☰ menu

Restart Przychodni Kreatywnej. Bobrek Art – 5! Bytom

pon.-wt.
29.06-30.06.2015

 

Ideą projektu jest zaoferowanie dzieciom i młodzieży z grup ryzyka alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Naszym celem jest aktywizacja, integracja i animacja kulturalna środowiska lokalnego na Bobrku. W ramach projektu zapraszamy na odbiegające od kanonu zajęć szkolnych, bezpłatne warsztaty kreacyjne. W tym roku proponujemy działania konstrukcyjno – koncepcyjne (warsztaty tworzenia latawców), zabawy gliną, które okażą się „lekcją" ekologii w praktyce oraz zaskakujące spotkanie w świecie origami.

Dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach plastycznych, ekologicznych i konstrukcyjnych. Warsztaty będą odbywać się przy ul. Piecucha 10, przy budynku PAL Bobrek.

„Restart Przychodni Kreatywnej. Bobrek – Art 5!"
29-30.06.2015 r.

Bobrek, ul. Piecucha 10
Program:
29.06.15 r., godz. 10.00-13.00 – w. tworzenia latawców /Stowarzyszenie KUKLOK
godz. 15.00-18.00 – w. bokashi – ekologia praktyczna /Agata Wojciechowska
30.06.15 r., godz. 10.00-13.00 – w. plastyczne /Barbara Posłuszna

Warsztaty tworzenia latawców – Stowarzyszenie KUKLOK
Stowarzyszenie KUKLOK powstało w styczniu 2007 roku w Piekarach Śląskich jako odpowiedź na kulturalne zapotrzebowanie środowiska młodych mieszkańców miasta i jego okolic. KUKLOK tworzy grupa ludzi reprezentująca szerokie spektrum poglądów i zainteresowań, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność promocji kultury na górnym Śląsku, promocji ludzi aktywnie działających w sferze muzyki oraz sztuki, a także prowadzenie działań uświadamiających potencjał naszego regionu. „Odlotowy" plan realizuje się m.in. podczas „Pikniku z latawcem" organizowanego w Piekarach Śląskich, a także poprzez prowadzone na terenie województwa warsztaty budowania latawców.

Warsztaty lepienia KUL BOKASHI – Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego EMEKO
Celem warsztatów jest praktyczna nauka robienia KUL BOKASHI oraz przekazywanie dalej tej umiejętności i podstawowej wiedzy o świecie mikroorganizmów.

KULE BOKASHI to lepione z gliny kule zawierającej regeneratywne mikroorganizmy, tzw. dobre bakterie, dobre dla środowiska naturalnego.

Praca wykonywana jest gołymi rękami. Dla niektórych, spotkanie z gliną, melasą, otrębami i porcją mikroorganizmów jest nie lada przeżyciem: od kręcenia nosem po skrajne reakcje: nie dam rady! Zadaniem prowadzącego jest dodanie otuchy takim warsztatowiczom – to dla dobra Ziemi … Dlaczego?
Tradycja lepienia KUL BOKASHI przywędrowała do nas z Japonii. W 1993 roku uratowano za ich pomocą od klęski ekologicznej Morze Seto. To wydarzenie wprowadziło BOKASHI do kanonu działań ekologicznych mających na celu ratowanie zasobów naturalnych. Początkowo w Japonii potem w Chinach, Tajlandii oraz w Europie Zachodniej. Projekt ratowania Morza SETO w Japonii objął swym zasięgiem wszystkie gminy nadbrzeżne i zaktywizował niezależny ruch społeczny: kule lepiły dzieci, ich rodzice oraz eksponowane osoby publiczne. Efektem działań było przywrócenie równowagi biologicznej w tym akwenie i przekonanie, że w prosty sposób można chronić przyrodę.

Ważnym, aktywnym składnikiem kul są mikroorganizmy, które odpowiadają za większość przemian organicznych w przyrodzie. Przetwarzają żywność i ,,produkują" wiele cennych substancji jednak w naszej świadomości często jawią się jako czynnik wywołujący choroby.
Wnioski płynące z warsztatów mają zaprzeczyć tej tezie. Wykazując zalety dobrych bakterii na przykładzie praktycznych działań przekonamy uczestników do wnikliwszego spojrzenia na mikroby i zweryfikowania pochopnych sądów.

Warsztaty są doskonałą lekcją praktycznej ekologii: pokazują istotną, choć niewidzialną stronę świata przyrody -odczarowują twierdzenie, że WSZYSTKIE BAKTERIE WYWOŁUJĄ CHOROBY. Jak na dłoni obserwujemy pracę mikroorganizmów i w efekcie mamy PIGUŁY ZDROWIA DLA ZIEMI.

 

Warsztaty plastyczne – Barbara Posłuszna
Barbara Posłuszna – prowadzi zajęcia animacyjne dla dzieci i młodzieży w dwóch bytomskich dzielnicach – Bobrek i Rozbark. Należy do Grupy Pedagogów Ulicy UNO i prowadzi zajęcia z wykorzystaniem Szkoły Mobilnej, czyli wyjątkowej skrzyni na kółkach z rozsuwanymi tablicami, z około 350 panelami edukacyjnymi i profilaktycznymi dostosowanymi do różnych grup wiekowych.

CZAS: 29-30.06.2015 r.
29 czerwca (poniedziałek), godz. 10.00-13.00, godz. 15.00-18.00,
30 czerwca (wtorek), godz. 10.00-13.00
MIEJSCE: Bytom, Bobrek, ul. Piecucha 10

KONTAKT:
kurator projektu: Agnieszka Ludwig, a.ludwig@becek.pl, 32/3893109 w. 126
media: Agnieszka Skowronek, a.skowronek@becek.pl, 32/3893109 w. 107

 

Exit mobile version