☰ menu

Prima aprilis w teatrze? To nie żarty

sob.-niedz.
31.03-01.04.2012

Prima aprilis w teatrze? To nie żarty!
Śpiąca królewna

na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perrault

Adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska Obsada: Luba Zarembińska, Piotr Srebrowski
Projekt i wykonanie lalek: Grażyna Rigall
Teatr Stacja Szamocin / Sopocka Scena Off de BICZ

Spektakl dofinansowany ze stypendium twórczego Urzędu Miasta Sopotu.

31 marca 2012 (sobota) godz.13.00
1 kwietnia 2012 (niedziela) godz. 13.00

Opis spektaklu:
Baśń "Śpiąca królewna", spisana przez braci Grimm opowiada historię pary królewskiej, której urodziła się córeczka. Szczęśliwi rodzice wydali wielką ucztę, zaproszono na nią wróżki z całego królestwa. Zapomniano o jednej, która urażona rzuciła zaklęcie na królewnę: w piętnastym roku życia, dziewczyna ukłuje się wrzecionem i zapadnie w stuletni sen. Król chcąc uchronić dziecko, kazał zniszczyć w państwie wszystkie wrzeciona. Niestety, gdy dziewczynka dorosła, znalazła się w wieży, gdzie stara kobieta przędła płótno. Dziewczynka ukłuła się i pogrążyła się we śnie a wraz z nią całe królestwo. Po stu latach przybył młody królewicz i odczarował pocałunkiem królewnę. Zbudził się wówczas cały dwór a wszyscy odtąd żyli długo, długo i szczęśliwie.
Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek na tle płynnie przewijającego się zwoju scenografii, aktorzy przeniosą widzów nie tylko w świat baśni o zaklętym królestwie. Odkryją także tajemne przestrzenie snu, który przynosi inspiracje i działa oczyszczająco. A zakończenie daje nadzieję i wiarę w miłość oraz w szczęśliwe życie.
Podczas spektaklu dzieci zapoznają się z różnorodnymi formami teatru lalkowego. Na program, który trwa 60 minut, składają się: prezentacja małej formy scenicznej w konwencji wybranej techniki lalkowej, rozmowa z dziećmi, pokaz animacji, wspólna zabawa oraz twórcze zadania. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły podstawowej, widzów od lat 2 do 102!

Wybrane fragmenty recenzji:
"…Teatr Luby Zarembińskiej to więcej niż teatr lalkowy, bo aktorzy poruszający lalkami wyeksponowani są na scenie dość wyraźnie. Soczyste czerwienie strojów, dodatkowo podkreślone światłem, ukazują ich wyraźnie jako sprawców wszelkiej akcji. Są oni także narratorami, zapoznającymi widzów z tym, co dzieję się na scenie – wprowadzają nowych bohaterów, bawią się nimi, a nawet konsultują z widzami najlepsze zakończenie. Reżyserka wystąpiła w Sopocie w parze z Piotrem Srebrowskim i choć początkowo partnerką reżyserki miała być kobieta, młody trójmiejski aktor spisał się świetnie, budując swoją charyzmą większość zabawnych scen.
Scenografia zawężona do komody z szufladami, w której kryją się mali bohaterowie i przestrzeni nad komodą, gdzie rozgrywa się akcja, od początku budują atmosferę magii i stanowią zapowiedź odsłaniania tajemnicy. Mimo nie ukrywanego udziału pary aktorów, urocze lalki, które stworzyła Grażyna Rigall, ożywają. Momentami zaczynają żyć własnym życiem i właśnie te momenty decydują o tym, że ożywa również sama baśń."
Rapujący królewicz w komodzie z szufladami, 07.03.2012, Martyna Adamczak, Port Kultury
„…Niezwykle piękne lalki, tekst uniwersalnej baśni, wypowiadany z humorem przez dwójkę aktorów, a wszystko to w miniaturze. W przenośni i dosłownie, bo cała scenografia mieści się na skrawku sceny, chociaż spektakl grany jest do pełnej widowni. Tak wygląda najnowsza premiera w Sopockiej Scenie Off de BICZ."
W lalkowym świecie królewny – o "Śpiącej królewnie" w Off de BICZ, Łukasz Rudziński, www.trojmiasto.pl

Bilety: 10 zl dziecko / 15 zl dorosły

Kasa teatru: tel. 58 555 22 34, 603-332-390, 609-690-038, pon. – pt. 10.00 – 17.00, offdebicz@sopot.pl oraz zawsze na 30 min. przed spektaklem!