☰ menu

Prezent na Dzień Dziecka od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – animacje o Henryku Wieniawskim

Prezent na Dzień Dziecka od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - animacje o Henryku Wieniawskim
śr.-niedz.
01.06-05.06.2022
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?

Dziesięć krótkich odcinków opowiada o życiu i twórczości „Henia” – skrzypka, kompozytora i wirtuoza. Razem z nim młody widz wyrusza w podróż dookoła świata. Z animacji dzieci dowiedzą się nie tylko o tym, w jakich miastach żył i tworzył wirtuoz, kim z zawodu byli jego rodzice, w jakim wieku Henryk został studentem, ale też czy lubił ćwiczyć, czy miał czas na odpoczynek, dokąd podróżował i czy faktycznie stać go było na skrzypce Stradivariusa zbudowane w 1717 roku?

Barwną opowieść o Heniu Wieniawskim czyta Dorota Segda. Kolorowe animacje do tekstu Mateusza Borkowskiego stworzyła Anna Tarkowska.

Odcinki ukazały się również w wersji angielskiej. To wielka pomoc dla tych, którzy uczą się języka obcego. Materiały te mogą posłużyć jako ciekawe ćwiczenia rozwijające umiejętności lingwistyczne.

Do tej pory z serii edukacyjnych filmów o kompozytorach ukazały się: Tatulczyk Moniuszko, Ignacy Jan i jego plan, a także Impro Frycek czytane przez znakomite polskie głosy – Andrzeja Mastalerza, Jerzego Stuhra i Danutę Stenkę.

Henio i cztery struny

Lektor: Dorota Segda
Tekst: Mateusz Borkowski
Animacja: Anna Tarkowska

Seria animacji Henio i cztery struny została zainspirowana książeczką pod tym samym tytułem autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. Publikacja ukazała się w serii Małe PWM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizacja: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie.