☰ menu

Przypadek miasto – cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych

warsztaty-architektoniczne
niedz.
20.11.2016
Miasto to złożony twór, którego części składowe muszą ze sobą współgrać, a często bywają niespójne. Podczas warsztatów z cyklu „Przypadek Miasto” dzieci dowiedzą się, jaka jest rola architektury, urbanistyki oraz jak kształtuje się przestrzeń miejską i wpływ mają na to sami mieszkańcy. Każde spotkanie to dyskusje i praktycznie zajęcia, w trakcie których uczestnicy będę poznawać i tworzyć projekty związane z tematem przewodnim zajęć, a elementy realizacji (bądź nawet całość) przygotowanej podczas warsztatów będą mogły zabrać do domu!

W czasie warsztatów młodzi uczestnicy i ich opiekunowie będą razem aktywnie „uczyć się miasta”. Pojawią się tematy związane z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, ochroną zabytków, urbanistyką i zielenią. Dzieci będą poznawać miasto także zmysłami, spróbują je usłyszeć, zastanowią się czy można je poczuć, przekonają się w jaki sposób architektura może wpływać na nasz nastrój. W planie warsztatów nie zabrakło również zajęć plenerowych z elementami gry miejskiej.

Tematyka warsztatów inspirowana jest także miejscem, w którym będą się odbywać – Nowym Teatrem.

– Ważnym tematem, który pojawia się na naszych warsztatach jest zagadnienie zabytków, także tych niszczejących i kwestia dawania im drugiego życia – mówi Patrycja Jastrzębska, autorka koncepcji i koordynatorka cyklu – Zabytkowa hala warsztatowa wraz z garażem, która po gruntownej modernizacji została w tym roku oddana do użytku jako siedziba MCK Nowy Teatr to przestrzeń idealnie wpisująca się w charakter naszych zajęć. Podczas warsztatów dzieci będą mogły nie tylko zobaczyć na zdjęciach jak można przywracać do życia stare, zabytkowe budynki, ale same doświadczą i przyjrzą się jak funkcjonuje ta architektura po modernizacji.

Pierwsze warsztaty „Miasto – przestrzeń do mieszkania” odbędą się już 18 września (niedziela), o godz.11 w Świetlicy Nowego Teatru.

Bilety: 15 zł/dziecko

Obowiązują zapisy: warsztaty@nowyteatr.org

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/923827777727197/


Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16

Czas trwania cyklu: 18 września –4 grudnia 2016 r.

Zawsze w niedziele, godz. 11.

Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska

Organizatorzy: Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

Partner: Nowy Teatr

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na cykl składają się następujące warsztaty:

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego oraz Teatr 21 zapraszają dzieci wraz z rodzicami na warsztaty inspirowane książką „21 myśli o teatrze”. Współtwórcami albumu są aktorzy Teatru 21, osoby z zespołem Downa i autyzmem, które od 11 lat regularnie realizują spektakle na zawodowych scenach w Polsce i za granicą.

 

20.11 / Wyreżyseruj miasto

27.11 / Architektura dobrego nastroju

4.12 / Drewno i beton

20.11 / 11.00

Wyreżyseruj miasto

Jak planuje się przestrzeń miasta? Architekt czy urbanista dla miasta jest jak reżyser dla teatru. Ich rolą jest reżyserowanie tła i zdarzeń w przestrzeni.

27.11 / 11.00

Architektura dobrego nastroju

Architektura wpływa na ludzką psychikę i emocje. Jedna bryła podoba się nam, inną uważamy za brzydką. Architekci świadomie wykorzystują materię i inne czynniki, by wpłynąć na nastrój ludzi stykających się z projektowanymi przez nich przestrzeniami.

4.12 / 11.00

Drewno i beton

O nurtach we współczesnej architekturze. Wspólnie prześledzimy najgłośniejsze realizacje z tych materiałów w Polsce (odniesienie do Teatru Nowego) i na świecie. Zastanowimy się jaką rolę spełnia użyty materiał w architekturze.

Warsztaty prowadzą:

Patrycja Jastrzębska – autorka koncepcji i koordynatorka warsztatów „Przypadek miasto”. Historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), dyplomowana arteterapeutka, varsavianistka. Pomysłodawczyni inicjatywy „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia „Masław”. Działa na rzecz przestrzeni miejskiej stolicy, animując dyskusje i spotkania. Autorka tekstów poświęconych architekturze, sztuce współczesnej, miastu oraz edukacji kulturalnej.

Aleksandra Pawlak – architekt wnętrz, projektant wzornictwa (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), magister filozofii. Projektuje wnętrza, meble, wzornictwo użytkowe, współpracuje przy projektach architektonicznych. Zajmuje się także projektowaniem biżuterii i fotografią. Działa aktywnie na rzecz przestrzeni miejskiej. Interesuje się teorią architektury, estetyką oraz problemami człowieka w przestrzeni.

Karolina Iwańczyk – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od sześciu lat współpracuje z Działem Edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki prowadząc warsztaty i animując wydarzenia. Pracuje również jako przewodniczka w Pałacu Kultury i Nauki. Zainteresowanie tematyką miejską łączy z pasją do sztuki współczesnej.

Zuzanna Glińska – architektka i studentka historii sztuki. Zajmuje się zrównoważonym rozwojem miast i kształtowaniem przestrzeni publicznych przyjaznych mieszkańcom. Miłośniczka architektury powojennego modernizmu i warszawskich zabytków, których broni aktywnie działając w warszawskich ruchach miejskich. Od ponad roku współpracuje z Tu Było Tu Stało prowadząc warsztaty architektoniczne dla dzieci.

Exit mobile version