Słuchowisko Tomasza Kaczorowskiego „Bona” w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej to fantazja o polskiej królowej, którą kojarzymy wyłącznie z tego, że przyniosła do Polski renesans w architekturze i włoszczyznę na stoły. Tymczasem żona Zygmunta Starego była jedną z nielicznych dalekowzrocznych polityczek, które pracowały na potęgę Królestwa Polskiego na przekór szlachcie, magnaterii i podkupionych przez Habsburgów królewskich doradców. Szczególnie dbała o interesy dynastii Jagiellonów w Europie, polskie lasy i wychowanie królewicza Zygmunta Augusta.
– Bona wraz ze swoim dworem i synem udaje się do Puszczy Niepołomickiej, w której nieopodal królewskiego zamku urządza przyszłemu królowi zabawę w „leśną audiencję”. Podczas niej dwórki wchodzą w role zagranicznych dyplomatów (habsburskiego posłańca, wielkiego mistrza zakonnego i interesownego szlachcica) i sprawdzają wrażliwość Zygmunta Augusta na losy Polski i Litwy. Jak poradzi sobie siedmioletni królewicz pośród dworskich intryg i czy królowa Bona przygotuje go do bycia odpowiedzialnym władcą? Na te odpowiedzi młodzi – mam nadzieję, że nie tylko – znajdą odpowiedź w naszym słuchowisku – mówi Tomasz Kaczorowski, autor tekstu.
Emisja słuchowiska w radiowej Jedynce w niedzielę 11 października po godz. 18.00. W jego obsadzie znaleźli się: Paulina Holtz (na zdjęciu), Piotr Grabowski, Janusz Rafał Nowicki, Paweł Szymański, Anna Wodzyńska, Izabela Markiewicz, Justyna Kowalska. Reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna; realizator: Paweł Szaliński; opr. muz. Maria Marcinkiewicz-Górna.