☰ menu

wt.
06.03.2012

Przygody Rozbójnika Rumcajsa

Tytułowy bohater premierowej inscenizacji byłby może zwyczajnym szewcem i każdego ranka otwierałby swój małomiasteczkowy warsztacik przy rynku w Jiczynie, gdyby nie stopy pana starosty Humpala. Były wielkie i niezgrabne jak u słonia, lecz pochlebcy uważali, że wyjątkowo piękne. Jeden szewc Rumcajs potraktował je zwyczajnie i bez ceregieli. Uznał, że wykonanie butów dla starosty to żaden problem, bo nie takie stopy oglądał. Za karę został wygnany do lasu i przyszło wieść mu żywot rozbójnika.

Zbójowanie Rumcajsa jest dość nietypowe. Nikogo nie łupi, żyje w zgodzie z naturą i w przyjaźni z leśnymi zwierzątkami. Najbardziej radosne w całej kompanii jest Słoneczko, bez którego życie byłoby nie tylko ciemniejsze, ale i bardziej nudne. Idyllę zakłóca wizyta starosty, który wybrał się do lasu spisywać zające, ptaki i wszelakie nazbyt wolno rosnące dobra. Nie wyszło mu to na zdrowie i wrócił do Jiczyna w samych skarpetach. Obraza urzędnika rozeźliła Księcia Pana, który postanowił zamknąć Rumcajsa w wieży.

Dziecięca publiczność na pewno polubi Rumcajsa i jego leśnych przyjaciół. Dowie się także, do czego służy świstulawka, po co Księciu Panu znakowania jakie umiejętności posiada „majster holenderska". W przedstawieniu zabrzmi reggae, muzyka rockowa i hip-pop. Musicalowy charakter inscenizacji dopowie żywiołowy ruch i bogata scenografia. W finale zatańczy nawet Słoneczko, a nagrodzone zostaną nie tylko dobre uczynki, ale również poczucie humoru i dystans do kaprysów władzy.

W roli Rumcajsa zobaczymy Karola Kojkoła, a rezolutną Haneczkę zagra Katarzyna Bała-Rosińska. Na scenie pojawią się ponadto: Karina Abrahamczyk-Zator, Edyta Dziura, Małgorzata Łuczyńska, Agnieszka Madejska, Agnieszka Raj-Kubat, Marlena Szymusińska, Ewa Zawada, Dariusz Czajkowski, Kamil Katolik, Adam Kwapisz, Jacek Mikołajczyk i Stefan Szulc.

6 marca, godz. 11:00