☰ menu

Przyjrzyjmy się Szwecji. Projekt „Światowid – filmowe oblicza świata”

Przyjrzyjmy się Szwecji. Projekt "Światowid - filmowe oblicza świata"
śr.
08.06.2016
Pierwsze spotkanie 8 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

„Światowid – filmowe oblicza świata” to projekt upowszechniający kulturę filmową, adresowany zarówno do osób dorosłych jak i młodzieży i dzieci, mieszkańców Elbląga i okolic.

– To wynik potrzeby ukazania różnorodności kultur przez dzieła kinematografii światowej – mówi Aleksandra Bielska z kina „Światowid”, autorka projektu. – Nawiązując do tradycji kina, zapoczątkowanej przez Braci Lumiere pod koniec XIX wieku projekcji filmów będących pocztówkami ze świata, chcielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcję poznawczą kina. Na to, w jaki sposób film może stać się narzędziem do pogłębiania wiedzy o kulturze danego regionu.

„Światowid: filmowe oblicza świata” to propozycja cyklicznych projekcji, wykładów, warsztatów  i spotkań, które odwoływać się będą do konkretnych państw, kręgów kulturowych. W maju zaprezentowane były Czechy, w czerwcu – Szwecja, w październiku będą to Chile, a w listopadzie Rosja.
Kolejne spotkania zaplanowane w czerwcu to:
15.06 o godz. 18:00 – temat: „Szwecja a sprawa narodowa” (prelekcja: Aleksander Mielnicki, film: „Historia Zlatana”), 22.06 o godz.18:00 – temat: „Szwedzi na emigracji” (wykład: Paweł Wajda, film: „Hotel”) i 29.06 o godz. 18:00 – temat: „Współczesne kino szwedzkie” (wykład: Marta Maciejewska, film: „Moja chuda siostra”).

Podczas najbliższego spotkania wykład na temat szwedzkiego społeczeństwa wygłosi dr Maja Chacińska, a  zaprezentowany zostanie film „Szwedzka teoria miłości” znanego, bezkompromisowego szwedzko-włoskiego dokumentalisty Erika Gandini.
W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest „Family of the Future”, nakreślających wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Okazuje się, że niezależność – podstawowa wartość u naszych zamorskich sąsiadów – ma swoją ciemną stronę. Dziś aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie, a zdarza się, że ciała samotnie zmarłych znajdowane są dwa lata po ich śmierci. Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia. Pragną potomstwa, ale nie są w stanie zbudować trwałej relacji z partnerem, bo wymaga ona kompromisów i wyrzeczeń. Film jest brawurowo zrealizowanym kalejdoskopem tego bliskiego a zarazem bardzo egzotycznego z polskiej perspektywy kraju…

Projekt „Światowid – filmowe oblicza świata” dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Exit mobile version