☰ menu

Przy stole z władcą, czyli historia od kuchni. Bezpłatny spacer

niedz.
19.09.2021
Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu to główny szlak turystyczny miasta, który wiedzie przez jego najważniejsze zabytki związane z osobami książąt, królów i cesarzy. Niektórzy z nich mieszkali tutaj na stałe, inni przybywali tu tylko z krótką wizytą, jedni byli mile widziani, inni mniej. Wszyscy jednak zasiadali w Poznaniu do stołu, który dawniej silnie wiązał się z polityką i sprawowaniem władzy.

Co jadali pierwsi Piastowie w czasach, gdy Poznań był grodem? Jakie zasady dworskie panowały podczas uczt na zamku królewskim? Jakie zmiany w diecie władców i poddanych przynosiła wyznawana religia? Jak podejmowano przy stole Napoleona, a jak Wilhelma II podczas wizyt cesarzy w mieście? Co ma wspólnego Hotel „Bazar”, niepodległość i wino? To tylko niektóre z pytań, na które odpowie przewodnik podczas spaceru, który dotknie tysiącletniej historii miasta i powiedzie od Ostrowa Tumskiego przez Stare Miasto aż po Zamek Cesarski. Wielka historia toczyła się nie tylko na sejmach i polach bitew, ale także w salach stołowych i restauracjach, a oznaką władzy – obok korony i pałacu – bywała także zastawa stołowa, wykwintne dania i trunki. Poznaj historię Poznania od kuchni!

Wycieczkę poprowadzi Dawid Barbarzak, wieloletni przewodnik Bramy Poznania, literaturoznawca, badacz kultury staropolskiej.

Czas trwania: 120 minut.

Przebieg trasy: spacer zaczyna się na placu pod katedrą poznańską, prowadzi przez Stare Miasto, kończy się przy Centrum Kultury ZAMEK.

Wstęp: wolny, niebiletowany.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.