Kim są towarzysze Lusi? O czym z nią rozmawiają? Co się stało, kiedy w szkolnym „talent show” Lusia zaśpiewała piosenkę o wiośnie? I czy coś może grozić tak bardzo grzecznej dziewczynce?
Spektakl powstał na podstawie książki norweskiej pisarki i psycholożki Gro Dahle. Porusza ona kwestię nierealnie wysokich oczekiwań stawianych dzieciom przez dorosłych. Ukazuje mechanizmy, które ograniczają prawdziwy rozwój osoby poprzez narzucenie stereotypowej roli grzecznej, czystej, ładnej dziewczynki, wzorowej córeczki i uczennicy. Gro Dahle, a za nią twórcy spektaklu, w symboliczny sposób pokazują konsekwencje wychowania, które nie uwzględnia emocji i ważnych potrzeb małego człowieka. W tej historii rodzice dowiadują się czegoś nowego o sobie, a Lusia zyskuje siłę i własny głos.
GRZECZNA
tytuł oryginału: Snill
autor: Gro Dahle
TWÓRCY:
adaptacja: Malina Prześluga
reżyseria: Maria Żynel
scenografia: Marcin Bikowski
muzyka: Michał Siwak
reżyseria światła: Jaime Daniel Sanjuan-Ciepielewski
asystent reżysera: Hanna Kinder-Kiss
OBSADA:
Izabela Zachowicz (gościnnie) – Lusia
Malwina Czekaj – Mama Lusi, Myszka
Marcin Marcinowicz – Tata Lusi, Kocyk
Marek Zimakiewicz – Leoś, Dzieci w szkole
Elżbieta Bieda – Nauczycielka
Hanna Kinder-Kiss – Babcia Matylda
premiera: 8 kwietnia 2017
premiera: 8 kwietnia 2017
wiek: od 8 lat
Gramy:
kwiecień: 9 godzina 11:00; 11, 12 i 16 godzina 10:00
czerwiec: 10 i 11 godzina 11:00; 8, 9, 13, 14 godzina 10:00
Następna planowana premiera (tytuł roboczy) „AKADEMIA PANA KLEKSA” reż. Aneta Płuszka (13 maja 2017)
* * *
Rewitalizacja Teatru Baj: począwszy od nowego sezonu teatralnego 2017/18 Teatr Baj zmienia miejsce prezentacji swoich spektakli (lokalizacje podamy w późniejszym terminie). Wiąże się to bezpośrednio z rewitalizacją siedziby Teatru oraz koniecznością wykonania gruntownego remontu budynku. Nie oznacza to zatrzymania lub przerwania pracy Teatru, a jedynie zmianę miejsca działalności artystycznej.
Teatr Baj powstał w 1928r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 172 premiery. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc w repertuarze klasykę i sztukę współczesną. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014). Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu.