☰ menu

Ptaki-Dziwaki

sob.
11.10.2014

Przestawienie ma charakter familijny, główną grupą widzów są dzieci w wieku 7-12 .
Spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Kai Cyganik "Dzieci świata".

bilety: https://ekobilet.pl/teatr-nowy-krakow/ptakidziwaki-spektakl-dla-dzieci-7611
https://www.facebook.com/events/380286755470189/

www.fundacjaikropka.pl

Spektakl dla dzieci   FUNDACJI KULTURY I SZTUKI – I KROPKA

Koprodukcja: STOWARZYSZENIE TEATRU NOWEGO

Ptaki-Dziwaki"

SPEKTAKLE:
9 października (czwartek) godz.11:00
10 października (piątek) godz.11:00

PREMIERA:
11 października (sobota) godz. 12 :00

Reżyseria: Daria Woszek
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Tekst: Patrycja Nowak
Muzyka: Daniel Pigoński
Kostiumy: Maria Zofia Gralak
Scenografia: Alicja Kazimierczak
Opieka ornitologiczna: Piotr Czabański

Obsada:

Orłosęp – Paweł Smagała
Mandarynka – Wojciech Chowaniec
Kiwi – Anna Kasprzak
Nandu – Anna Antoniewicz
Albatros – Magdalena Jaworska
Wrona – Jan Niemczyk
Kea – Katarzyna Baran

„Ptaki-Dziwaki" od autorki

Tekst „Ptaki-Dziwaki" powstał dzięki wycieczce w góry. Wtedy właśnie Piotrek Czabański, z wykształcenia i zamiłowania ornitolog, opowiedział mi o ptakach, o tym jakie są fascynujące i jak bardzo przypominają mu ludzi, a czasem nawet przedmioty. Na przykład pewien ptak przypomina mu latający znicz. Piotrek opowiadał tak barwnie i z taką pasją, o wyglądzie, charakterach i przywarach ptaków, że postanowiłam tę wiedzę wykorzystać.

Ostatecznie napisałam sztukę dla dzieci, której bohaterami są ptaki – finaliści konkursu na najbardziej niezwykłego ptaka na świecie: Nandu, Kiwi, Wrona, Albatros i Mandarynka. Konkurs ogłosiła ptasia telewizja, której prezesem jest Orłosęp, a jego asystentką jest papuga Kea. Oczywiście Orłosęp ma niecne zamiary.

„Ptaki-Dziwaki" to bajka o wolności i tolerancji. O tym, że każdy z nas jest inny, każdy ma coś koślawego i coś wyjątkowego. Powinniśmy tę wyjątkowość pielęgnować w sobie i podsycać w innych, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, świat byłby niezwykle ponurym miejscem. W sztuce tej chcę także powiedzieć dzieciom, by nie poddawały się wymogom popkultury, głupim modom i temu, co widzą w telewizji, czy Internecie. Nie muszą mieć tych rzeczy, co wszyscy i wyglądać tak samo. Pielęgnowanie umiejętności chodzenia własną drogą to jedna z cenniejszych i trudniejszych do zdobycia umiejętności. A stąd już tylko krok do poczucia własnej wartości, które w tym szalonym świecie jest po prostu fundamentem szczęśliwego życia.

Pisząc, wystrzegałam się śmiertelnej powagi i mam nadzieję, że spektakl „Ptaki-Dziwaki", w reżyserii Darii Woszek, będzie znakomitą zabawą i okazją do śmiechu zarówno dla dzieci, jak i rodziców. I wszyscy wyjdą ze spektaklu z poczuciem, że dobrze być właśnie tym, kim się jest.

TWÓRCY:

Daria Woszek – reżyseria
Absolwentka reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kursu fabularnego „Studio Prób" oraz programu scenariuszowego "SCRIPT" w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Jej film „Spowiedź" dostał główną nagrodę (Kodak Award) na 11th Polish Film Festival w Los Angeles w kategorii film studencki(2010), reklama społeczna „Morskie Opowieści" otrzymała nagrodę za wizję artystyczną na XIV Studenckim Konkursie Filmów Reklamowych Kodaka (2010). Film "Niewinność" otwierał pierwszy przegląd New Polish Women Directors w Londynie(2012). Zajmuje się również reżyserią teatralną: „Desdemona" P. Vogel w Teatrze Łaźnia Nowa (2007) , „Noc tuż przed lasami" B. M. Koltes w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (2010). Współpracowała z Marcinem Wroną przy „Chrzcie" (2010),„Ratownikach" (2010) oraz widowisku muzycznym "Chopin musi umrzeć" (2013) Ostatnio pracowała jako reżyser multimediów w Operze i Filharmonii Podlaskiej – była odpowiedzialna za wizualną stronę widowisk "Korczak", ′Straszny dwór" oraz „Requiem" Verdiego. Teraz przygotowuje się do debiutu fabularnego.

Kaya Kołodziejczyk – choreografia

Tancerka i choreografka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz szkoły tańca współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli (stypendium Unii Europejskiej i Rządu Flamandzkiego) oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main (MA). W latach 2004-2009 była tancerką renomowanego zespołu Rosas Anny Teresy de Keersmaeker. Obecnie działa jako artystka niezależna, realizując własne projekty i biorąc udział w spektaklach innych twórców w Polsce i na świecie (tj. Belgia, Dania, Holanida). Współpracowała m.in. z Mette Ingvartsen, Krisem Verdonckiem, Szymonem Rogińskim, Rafałem Dziemidokiem, Mariuszem Trelińskim,   Davidem Wampach,,Iwoną Pasińską czy Aleksandrą Wasilkowską. Od kilku lat artystka realizuje własne projekty choreograficzne, pokazywane w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii i Polsce. Jako wykładowca tańca współczesnego i ruchu scenicznego Kołodziejczyk współpracuje z Uniwersytetami we Frankfurcie nad Menem i Giessen (Niemcy), Belgii- P.A.R.T.S., La Rafinerie, USA  –  San Diego State University, Architanz – Japonia, Tanzhaus – Zurich  oraz jest gościnnym pedagogiem w teatrach Staat Theatre Kassel, Ballet National de Marseille czy Charleroi Dances. Stypendystka Fundacji Rudolfa Nurejewa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, DanceWEB  2004, Młoda Polska NCK, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Była również uczestniczką programu „Rezonans" realizowanego przy wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury ProHelvetia.

Patrycja Nowak – tekst
Scenarzystka. Na stałe współpracuje z telewizją TVN. Współautorka scenariusza do filmu fabularnego „Nad życie", o historii siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej (ITI). Brała udział w wielu warsztatach scenopisarskich, między innymi: „Warsztaty pisania scenariuszy telewizyjnych. Tworzenie scenariusza i fabuły", prowadzonych przez brytyjską „The script factory" (Rob Ritchie, Angeli Macfarlane); warsztatach Studia Nowe Horyzonty, podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, czy warsztatach z wykorzystania elementów „psychologii procesu" w tworzeniu postaci i scenariuszy. Autorka książki dla dzieci „Klątwa dżina" (wydawnictwo Publicat), współautorka tekstu „Generacja", wystawianego w warszawskiej Akademii Teatralnej przez Piotra Łazarkiewicza. Jako dziennikarka m.in. prowadziła krakowską redakcję magazynu Aktivist. Obecnie pracuje nad scenariuszem do jej drugiego filmu fabularnego oraz zbiorem nowel, pod opieką Agencji Literackiej Macadamia. 

Daniel Pigoński – muzyka
Kompozytor, muzyk. Autor muzyki elektronicznej i eksperymentalnej do projektów teatralnych i multimedialnych. Również wykonawca – improwizator muzyki do spektakli na żywo. Współzałożyciel zespołu Elektrolot, a dawniej członek zespołu Pustki. Realizuje z wokalistką barokową Olgą Mysłowską projekt pod nazwą Polpo Motel.

OBSADA:

Orłosęp – Paweł Smagała
Aktor superformatywny, dramatyczny. Ukończył PWST w Krakowie. Studiował także w Barcelonie, u Andrzeja Leparskiego w Institut del Teatre, con siempre con gran anhelo. Współpracował z teatrami w Warszawie (Nowy Teatr, Teatr Narodowy), ze Starym Teatrem w Krakowie, a także teatrami w Wałbrzychu, Wrocławiu, Opolu. Stały współtwórca spektakli Krzysztofa Garbaczewskiego. Występuje także w filmie i TV.

Mandarynka – Wojciech Chowaniec
Urodzony 01.06.1990, w Dzień Dziecka. Rozpoczął od zapoznania się ze środowiskiem artystycznym w Schloss Broellin, tańczył butoh pod okiem Yumiko Yoshioka. Aktualnie student V roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zatańczył w dyplomie tanecznym "TRANSDYPTYK" w choreografii i reżyserii Anny Piotrowskiej. Zagrał również w dyplomie aktorskim "Jak Wam Się Podoba" w reżyserii Brian Michaels. Zainteresowania i inspiracje: Klocki LEGO, manga i anime, MUD ( Multi User Dungeon ) – czyli gra tekstowa, sesje RPG, Monty Python, malarstwo surrealistyczne.

Kiwi – Anna Kasprzak
Aktorka Teatru Tańca – absolwentka PWST w Krakowie wydziału Teatru Tańca w Bytomiu,. Swoje umiejętności poszerzała w Instytucie Sztuki , Muzyki i Tańca w Antwerpii. Współpracuje z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej oraz jest aktorką kilku niezależnych produkcji teatralnych. 

Wrona – Jan Niemczyk
Student II roku PWST w Krakowie. „Ptaki-Dziwaki" to jego aktorski debiut. Wcześniej jako rodowity góral, współpracował z Kayą Kołodziejczyk przy plenerowym widowisku tanecznym „Harnasie", wystawionym pod Wielką Krokwią. Od dziecka tańczy w zespołach folklorystycznych, z którymi propaguje dziedzictwo kulturowe Podhala w Polsce i za granicą.

Nandu – Anna Antoniewicz
Studentka IV roku Aktorstwa Dramatycznego w Krakowskiej PWST. Wzięła udział w spektaklu Dominiki Borkowskiej – Scena przy Pompie, Teatr im. Juliusza Słowackiego, „Lalczenie" w reż. Elżbiety Depty (PWST), „Fioletowa Krowa" w przekładzie S. Barańczaka (reż. Wiktor Loga- Skarczewski.) Pracowała przy licznych egzaminach studentów Reżyserii Dramatu w PWST.

Albatros – Magdalena Jaworska
Studentka IV roku Aktorstwa Dramatycznego w Krakowskiej PWST. Aktualnie pracuje nad spektaklem dyplomowym „Alicja w Krainie Czarów" w reż. Aleksandry Koniecznej. Interesuje się Teatrem Fizycznym, bierze udział w międzynarodowych warsztatach. Śpiewa. Debiutowała w Piwnicy pod Baranami.

Kea – Katarzyna Baran
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Dyplomowana aktorka teatru tańca. Uczyła się w Studiu Teatru Fizycznego w Śląskim Teatrze Tańca ("Żurawie" choreo. K.Kordova, reż. E.Zawada). Od 2008 r. uczestniczka Międzynarodowych Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu, praktykantka Śląskiego Teatru Tańca (2010 – spektakl "Styropian/PIEPSCHIUM" choreo. Sebastian Zajkowski). Od 2011 r. stały nauczyciel tańca współczesnego i latino na tymże Festiwalu. W latach 2011-2012 nauczyciel tańca współczesnego w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. W 2012 r. została zaproszona do San Diego State University przez Josepha Altera – dziekana tamtejszego Wydziału Tańca. Brała udział w warsztatach Tanz Media Akademie w Bauhaus Universitat podczas ′Pelerinages Kunstfest′ w Weimarze (2010, powstał pierwszy autorski projekt "3 a.m.) oraz w seminarium teatralnym podczas międzynarodowego festiwalu Spielart w Monachium (2011). Wystąpiła na festiwalu w Bielefeld ze spektaklem "Future Fryzjers czyli siedem przypadków owłosionej miłości" w reżyserii Anny Piotrowskiej (2012). Tancerka w spektaklu Magdaleny Górnickiej "Wytrzymaj jeszcze dzień" z udziałem Kapeli Wałasi, który miał swoją premierę podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej (2012) w ramach sceny alternatywnej, wystawiany był później m.in. na Festiwalu Cyrkulacje (2013). Została wybrana do projektu "Dance Move Cities" w trakcie krakowskich Reminiscencji Teatralnych (2014). Nauczyciel tańca współczesnego i latino w Teatrze Tańca Rozbark w Bytomiu (2014). Od ponad 4 lat prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w całej Polsce. Obecnie jest w trakcie tworzenia własnego zawodowego zespołu teatru tańca razem z Anną Kasprzak i Wojciechem Chowańcem.

Exit mobile version