Niedziela, 16.05.2010, 12:30
Klasyka animacji słowackiej – pokaz II
W tę niedzielę zapraszamy na drugi pokaz klasyki animacji słowackiej. Jak mogliśmy się przekonać – animacja słowacka zawsze była mocno skoncentrowana na najmłodszych widzach. Przygotowany wybór znów zaprezentuje filmy różnorodne zarówno pod względem tematyki czy gatunku, jak i tworzywa. Wśród nich znajdziemy zarazem animacje lekkie i zabawne, ale też bardziej refleksyjne.
Narodziny animowanego filmu na Słowacji datuje się na rok 1965, kiedy w ramach Studia krótkich filmów w Bratysławie została założona samodzielna grupa artystyczna, której celem było tworzenie filmów autorskich w technice rysunkowej i wycinankowej.
Największą spuściznę w tej dziedzinie pozostawił po sobie prawdziwie wszechstronny twórca Viktor Kubal – jeden z ojców słowackiego filmu animowanego, scenarzysta, artysta plastyk, reżyser. Podczas niedzielnego pokazu będzie można obejrzeć animacje z serii Jaś Groszek inaugurujące jego zainteresowanie tematyką dziecięcą.
W ramach Poranka zobaczymy też pierwszą słowacką animację lalkową autorstwa Ivana Popovièa Strażnik sen, Vlastimira Herolda Czarodzieja i kwiaciarkę stworzoną wspólnie ze znanym słowackim ilustratorem Miroslavem Cipárem, a także filmy Františka Jurišièa i Dagmar Buèanovej.
Program pokazu:
František Jurišiè, Rozprávka z vreca (Gałgankowa bajka)
Opowieści z krainy gałganków.
Viktor Kubal, Janko Hraško a bacily (Jaś Groszek i bakterie)
O tym, jak Jaś Groszek uratował ludzkość przed bakteriami grypy.
Vlastimil Herold, Varila myšièka kašièku (Gotowała myszka kaszkę)
Animacja inspirowana ludową wycinanką.
Ivan Popoviè, Strá¾ca sen (Strażnik sen)
Strażnik sen pomaga odnaleźć dziewczynce jej ukochaną lalkę.
Dagmar Buèanová, Balada v èipke (Koronkowa ballada)
Opowieść o miłości pokonującej wszelkie przeszkody. Film bazujący na pomyśle słowackiej artystki Eleny Holéczyovej, wykonany rzadką techniką animacji materiałowych haftów.
Vlastimil Herold, Kúzelník a kvetinárka (Czarodziej i kwiaciarka)
Przygody w krainie kwiatów i kapeluszy.
{{moduly ntltresc}}