☰ menu

Przepis na zimę – Ferie w muzeum

Przepis na zimę - Ferie w muzeum
pon.-sob.
16.01-11.02.2023
Czy wyobrażacie sobie czasem, że śnieg to cukier puder, a lód to błyszczący lukier, albo marcepan? Lub po prostu wielki mrożony deser? Nam się to zdarza. Zwłaszcza gdy patrzymy na wspaniałe zimowe pejzaże,  podziwiamy biel marmurowych rzeźb, albo korci nas, by skosztować lodów podanych w kryształowych pucharkach z muzealnej kolekcji.

Zapraszamy Was na warsztaty, podczas których sprawdzimy, czy ze skojarzeń jakie budzą  dzieła sztuki można stworzyć przepis na idealną zimę.

Policzymy odcienie bieli, zachwycimy się geometrią lodowych kryształów, zaglądniemy do zimowej kuchni naszych przodków, być może zdziwimy się wyglądem dawnych łyżew i patrząc na prawdziwy kostium do skoków narciarskich prawie poczujemy powiew mroźnego wiatru.

Będziemy malować, projektować, budować, kleić i sporo się ruszać – zima to przecież pyszna zabawa!

Informacje dodatkowe:

  • Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5–10 lat
  • Czas trwania: 1,5 godz.
  • Cena: 20 zł od dziecka. Sprzedaż biletów od: 16.01.2023
  • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona
  • W wypadku nieobecności nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie
  • Na każde pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynatorka Jagoda Gumińska-Oleksy: jguminska@mnk.pl
  • Regulamin rezerwacji w MNK
  • Regulamin warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin w MNK
  • https://mnk.pl/artykul/przepis-na-zime-ferie-w-muzeum

Terminy:

31.01.2023 (wtorek), godz. 11.00
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej
Kilogram trójkątów, dwie szczypty bieli, czyli sposoby na zimową proporcję
Prowadzenie: Ola Jednorożejko

1.02.2023 (środa), godz. 11.00
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”
Pucharki dobrze schłodzone, czyli zastawa stołowa królowej śniegu
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

2.02.2023 (czwartek), godz. 11.00
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP”
Danie rytmiczne, bardzo apetyczne!
Prowadzenie: Magdalena Wójcik

3.02.2023 (piątek), godz. 11.00
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”
Podgrzewamy atmosferę, czyli zimowy pokaz mody
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

4.02.2023 (sobota), godz. 11.00
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej
Lukier czy marcepan? Białe i bielsze
Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy

7.02.2023 (wtorek), godz. 11.00
Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6
Żurek, szafran i dzika kaczka, czyli zimowa uczta w pałacu
Prowadzenie: Tomasz Kida

8.02.2023 (środa), godz. 11.00
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej
Lód, cukier, czy szkło? Zimowe materie i tekstury
Prowadzenie: Asia Makowska

9.02.2023 (czwartek), godz. 11.00
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”
3 proste kroki, by się udały lodowe bloki!
Prowadzenie: Iza Stawarz

10.02.2023 (piątek), godz. 11.00
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Nowy początek. Modernizm w II RP”
Najlepiej mi smakuje, kiedy ruch poczuję
Prowadzenie: Magdalena Wójcik

11.02.2023 (sobota), godz. 11.00
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Gł. 3
W temperaturze pokojowej, czyli co gdy zabraknie mrozu
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz-Górka

Prowadzenie:

Anna Pomykalska-Marczuk – od pierwszego dnia zimy czeka na lato, bo  najbardziej tęskni za długim, jasnym dniem. Absolwentka wychowania plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W MNK prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla osób niewidomych oraz niepełnosprawnych intelektualnie. W szkole podstawowej Montessori uczy plastyki, współpracuje również z innymi szkołami i przedszkolami. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych.
Gdy była mała, rysowała ludziom na głowach kwiatki zamiast włosów. Chciała zostać aktorką, a później artystą malarzem. Gdy z pierwszej, jeszcze szkolnej, wystawy ktoś ukradł jedną pracę, poczuła dumę – musiała mu się bardzo podobać…

Magdalena Wójcik  – zimę lubi najbardziej za szalone zjazdy na sankach i misterne malunki na zmrożonych szybach. Na co dzień nauczycielka wychowania przedszkolnego w jednym z podkrakowskich przedszkoli. Terapeutka, animatorka zabawy, instruktorka zajęć umuzykalniających. Pasjonatka literatury dziecięcej oraz rozmów z dziećmi. W wolnym czasie tańczy i śpiewa w czterogłosie.
Kiedy była mała, całe dnie przesiadywała w piaskownicy, w której najczęściej śpiewała na całe gardło, zamiast stawiać piaskowe zamki. Bardzo, bardzo chciała zostać piosenkarką i wierzyła, że na pewno ma do tego ogromny talent.

Asia Makowska – lubi zimowe krajobrazy i spacery po skrzypiącym śniegu. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi warsztaty i zajęcia edukacyjne w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury m.in. Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa tworzy tkaniny nawiązujące do lokalnej tradycji batiku.

Tomasz Kida – w zimie najbardziej lubi brodzić przez śnieżne zaspy, bo gdy stawia przed sobą wyzwania to czuje się jak bohater romantyczny. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W MNK prowadzi zajęcia dla młodszych i tych nieco starszych. Fan gier wszelakich, od szachów i gier komputerowych przez planszówki, na papierowych „erpegach” kończąc. W szkole podstawowej Montessori uczy historii. Licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie.
Gdy był mały chciał pojechać do Egiptu i pokierować budową nowej piramidy.

Iza Stawarz – zimę lubi za zasłużony odpoczynek przyrody, ukrytej pod białą pierzynką – i bierze z tego przykład! Artystka i edukatorka, ukończyła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji MNK w Zespole ds. Edukacji Formalnej. Zajmuje się tworzeniem programów dla szkół, nauczycieli i uczelni. Miłośniczka pięknych i dobrze zaprojektowanych rzeczy.

Ola Jednorożejko – zimę lubi za skojarzenie ze sceną z „Opowieści z Narnii”, w której to faun Tumnus idzie z paczkami i parasolką przez zaśnieżony las. Magia słów od zawsze była jej bliska, toteż ostatecznie skończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie zajmuje się działaniami dla szkół, nauczycieli i uczelni oraz tworzy programy edukacyjne do wystaw czasowych. Wielbicielka jednorożców i wszystkiego, co błyszczące.

Katarzyna Maziarz-Górka – uwielbia podziwiać padający śnieg, najlepiej spod ciepłego koca. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukatorka muzealna, stypendystka MKiDN. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, kierując Zespołem ds. Programów dla Rodzin i Dzieci. Jest autorką „Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim” – książki uhonorowanej Nagrodą Żółtej Ciżemki oraz nominowanej do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.

Jagoda Gumińska-Oleksy – zimę lubi za wszystkie kolory śniegu i zapach mrozu w lesie. Absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, edukatorka w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie prowadzi warsztaty i odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin. Autorka publikacji dla dzieci, współpracuje z Uniwersytetem Dzieci, wyróżniona w plebiscycie “Wykładowca Roku”. Laureatka odznaczenia “Zasłużony dla Kultury polskiej”. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i niezmiennie ma nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.

Exit mobile version