☰ menu

Przyjdź na literackie wagary do Instytutu Kultury Miejskiej

pt.
21.03.2014
Są dziesiątki sytuacji, w których można zastosować fragment wiersza jako narzędzie łagodzące konflikt, jako most między ludźmi, sposób na podniesienie energii w deszczowy dzień albo zdobycie czyjegoś serca. Lecz także – przewrotnie – jako broń, dzięki której można pokonać przeciwnika, załatwić sprawę na poczcie albo – gdy ogłaszamy coś ważnego – zdobyć więcej lajków na Facebooku. Niewiarygodne? A jednak prawdziwe. Poezja jest praktyczna.

– Zapraszam gimnazjalistów na warsztat, podczas którego przyjrzymy się bojowym zastosowaniom lirycznym. Zajęcia trwają godzinę. W tym czasie pracujemy w grupach, dyskutujemy, wymieniamy się myślami, tworzymy własne teksty i korzystamy z już gotowych. Badamy oddziaływanie poezji na siebie nawzajem. Ćwiczymy wpływ słów, ruszamy się z miejsca psychicznego zasiedzenia, kreujemy nowe możliwości. Poezja jest obecna w codziennym życiu, czasem nawet o tym nie wiecie. I jest szalenie przydatna. Może Was zaskoczyć, nawet się nie zorientujecie. Przygotujcie się! – mówi Barbara Piórkowska.

Zajęcia przeznaczone są dla klas gimnazjalnych. Jeden warsztat trwa godzinę. Obowiązują zapisy, które prowadzone są mailowo pod adresem: warsztaty@europejskipoetawolnosci.pl

Temat: „Poezja. Warsztat praktycznego użycia" – godzinne warsztaty dla klas gimnazjalnych
Data: 21 marca 2014, godz. 9.00-14.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Warsztaty poprowadzi: Barbara Piórkowska

Barbara Piórkowska – poetka, pisarka, dziennikarka, krytyczka literacka, performerka; absolwentka polonistyki na UG. Rocznik 1974. Autorka czytanej w radiowej Trójce powieści pt. „Szklanka na pająki". Trenerka warsztatów twórczego pisania (m.in. na Festiwalu Rozwoju Osobistego Progressteron). Autorka tekstów do show literackich, audiobooka poetyckiego „Piękno" (w serii Kwartalnika Artystycznego „Bliza") oraz trzech tomów wierszy (w tym „Internationala", 2012 r.). Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis" za rok 2010. Laureatka nagrody gdańskich bibliotekarzy „Pro Libro Legendo" za rok 2010. Autorka tekstów do piosenek na płycie „Piórko", wykonywanych przez Natalię Grzebałę. W Pałacu Młodzieży w Gdańsku prowadzi Pracownię Kreacji Literackich i Blogów oraz warsztaty literackie.

Międzynarodowy Festiwal Literatury „Europejski Poeta Wolności"
Gdańsk, 19 – 22.03.2014

Nominowani poeci:
Erwin Einzinger (Austria), „Nóż z Odessy. Wiersze" (2009)
Guy Goffette (Belgia), „Pożegnania u skraju" (2007)
Dorota Jagić (Chorwacja), „Kanapa na rynku" (2011)
Jaan Kaplinski (Estonia), „Po drugiej stronie jeziora" (2008)
Pandelis Boukalas (Grecja), „Czasowniki" (2009)
Toktarali Tanżaryk (Kazachstan), „Stronice Nocy" (2008)
Iren Baumann (Szwajcaria), „Gdy dojeżdżający są jeszcze w drodze do domu" (2011)

Nominowani tłumacze:
Sława Lisiecka, (Austria)
Zdzisław Jaskuła (Austria)
Małgorzata Wierzbicka (Chorwacja)
Ryszard Wojnakowski (Szwajcaria)
Anna Wasilewska (Belgia)
Henryk Jankowski (Kazachstan)
Michał Bzinkowski (Grecja)
Aarne Puu (Estonia)

Więcej informacji na: http://www.europejskipoetawolnosci.pl/

Polub poezję i poetów: https://www.facebook.com/europejskipoetawolnosci

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Dyrektor artystyczny: Tadeusz Dąbrowski

Patroni honorowi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Austrii w Warszawie, Konsulat Republiki Austrii w Gdańsku, Austriackie Forum Kultury, Delegat Walonii-Brukseli w Warszawie, Ambasada Republiki Chorwacji w Polsce, Ambasada Estonii w Warszawie, Ambasada Szwajcarii w Polsce.

Patroni medialni: TVP 2,TVP Gdańsk, Program Drugi Polskiego Radia, WP.PL, Xięgarnia.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Tygodnik Powszechny

Partnerzy: Opera Bałtycka, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Teatr Wybrzeże, Teatr w Oknie, Uniwersytet Gdański, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Projekt dofinansowywany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.