aż w ośmiu konkurencjach.

Najmłodsi pasjonaci robotyki mogą wziąć udział w „Otwartych warsztatach budowy i konkursie programowania robotów Lego". Dzieci u boku instruktorów z firmy Trobot, organizatora warsztatów, będą mogły zbudować z klocków Lego Mindstorms robota.

Znany od ponad trzech tysięcy lat japoński sport narodowy wszedł w nową erę – erę robotyki. Zawody Sumo Challenge 2010 to jedyna okazja, by z bliska przyjrzeć się zmaganiom tych małych cudów techniki. Przed robotami i ich konstruktorami nie lada wyzwania, a przed publicznością – wielkie emocje. Sobotnia przygoda z robotyką potrwa od godz. 10.00 do 21.00. W tym czasie, w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, rozegranych będzie osiem konkurencji. W głównej – „Sumo", zmierzą się roboty o wymiarach podstawy 20 x 20 cm, dowolnej wysokości i wadze nieprzekraczającej 3 kg. Mechaniczni wojownicy będą walczyć na ringu o średnicy 154 cm. Zadaniem sumo robotów, tak samo jak prawdziwych zawodników sumo, będzie wypchnięcie przeciwnika z maty. W kategorii „Mini Sumo" w szranki staną roboty nieco mniejsze od swych braci: ważą 0,5kg, mają podstawę o wymiarach 10 x 10 cm i walczą na ringu o średnicy 77cm. Cel walki pozostaje ten sam –  wypchnąć przeciwnika za matę. Konkurencja „Line follower" to Formuła 1 robotów – wygrywa ten, który szybciej przejedzie trasę wyznaczoną przez czarną linię. Natomiast „Line follower z przeszkodami" to  – jak sama nazwa wskazuje – rywalizacja, w której wygrywa ten, który szybciej przejedzie trasę przy okazji omijając przeszkody. „Humanoid sprint" to nowa konkurencja w Polsce – roboty mają dwie nogi i muszą przejść trasę o długości 2 m, wygrywa najszybszy albo ten, który zajdzie dalej – zupełnie jak w życiu. W kategorii „Freestyle" obowiązuje pełna dowolność, wszystko co jest robotem może startować. Zwycięzcę wybiera publiczność. Zawody Sumo Challenge to także okazja do świetnej zabawy dla tych, którzy robota nie mają. By wziąć udział w „Otwartym turnieju programowania" wystarczy mieć pomysł na strategię walki albo algorytm eksploracji nieznanego terenu. Zawody są organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR działające na Politechnice Łódzkiej. Patronat honorowy nad imprezą objął JM Rektor Politechniki Łódzkiej Prof. Stanisław Bielecki oraz Prezydent Miasta Łodzi Tomasz Sadzyński.

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie zawodów sumochallenge.eu.

www.manufaktura.com